Amazon Echo, i ridizajnuar dhe i pajtueshëm me Dolby Atmos [ANALIZA]

Altoparlantët inteligjentë po bëhen një nga produktet më të njohura këtë vit, veçanërisht me stinët e shkëlqyera që po kalojmë në shtëpi dhe nevojat e lidhjes në këto kohë. Kjo është arsyeja pse Amazon ka dashur të shfrytëzojë rastin për të rinovuar gamën jehonë pothuajse në të gjitha mundësitë e saj.

Zbuloni me ne të gjitha lajmet në lidhje me Amazon Echo Dot të ri dhe pse ka të gjitha kërkesat për t'u bërë një bestseller këtë vit.

Si në raste të tjera, ne kemi vendosur të përfshijmë një video në krye që do t'ju tregojë zhbllokimin e pajisjes dhe konfigurimin, si dhe teste reale të cilësisë së zërit të ofruara nga kjo Amazon Echo Dot. Nëse ju ka bindur, mund ta blini direkt në KJO LIDHJE çmimi më i mirë. Mos harroni të regjistroheni në kanalin tonë dhe të na lini një Like të madh për të ndihmuar komunitetin e Gadget Actualidad të vazhdojë të rritet.

Projektimi: Nga tubi në sferë

Kjo Amazon Echo e re ka zgjedhur një ndryshim rrënjësor që i përshtatet mjaft mirë. Ajo është akoma e ndërtuar kryesisht nga najloni plastik dhe i thurur, por kësaj here është rritur dukshëm në madhësi.

Ju do të jeni në gjendje të blini modelin pa një orë në e zezë, blu dhe e bardhë, ndërsa për modelin me orë kemi vetëm të bardhë dhe blu në dispozicion. Ne po analizojmë specifikisht modelin në blu.

 • dimensionet: 144 x 144 x 133 mm
 • pesha: 993 gram

Baza e gomës që nuk rrëshqet na ndihmon shumë që të mos pësojmë devijime në cilësia e zërit. Në të njëjtën mënyrë, LED ka lëvizur në pjesën e poshtme, duke krijuar një efekt halo shumë më të këndshëm që është i përshtatshëm për të gjitha llojet e dekoreve.

Duke folur gjerësisht, rinovimi i dizajnit të gjeneratës së katërt Amazon Echo duket si një sukses total. Madhësia dhe dizajni janë shumë më të këndshme për syrin sesa versioni i mëparshëm.

Karakteristikat teknike dhe lidhshmëria

Kjo pikë e re Amazon Echo Dot ka lidhje WiFi ac që na lejon të lidhemi si në rrjete 2,4 GHz ashtu edhe në rrjete 5 GHz. Në testet tona nuk kemi gjetur probleme të lidhjes ose gamë WiFi. Në të njëjtën mënyrë, ajo monton Bluetooth për lidhje direkte, si në versionin e tij të mëparshëm.

Gjithashtu, kjo Amazon Echo është plotësisht në përputhje me protokollin Zigbee, prandaj, ne do të jemi në gjendje ta përdorim atë si një qendër aksesori që do të drejtohet nga Alexa, ndihmësi juaj virtual. Ky është pa dyshim faktori më i madh përcaktues i ndyrë, pak folës në këtë rang çmimesh ofrojnë Zigbee.

 • Hyrja Jack 3,5 mm.

Në krye kemi katër butonat tipikë të gamës Echo: Mikrofona të heshtur; Merrni Alexa; Ngritni volumin; Vëllimi më i ulët. Në këtë mënyrë, informacioni do të na ofrohet përmes LED-it të poshtëm, duke paralajmëruar që mikrofonët janë të fikur me të kuqe; Se kemi aktivizuar Alexa në blu; Që ne të ngremë ose ulim vëllimin në blu; Mungesa e lidhjes në portokalli dhe njoftimet në pritje me të verdhë.

