Facebook dëshiron të fusë kokën në podkastë me Live Audio

Facebook ka vënë përsëri në lëvizje makinerinë e kopjimit dhe sapo ka zbuluar produktin e tij më të fundit: podcast, një format audio i popullarizuar nga Apple disa vjet më parë, dhe gradualisht duke u miratuar nga kompani të tjera si Google pak më pak se një vit më parë. Vit dhe tani Facebook. Problemi me Facebook për një kohë tani është, është ai ju po përpiqeni të mbuloni shumë tema pa u përqëndruar vetëm në një temë të veçantë për ta popullarizuar atë mes përdoruesve. Por Mark Zuckerberg do të dijë të bëjë.

Facebook dëshiron që çdokush me një llogari në Facebook të jetë në gjendje të krijojë një kanal specifik ku mund të postojë programet, komentet, diskutimet e tyre ... që të jetë në gjendje t'ia ofrojë atë komunitetit të interesuar në këtë lloj formati audio, një format që gradualisht bëhet duke u bërë më të popullarizuar në mesin e përdoruesve të smartphone-ve. Funksionimi i Audio Live, na lejon të dëgjojmë përmbajtjen ndërsa jemi duke rishikuar murin tonë përmes aplikacionit për iOS, por sapo ta braktisim atë do të ndalojmë së dëgjuari atë. Sidoqoftë, me aplikacionin Android do të jemi në gjendje ta vendosim pajisjen tonë në gjumë nëse duam të vazhdojmë ta dëgjojmë atë.

Unë nuk e kuptoj mjaft idenë që Facebook ka për një podcast, por shumica e përdoruesve kanë tendencë t'i dëgjojnë ata ndërsa bëjnë gjëra të tjera, jo kur ata janë duke lexuar informacione, pasi që ose përqendrohesh te dëgjimi ose përqendrohesh te leximi, duke u larguar mënjanë përmbajtjen që po luan. Përveç kësaj, ne mund t'i shkarkojmë këto skedarë pa pasur nevojë për një lidhje interneti për t'i dëgjuar ato. Me sa duket në kohë Facebook lëshon një aplikacion të veçantë për të anashkaluar kufizimet e iOS në këtë kuptim dhe që ju lejon të luani përmbajtjen në sfond.

Nëse aplikacioni Facebook është një nga më të zhvilluarit dhe përfaqëson një nga konsumin më të lartë të baterisë së telefonave inteligjentë, Unë nuk dua as të mendoj se çfarë mund të thotë prezantimi i podkasteve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.