Disney +, gjithçka që duhet të dini para se të nisë

Në atë që ne kemi qenë duke e quajtur deri më tani "lufta streaming" një element i ri është gati për t'u bashkuar, Disney +. Platforma Disney + për video sipas kërkesës po provon të jetë një sukses i madh në vende si Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe së shpejti do të bëjë uljen e saj në Spanjë dhe Meksikë, prandaj është koha e mirë për ne të hedhim një vështrim në gjithçka ju duhet të na ofroni dhe të konsideroni nëse punësimi juaj ia vlen vërtet. Ne ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me Disney + para fillimit të tij, të tilla si katalogu, çmimet dhe të gjitha informacionet e nevojshme.

Data e lëshimit dhe çmimet

Siç kemi thënë, Disney + është një platformë e përmbajtjes streaming që ka funksionuar për disa kohë në vende të tilla si Shtetet e Bashkuara të Amerikës, megjithatë, vendosja e saj përfundimtare në Spanja dhe Meksika do të jenë së shpejti, më konkretisht 24 Marsin e ardhshëm. Disney me të vërtetë nuk ka specifikuar nëse në 00:01 në të njëjtën ditë ajo do të jetë tashmë funksionale ose nëse ata do të presin në një kohë të caktuar të ditës për të hapur sistemin. Sidoqoftë, gjithçka tregon se do të fillojë të funksionojë në mënyrë efektive pa probleme gjatë minutave të para të ditës, kështu që do të ketë shumë përdorues që presin.

Disney + Ka një sistem mjaft të thjeshtë çmimesh, gjejmë vetëm dy norma bazë për të gjithë përdoruesit:

 • Tarifa mujore 6,99 euro
 • Tarifa vjetore prej 69,99 euro (rreth 5,83 euro në muaj)
Megjithatë, me synimin e fillimit të saj zyrtar, kompania ka vendosur të nisë një ofertë heqjeje, në KJO LIDHJE ju mund të shfrytëzoni rastin për të punësoni Disney + për 59,99 në vit (më pak se 5 euro në muaj) për ata përdorues që vendosin të regjistrohen dhe paguajnë parapagimin para 23 marsit.

Duhet të theksohet se përdoruesit e regjistruar do të kenë një javë provë falas të shërbimit.

Cilësia e imazhit dhe pajisjet e njëkohshme

Një nga pikat e forta të Disney + me sistemin e tij të ri është se ai do të lejojë qasjen në përmbajtjen e tij në nivele të imazhit dhe cilësisë së zërit që deri më tani nuk ishin të pranishme në ndonjë platformë tjetër. Kompanitë si Movistar + që kanë një sasi të madhe të përmbajtjes Disney për të shpërndarë në Spanjë mbetet në një rezolucion mesatar të HD në rrjetin e tyre streaming, diçka që përfundoi me Disney + pasi që ne mund të shijojmë përmbajtje në rezolucion 4K dhe e pajtueshme nga ana tjetër me standardet HDR si Dolby Vision dhe HDR10, e njëjta gjë do të ndodhë me cilësinë e zërit, në përputhje me Dolby Atmos.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të dini se sa lidhje të njëkohshme do të kemi në dispozicion me një llogari të vetme, si për të qenë në gjendje ta ndajmë atë me më shumë përdorues, ashtu edhe për të njëjtët anëtarë të një familje të vetme, dhe është një platformë që ka një sasi e madhe e përmbajtjes së fëmijëve. Në këtë rast Disney + me normën e tij do të na lejojë deri në katër lidhje të njëkohshme në imazhin dhe cilësinë maksimale të zërit me një pajtim të vetëm. Në këtë drejtim, ajo është përpara platformave të tilla si Netflix dhe HBO në lidhje me çmimin.

Pajisjet dhe cilësimet e mbështetura

Shtë e rëndësishme që një platformë e këtyre karakteristikave të jetë në përputhje me numrin maksimal të mundshëm të pajisjeve dhe sistemeve operative, që është marrë parasysh që nga fillimi i tij, përveç faktit që Disney tashmë ka aplikime të shumta në shumë platforma të ndryshme. Në këtë rast ne do të jemi në gjendje të shijojmë Disney + përmes: Roku, Amazon Fire dhe Amazon Fire TV, Apple TV, Google Chromecast, iOS, iPadOS, Android, Xbox One, PlayStation 4, LG WebOS, Samsung Smart TV, Android TV (Sony) dhe shfletues uebi si Google Chrome, Safari, Opera dhe Mozilla Firefox ndër të tjera.