Për të përdorur pajisjen, ajo përfshin një përshtatës të bardhë të energjisë 30W për të gjitha versionet dhe se është rritur shumë në madhësi në lidhje me versionin e mëparshëm të pajisjes, edhe pse tani ajo është e unifikuar në madhësi me pjesën tjetër të adaptorëve të energjisë të markës siç është Amazon Echo Dot.

Cilësia e tingullit

Shumë gjëra kanë zgjedhur tingullin Amazon me këtë Echo të ri, ne fillojmë duke theksuar se kemi një woofer neodymium tre inç, shoqëruar nga dy cicërima 0,8-inç. Prandaj, në këtë zonë kemi tre altoparlantë gjithsej, po, nuk kemi teknologji të zërit 360º.

 • Tingull i pajtueshëm me teknologjinë Dolby Atmos

Kjo Amazon Echo mbron veten për sa i përket cilësisë së zërit, Na pëlqen që mund të mbushim një dhomë, kuzhinë ose zyrë me madhësi normale me këtë altoparlant, i cili gjithashtu me këtë rast fsheh mikrofonët përmes najlonit të thurur që mbulon sferën e tij të sipërme.

Siç kemi thënë, cilësia e zërit duket më se e mjaftueshme duke marrë parasysh lehtësinë e përdorimit. As që është rritur në mënyrë eksponenciale nëse e krahasojmë me Amazon Echo të mëparshme që ishin shitur deri më tani, por as nuk ka pasur rritje në nivelin e çmimeve.

Konfigurimi dhe përvoja e redaktorit

Ju mund të hidhni një vështrim se sa lehtë është të konfigurohet kjo Amazon Echo e re përmes videos që ne kemi ngulitur në pjesën e sipërme, por me pak fjalë, këto janë hapat që duhet të ndiqni:

 • Hapni aplikacionin Alexa në pajisjen tuaj të pajtueshme (iPhone / Android)
 • Lidhni Amazon Echo dhe prisni që LED të tregojë portokalli
 • Klikoni në "shto" në këndin e sipërm të djathtë
 • Zgjidhni Amazon Echo nga lista
 • Prisni që ajo të shfaqet dhe jepni autorizim për të lidhur rrjetin tuaj WiFi
 • Kur drita bëhet blu, ajo vendoset plotësisht

Amazon Echo është opsioni i parë që Amazon ju vë në dispozicion nëse doni të filloni një shtëpi të lidhur përmes Zigbee pa sakrifikuar cilësinë e zërit që ju lejon të dëgjoni muzikë. Edhe pse është e vërtetë që ofron një çmim të lartë, por është rritur në krahasim me modelin e mëparshëm, kemi brezin e katërt Amazon Echo Dot nga 99,99 € (BLERJE). 

Duke ndikuar në sa më sipër, më duket mënyra më e mirë për të filluar, pasi më tepër Echo Dot duket si një plotësim në këtë drejtim. Protokolli Amazon Echo me Zigbee i shoqëruar nga dritat Philips Hue dhe produkte të tjerë të pajtueshëm me Alexa mund ta lehtësojnë jetën tuaj pasi ju kemi treguar në një nga videot tona në lidhje me automatizimin e shtëpisë, kështu që nuk mund ta ndaloj duke e rekomanduar atë, posaçërisht me këtë dizajn të ri dhe pjesën e poshtme të filetuar të saj të pajtueshme për blerjen e aksesorëve si montimet në mur.

Ne ju kemi treguar të gjitha detajet në të cilat shquhet dhe çalon kjo e re Jehona e XNUMX-të e Amazon, Shpresojmë se si gjithmonë, kemi qenë në gjendje t'ju ndihmojmë.

jehonë
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4 yje
99,99
 • 80%

 • jehonë
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • tingull
  Redaktori: 75%
 • konfiguracion
  Redaktori: 90%
 • potencia
  Redaktori: 85%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 85%

rekuizitë

 • Dizajn i rrezikshëm dhe shumë i suksesshëm
 • Cilësia dhe cilësimet e tingullit
 • Protokolli Zigbee

Contras

 • Mikrofoni dështon në disa raste
 • Ato mund të përfshijnë një LED si ai në Echo Dot

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)