BlackBerry ia kalon TCL shkopin e prodhimit celular

Në fund të Shtatorit, filloi të qarkullojë një thashethem se firma Kanadeze BlackBerry, e quajtur më parë RIM, do të mbyllte ndarjen e saj të pajisjeve, e cila po monopolizonte më shumë se 50% të të ardhurave që kompania kishte. Lajmi u konfirmua disa ditë pas dorës së John Chen, CEO i BlackBerry. Në këtë mënyrë BlackBerry do të përqendrohej vetëm në programet kompjuterike duke lënë mënjanë prodhimin e pajisjeve, pajisjet që do të prodhoheshin nga kompania kineze TCL, e cila është gjithashtu përgjegjëse për prodhimin dhe modelimin e terminaleve të firmës franceze Alcatel, një tjetër gjigant i telefonisë në fund të viteve 90, i cili ka rënë në vitet e fundit, edhe pse ka u kthye me forcë të ripërtërirë dhe ide të reja.

Firma kanadeze konfirmoi dje se do të jetë firma TCL që do të jetë përgjegjëse për prodhimin dhe modelimin e terminaleve të ardhshëm që do të lëshohen në treg me emrin BlackBerry që Vendos vetëm markën dhe softuerin që do të instalohet në të gjitha terminalet që doli në treg. TCL kishte qenë tashmë i ngarkuar me projektimin dhe prodhimin pasues të BlackBerry DTEK50 dhe DTEK60 në muajt e fundit, ky model i fundit është tani në dispozicion për blerje përmes faqes zyrtare të BlackBerry për pak më pak se 600 euro.

TCL ka marrë të drejtat ekskluzive të prodhimit për të gjithë botën përveç Indonezisë, Nepalit, Bangladeshit, Sri Lanka dhe IndisëVendet në të cilat firma kanadeze ka arritur një marrëveshje me kompani të tjera për të porositur projektin dhe prodhimin e terminaleve nën emrin e tyre. Tani BlackBerry thjesht duhet të rri duarkryq dhe të presë për të parë nëse emri BlackBerry është ende një arsye bindëse për të blerë terminalet e tyre, ose nëse është harruar nga shumë përdorues pas këtyre viteve të shqetësimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)