Facebook do të nisë dy altoparlantë inteligjentë në korrik 2018

Folës të mençur të Facebook korrik 2018

Ne e dinim atë ky vit 2018 do të ishte periudha në të cilën altoparlantët inteligjentë ishin një "bum" në treg. Ne tashmë mund të shohim në CES në Las Vegas se si disa kompani po vinin bast për këtë sektor të ri, ndërsa Apple më në fund lansoi modelin e saj, HomePod. Sidoqoftë, ne nuk kishim Facebook, një tjetër nga lojtarët e vlefshëm që, me sa duket, do të hidheshin në bandë me dy modele.

Sipas botimit DigiTimes, Facebook do të punojë për të sjellë dy folës të mençur në treg. Për më tepër, dy emrat e koduar me të cilët njihen të dy modelet janë njohur: "Aloha" dhe "Fiona". Dhe, jini të kujdesshëm, mund të duket si një lëvizje disi e rrezikshme, por të gjithë analistët parashikojnë që këtë vit mund të arrijë shitjen e 50 milion njësive të këtij lloji të altoparlantëve të lidhur, ku Amazon është aktualisht Mbret.

Facebook do të vinte bast dy modele me ekran me prekje —15 inç sipas thashethemeve. Dhe është që këto modele jo vetëm që dëshirojnë të ofrojnë një shërbim asistent personal siç është Siri ose Alexa e Amazon, por ata gjithashtu do të vinin bast në komunikimin me kontaktet e përdoruesve - nuk është për t'u habitur pasi që funksioni kryesor i një rrjeti social duhet të jetë komunikimi me njerëzit e tjerë .

Kështu që edhe "Aloha" edhe "Fiona" do të lejonin bëni thirrje video ose biseda përmes aplikacionit Facebook Messenger në një mënyrë të lehtë. Tani, nga dy modelet që kanë dalë, duket se Aloha zyrtarisht do të riemërtohej në "Portal". Ky altoparlant do të kishte një kamerë me kënd të gjerë që do të lejonte njohjen e fytyrës së përdoruesit dhe do të jepte hyrjen në profilin e Facebook pa pasur nevojë të vendosni ndonjë emër përdoruesi dhe fjalëkalim.

Së fundmi, Facebook ka synime të qarta për të shkuar ballë për ballë me Amazon. Modelet e gjigantit të tregtisë në internet kanë gjithashtu një model me një ekran në prekje, Amazon Echo, i cili është një nga shitësit më të mirë. Sidoqoftë, duhet ta kujtojmë atë Facebook gjithashtu vë bast për përmbajtjen e videos. Dhe kjo mund të jetë gjithashtu një nga të dhënat për të montuar një ekran 15 inç në altoparlantët tuaj të mençur dhe kandidatët për të marrë pjesë në shtëpinë tuaj në të ardhmen e afërt: datat ofrohen jo më larg se korriku i këtij viti 2018.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.