Drejtori i FBI rifillon mbulimin e kamerës në internet

Webcam

Disa muaj më parë, në një foto që Mark Zuckerberg publikoi në rrjetin e tij social për të festuar 500 milion përdorues të Instagram-it, mund të shihnim se si koka e Facebook kishte mbuluar edhe kamerën edhe mikrofonin e MacBook Pro të tij. Kjo foto shkaktoi polemikë rreth siguria e kompjuterit tonë kur lidhemi në internet. Mbulimi i kamerës në internet ka qenë gjithmonë një nga këshillat e sigurisë më të përdorura nga ekspertët për të parandaluar që dikush të hyjë në shtëpinë tonë pa leje.

Një nga më përgjegjësit për sigurinë në Shtetet e Bashkuara, drejtori i FBI, ka deklaruar që ne duhet të mbulojmë kamerën e kompjuterit tonë kur nuk po e përdorim atë, në një konferencë të Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare. Nuk është hera e parë dhe as nuk do të jetë e fundit që spiunimi në distancë përmes kamerës së kompjuterit ka çuar në ndërhyrjen e privatësisë së shumë përdoruesve.

Ishte pikërisht Edward Snowden ai që dha alarmin për serinë e mjeteve të përdorura nga vende të ndryshme për të spiunuar në internet. Këto mjete të quajtura Gumfish dhe GCHQ i lejuan përdoruesit të kenë qasje në kamerat e përdoruesve pa i vërejtur ata, si dhe duke aktivizuar mikrofonin e kompjuterit për të ditur në çdo kohë se çfarë po ndodh para kompjuterit.

Që nga njoftimi i Edward Snowden, shumë prodhues të mëdhenj softuerësh kanë punuar për të rregulluar dobësitë e përdorura nga qeveritë për të kryer këtë lloj aktiviteti. Apple, Google dhe Microsoft nxituan të lëshojnë arnimet përkatëse për të mbuluar ato boshllëqe sigurie.

Disa modele laptopësh na ofrojnë mundësinë që të jemi në gjendje të rrëshqasim një mbulesë për të mbyllur aksesin në të dhe që megjithëse është i aktivizuar, nuk mund të shohë se çfarë ka përpara, por mikrofoni vazhdon të mbetet i hapur, i cili na paraqet një zgjidhje për çorapet. Gjëja më e mirë për të shmangur këto probleme është të mbuloni kamerën me pak vulë, nëse nuk ka një mbulesë, ta orientoni atë drejt murit dhe gjithashtu të çaktivizoni hyrjen e audios përmes folesë së mikrofonit dhe jo përmes mikrofonit të integruar në kompjuter.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.