Facebook tashmë ofron butonin ekskluziv GIF për komente për të gjithë

Facebook është karakterizuar vitet e fundit si një fotokopjues i gjithçkaje që ju pëlqen dhe ju intereson. Por kur diçka nuk i intereson, ai e kapërcen temën. Një shembull i qartë i asaj për të cilën po flas gjendet në përdorimin e skedarëve në formatin GIF, një format që është bërë një nga metodat më të përdorura për të shprehur ndjenjat të të gjitha llojeve, duke lënë mënjanë emoji-t e trishtuara që kanë filluar të zbriten nga shumëllojshmëria e gjerë, nëse jo e pafund e GIF. Por duket se kjo pasivitet ndaj GIF-ve më në fund ka mbaruar nga Facebook.

nëpërmjet GIPHY

Tre muaj pasi filloi të kryejë testet e para dhe për të festuar tridhjetë vjetorin e krijimit të këtij formati, Facebook ofron mundësinë për të gjithë përdoruesit e platformës së saj butonin e dedikuar për GIF, osebutoni n që është i disponueshëm vetëm në komente, jo kur botojmë në murin tonë. Meqenëse Facebook zbatoi mbështetjen për këtë lloj skedari, dy vjet më parë, mënyra e vetme për të shtuar një GIF në botimet tona ishte duke e bërë atë përmes një lidhjeje, një detyrë që bëri që shumica e përdoruesve të mos dëshironin ta përdornin atë pasi që ajo hoqi spontanitetin.

Ky buton i ri për momentin ka filluar të jetë i disponueshëm në më shumë vende, pasi është një azhurnim i brendshëm i aplikacionit dhe brenda pak orësh duhet të jetë i disponueshëm në të gjithë botën. Mundësia e shtimit të GIF në komente me një buton të drejtpërdrejtë është fillimi i një opsioni që ndoshta do të vijë më shpejt sesa më vonë në botimet që bëjmë në murin tonë, pasi Kërkesa e përdoruesit për këto lloje skedarësh nuk tregon shenja tërheqjeje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.