Disney do të krijojë shërbimin e vet të transmetimit dhe i thotë lamtumirë Netflix

Netflix i thotë lamtumirë Disney-t

Kur flasim për shërbimet me kullim, emri i parë që vjen në mendje është Netflix. Platforma e përmbajtjes sipas kërkesës e ka pozicionuar veten si alternativa më e fortë brenda sektorit. Ai ka një katalog të mirë, tituj të rinj po shtohen çdo muaj dhe vë bast për krijimet e veta (si në seri ashtu edhe në filma apo dokumentarë).

Duhet të kihet parasysh gjithashtu që Netflix ka mbyllur marrëveshje të ndryshme me kompani në mënyrë që përmbajtja e palës së tretë të mund të ritransmetohet vetëm përmes shërbimit të saj. Dhe një nga më të rëndësishmet ishte ajo që ata nënshkruan në 2012 me Disney. Vitin e kaluar 2016 ata rivlerësuan marrëveshjen, por kësaj aleance i ka ardhur fundi. Kështu që e ka deklaruar Vetë Disney disa orë më parë.

Disney për të hequr përmbajtjen e saj nga Netflix në 2019

Dhe është se edhe pse Netflix është prekur me këtë lëvizje, është hapi logjik për Disney. Katalogu i tij është një nga më të zgjeruarit në sektor. Aktualisht ai ka emrat e tij të kredive të njohur si Star Wars, Marvel, rrjeti sportiv ESPN ose kanali i lajmeve ABC.

Ndërkohë, nuk keni pse të shqetësoheni se do të mbaroni përmbajtjen tuaj të preferuar të kompanisë. Dhe a është kjo lëvizja do të zhvillohet vitin e ardhshëm 2019. Ndërkohë gjithçka do të mbetet e njëjtë. Tani, lëvizja e parë e Disney drejt vetes së saj me kullim do ta kemi me mbërritjen e një shërbimi të bazuar në ESPN. Dhe e di dëshiron të krijojë një shërbim me transmetimin e më shumë se 10.000 ngjarjeve sportive në kohë reale.

Po kështu, një strategji tjetër për kohën kur fillon shërbimi i plotë është të kesh njoftime të reja në dispozicion për të përuruar shërbimin dhe për të tërhequr vëmendjen e publikut. Sidoqoftë, edhe pse ka mbetur edhe pak më shumë se një vit për lëvizjen, dyshimet tashmë përgjojnë. A do të duan përdoruesit të paguajnë për kaq shumë shërbime me kullim? A nuk është më mirë të përqendrohet gjithçka nga një vend dhe pagesa?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.