Facebook do të tregojë reklama bazuar në dyqanet që ne vizitojmë

Kush dëshiron diçka, kushton diçka. Shumë janë përdoruesit që përdorin rrjetin social Facebook, një rrjet social që ka shpenzime për të mirëmbajtur shërbimin. Larg nga shqyrtimi i opsionit të tarifimit për përdorimin e tij, kompania mbështetet nga reklamat, si shumica e shërbimeve falas.

Facebook ka shumë informacione për ne, informacione që i përdor për të drejtuar shërbimet reklamuese që u ofron kompanive, ashtu si shërbimi i reklamave të Google. Lëvizja e fundit e njoftuar nga kompania mund të gjendet në reklamimi i synuar në përputhje me vendndodhjen tonë.

Aplikacioni Facebook jo vetëm që konsumon një sasi të madhe të baterisë pa përdorur vendndodhjen për shkak të optimizimit të dobët, por nëse e përdorim nga aplikacioni, pasi insiston herë pas here për të na kujtuar, bateria mund të zbrazet një çështje orësh. Facebook dëshiron të dijë se ku lëvizim për të synuar reklamat e tij, Përveç që e dimë se ku duhet të na njoftojmë nëse kemi dikë afër nesh përmes funksioneve të tjera të ofruara nga rrjeti social. Duke lënë mënjanë ndërhyrjen në privatësi që kjo sjell, Facebook ka nevojë për këtë informacion në mënyrë që reklamuesit të mund të synojnë fushatat e tyre reklamuese.

Për shembull, nëse disa ditë më parë kemi vizituar Zara, dhe aplikacioni e ka regjistruar atë vendndodhje, Facebook mund ta përdorë këtë informacion për të na tregoni rregullisht reklama për këtë kompani, sezone të reja, oferta, ulje… Siç është logjike, nëse nuk kemi lokalizim të aktivizuar, kompania do të bazohet në faqet që ndjekim dhe në ndërveprimin që më parë kemi mundur të bëjmë me kompani të tjera përmes një reklame ose duke kryer një kërkim në profilin e tyre . Facebook nuk e ndan këtë informacion me reklamuesit në çdo kohë, ai thjesht ofron mundësinë e shënjestrimit të reklamave bazuar në vendndodhjet e përdoruesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.