Facebook përgatit një ndarje të re blockchain

Facebook

Këta muaj po shohim se sa kompani po vënë bast për Blockchain, të cilën shumë e shohin si teknologjinë e së ardhmes. Facebook gjithashtu njoftoi disa kohë më parë dëshirën e tij për të thelluar këto aspekte. Meqenëse ata donin të studionin aspektet pozitive dhe negative të kriptovalutave. Më në fund, kompania bën një hap tjetër në këtë drejtim, dhe shpallin krijimin e një ndarje të re blockchain.

David Marcus, deri më tani drejtor i Facebook Messenger, ka njoftuar se po largohet nga posti i tij dhe ai do të marrë përgjegjësinë për këtë sektor të ri të kompanisë. Prandaj, nisja e këtij divizioni të ri tashmë është konfirmuar, e cila do të sjellë një riorganizim në të.

Duket se Marcus nuk do të jetë i vetmi emër i njohur që do të jetë pjesë e kësaj ndarjeje blockchain. Dhe gjithashtu Kevin Weil, Menaxher i Produkteve në Instagram, gjithashtu do të bashkohet me këtë ekip të ri. Pra, kompania është e përkushtuar fuqimisht për të.

Blockchain

Gjithashtu, duket se Marcus jo vetëm që ka një rol të rëndësishëm në Facebook, por është gjithashtu pjesë e Bordi i drejtorëve të Coinbase dhe ka qenë CEO i PayPal. Pra, ai është një person që ka njohuri dhe ka lëvizur shpesh në këtë treg. Kjo është sigurisht arsyeja pse ju jeni zgjedhur për këtë pozitë.

Për momentin nuk dihen shumë më shumë rreth aktiviteteve konkrete sesa kjo ndarje e re e bllokimit të zinxhirit e kompanisë do të kryejë. As kur do të fillojnë zyrtarisht të punojnë. Megjithëse edhe pse është njoftuar krijimi i kësaj ndarjeje, dhe ne tashmë dimë disa emra, nuk ka ende data.

Kështu që ne do të duhet të jemi vigjilentë për atë që ndodh në të. Por është e qartë se blockchain tërheq gjithnjë e më shumë emra në tregun e teknologjisë, Facebook duke qenë i fundit prej tyre që bie për sharmin e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.