Ekrani Blu i Kthimit të Vdekjes si Skemë Malware

Ekran I kalter

Shumë janë përdoruesit që kanë vuajtur gjatë gjithë jetës së tyre ekranin blu të vdekjes, atë ekran që shfaqej rastësisht në Windows PC-në tonë kur po kryenim një detyrë të rëndësishme që për fat të keq ne nuk kishim regjistruar më parë dhe kjo gjeneroi automatikisht rinisjen e kompjuterit pa qenë në gjendje të bëj absolutisht asgjë për ta shmangur atë. As Bill Gates nuk u çlirua nga ky ekran kur prezantoi zyrtarisht Windows 98. Për fat të mirë, ky ekran vështirë se vazhdon të shfaqet në versionet më të fundit të Windows që Microsoft ka hedhur në treg, por për ta mbajtur atë të gjallë në kujtesë një grup hakerash po e shfrytëzojnë atë.

dritaret me ekran blu

Përdorimi që ata po i japin këtij ekrani është kryerja e mashtrimeve në internet. Përdoruesi, i cili më parë është infektuar nga Hicurdismos.A një malware, do të shohë një ekran të ngjashëm me imazhin më sipër që shfaqet në ekranin e kompjuterit të tij, i modifikuar dhe duke shtuar një numër telefoni ata duhet të telefonojnë për të zgjidhur problemin. Sigurisht, duhet të keni kartën tuaj të kreditit në dorë. Për t'u përpjekur ta bëni atë sa më real që të jetë e mundur, ky malware paaftëson miun dhe menaxherin e detyrave për të na parandaluar që të përpiqemi të mbyllim dritaren. Gjithçka është menduar.

Ky malware mund të arrijë në kompjuterin tonë kamufluar sikur të ishte E domosdoshme e Microsoft Security. Mbani në mend se që nga Windows 8 Microsoft e integron këtë antivirus natyrshëm, kështu që nuk ka nevojë t'i kushtojmë vëmendje mesazheve paralajmëruese që na informojnë se jemi të pambrojtur dhe se ata na ofrojnë të shkarkojmë këtë aplikacion.

Për të parandaluar çdo infektim jo vetëm nga ky por edhe nga ndonjë malware, duhet t’i kushtojmë vëmendje mesazheve të sigurisë që Windows na tregon sa herë që shkarkojmë një skedar. Në to ne jemi të informuar nëse zhvilluesi i besohet ose nëse, përkundrazi, nuk është verifikuar. Për më tepër, ne duhet të marrim parasysh se ku e kemi shkarkuar skedarin në fjalë. Nëse faqja e internetit dihet nuk duhet të ketë problem. Sidoqoftë, nëse është shkarkuar nga faqet e lidhura në internet, ne mund ta fshijmë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)