Në parim, të gjitha sistemet e sipërpërmendura do të na lejojnë të shijojmë cilësinë maksimale të imazhit, megjithëse mund të gjejmë kufizime në nivelin e harduerit dhe softuerit, siç ndodh me Safari si për iOS ashtu edhe për macOS. Për më tepër, ne mund të transmetojmë përmbajtjen tonë Disney + si përmes AirPlay 2 ashtu edhe përmes SmartCast nga Vizio. Për të konfiguruar të dy përdoruesit në dispozicion, ne thjesht do të duhet të hyjmë në faqen zyrtare të internetit dhe futni seksionin e konfigurimit të dhënë për profilin tonë. Në këtë drejtim, Disney + është jashtëzakonisht e ngjashme me pjesën tjetër të platformave të përmbajtjes streaming në treg deri më sot.

Katalogu Disney +

Sherbim Disney Ka licenca nga disa nga prodhuesit kryesorë në treg:

 • ESPN
 • ABC
 • Hulu
 • Pixar
 • Marvel Studios
 • National Geographic
 • Lucasfilm (Star Wars dhe Indiana Jones)
 • FOX i Shekullit 20
 • Fotografitë e dritave të kërkimit
 • Studiot Blue Sky
 • Muppets

Prandaj, ne do të kemi në dispozicion të gjithë katalogun tashmë të botuar të të gjitha këtyre kompanive, veçanërisht Disney dhe Pixar. Lista është e pafund, kështu që ne do të rekomandojmë përmbajtjen më ekskluzive:

 • Seria Origjinale e Disney +
  • Encore!
  • Muzikor i shkollës së mesme: Muzikori (Seria)
  • Forky shtron një pyetje
  • Historia imagjinare
  • Mandaloriani
  • Projekti Hero i Marvel
  • SparkShorts
  • Bota sipas Jeff Goldblum
 • Filma origjinal të Disney +
  • Zonja dhe Lavire
  • Noelle
 • I gjithë katalogu i Star Wars
 • I gjithë katalogu i Pixar nga 1995 në 2017
 • I gjithë katalogu i Mrekulli nga 1979 në 2019
 • Të gjithë filmat e animuar të Disney
 • Të gjithë filmat Disney Live-Action deri në 2019
 • Filmat e Kanalit Disney
 • Përmbajtja e Shekullit 20 të FOX
  • Vetëm në shtëpi (trilogji)
  • Avatar
 • Pjesa më e madhe e katalogut National Geographic

Krahasimi me konkurrentët kryesorë

Tani është koha për t'u krahasuar direkt me Disney + kundrejt konkurrentëve të saj, Le të hedhim një vështrim se si është transmetimi në Spanjë me mbërritjen e tij në 24 Mars:

 • Çmimet: 
  • Disney +: 6,99 € / muaj (4,99 € / muaj) nëse përfitoni nga oferta hyrëse)
  • Netflix: Midis 7,99 € dhe 15,99 € / muaj
  • HBO: 8,99 € / muaj
  • AppleTV: 4,99 € / muaj
  • Movistar Lite: 8 € / muaj
  • Amazon Prime Video: 3 € / muaj (me më shumë shërbime)
 • Cilësia e njëkohshme dhe pajisjet:
  • Disney +: Cilësi 4K HDR me 4 pajisje të njëkohshme
  • Netflix: Nga 1 pajisje HD në 4 në 4K HDR
  • HBO: Cilësi FullHD me 2 pajisje të njëkohshme
  • AppleTV: Cilësi 4K HDR me 4 pajisje të njëkohshme
  • Movistar Lite: Cilësia HD një pajisje e njëkohshme
  • Amazon Prime Video: Cilësi 4K HDR me katër pajisje të njëkohshme

Dhe kjo është gjithçka që duhet të dini për Disney + kështu që ju mund të konsideroni nëse ia vlen patjetër të punësoheni, veçanërisht duke marrë parasysh ofertën e veçantë të nisjes dhe faktin që pajtimi vjetor është më i lirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.