Falë një standardi të ri, shpejtësia e lidhjeve Gigabit Ethernet është pesë herë më e shpejtë

Gigabit Ethernet

Përkundër faktit se përdorimi i lidhjeve wireless është gjithnjë e më i rëndësishëm si në shtëpi ashtu edhe në biznes, e vërteta është se në mjediset profesionale lidhjet kabllovike janë akoma shumë të rëndësishme, fjalë për fjalë mund të thuhet se në shumë raste lidhja Gigabit Ethernet është pjesë integrale e infrastrukturës së rrjetit.

Pikërisht për shkak të kësaj dhe nevojave aktuale evolucionare, IEEE sapo ka aprovuar një standard të ri për këtë lloj lidhjeje. Emri i tij, zyrtarisht, është ai i IEEE 802.3bz-2016, 2,5G / 5GBASE-T edhe pse është i njohur më mirë si 2.5 dhe 5 Gigabit Ethernet dhe, siç thotë titulli, ndër risitë më interesante, duhet të jetë vuri në dukje se mund të shumëzojë deri në pesë shpejtësinë e lidhjes sonë pa pasur nevojë të modifikojmë fare instalimet elektrike.

Standardi i ri për Gigabit Ethernet rrit shpejtësinë e lidhjes suaj me pesë herë.

Që ne nuk duhet të modifikojmë instalimet elektrike nuk do të thotë që shpejtësia përfundimtare nuk varet nga ajo. Kjo është, sipas standardit që sapo është botuar, nëse kemi një instalim të pajisur me instalime elektrike Macja 5a ne do të arrijmë 2,5 Gbps ndërsa nëse në atë kohë vëmë bast për instalimin e kabllove Cat 6 shpejtësia do të jetë 5 Gbps.

Pa dyshim, ky standard i ri për lidhjet Gigabit Ethernet përfaqëson një përmirësim përkatës për të gjithë përdoruesit, pavarësisht nëse janë profesionistë apo jo. Si detaj i fundit, ju them se megjithëse nuk do të duhet të ndryshojmë instalimet elektrike, e vërteta është se nëse do të duhej të kishim pajisje komunikimi të afta për të punuar me këtë standard të ri. Pritet që ekipet e para të biznesit nuk do të vonojnë shumë për të arritur, ndërsa për ekipet vendase do të duhet të presim edhe pak.

Më shumë informacion: Ars Technica


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)