A nuk ndizet tastiera në MacBook tuaj? Kjo është ajo që ndodh

tastierë mac

Një nga tiparet më të mira të tastierat e laptopit do të jenë të ndriçuar nga drita në mënyrë që të mund të shkruajmë në errësirë ​​pa ndonjë problem. Lexuesit e Actualidad Gadget na kanë bërë pyetjen vijuese: "pse ndonjëherë nuk mund të ndez dritën e tastierës MacBook dhe në ekran shfaqet një simbol sikur të ishte bllokuar opsioni për rregullimin e ndriçimit të tastierës?" Përgjigja është e thjeshtë dhe zgjidhja edhe më shumë.

Tastierat si MacBook janë të lidhura me një sensor që zbulon dritën Mjedisi. Ky sensor është i vendosur pranë kamerës së laptopit. Kur sensori zbulon se jeni në një hapësirë ​​të ndritshme, ai bllokon drejtpërdrejt mundësinë për të rregulluar ndriçimin e tastierës, sepse supozon se tastiera duket mirë. Çfarë ndodh nëse akoma dëshironi të ndizni dritën e tastierës dhe opsioni të shfaqet i bllokuar?

E vetmja gjë që duhet të bësh është mbuloni, me një gisht ose dorë, sensorin e dritës së laptopit tuaj, atë rreth të vogël që do ta gjeni menjëherë pranë kamerës së kompjuterit. Sapo të kyçni sensorin, do të shihni se si opsioni për të ngritur ose ulur ndriçimin e tastierës tuaj tashmë është zhbllokuar drejtpërdrejt.

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me një nga pajisjet tuaja, mos harroni se mund të na shkruani një cicërimë përmes llogarisë tonë zyrtare në Twitter: @agadget

Më shumë informacion- Këto janë lajmet që do t'i gjejmë në Bluetooth 4.1


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lua dijo

  Faleminderit shumë për artikullin! E pashë për herë të parë sot dhe u frikësova duke menduar se e kisha bllokuar hahahaha

 2.   Valeria dijo

  Shkëlqyeshëm !! Faleminderit për kontributin =)