Filmat pandemikë më të mirë për t'u parë gjatë karantinës

COVID-19 është një koronavirus agresiv, prandaj shumë vende si Spanja kanë marrë vendosmërinë për të marrë masa ekstreme në mënyrë që të ulin kurbën e infektimit dhe të parandalojnë ngopjen më shumë se të parashikueshme të sistemit shëndetësor. Ne e dimë atë # QuédateEnCasa Isshtë shumë më tepër se një hashtag, është e vështirë për të gjithë ne që kemi një jetë zakonisht aktive të qëndrojmë kaq shumë orë mes katër mureve edhe kur jemi duke punuar në telegram. Kështu që ju të mund të përballeni më mirë me COVID-19, ne ju sjellim një përzgjedhje prej nëntë filmash rreth pandemive që do t'ju bëjnë të mendoni se mund të ketë qenë shumë më keq.

Lufta boterore Z

Me asgjë më pak se Thumb pa kokë Pitt dhe Mireille Enos, bota fillon të pushtohet nga një legjion i të vdekurit, por gjithçka e ka zanafillën në një pandemi. Gerry Lane, i cili është një hetues ekspert për Kombet e Bashkuara, ka për detyrë të gjejë një "kurë" ose të paktën të ndalojë katastrofën globale. Shtë mënyra e parë për t'ju kujtuar se gjithçka mund të jetë shumë më keq.

 • Shihni Gerra Mundial Z në Netflix: LINK

Availableshtë në dispozicion përgjithmonë në Netflix, Sky TV dhe HBO, kështu që nuk duhet të gjesh kufij kur shikon këtë film. Nëse ndërmerrni ta merrni me qira, mund të përfitoni nga fakti që Rakuten TV kushton 1,99 € dhe në dyqanet e tjera të tilla si Google Play Store dhe Apple TV ato kushtojnë 2,99 euro.

Virus (grip)

Ky film i vitit 2013 i xhiruar në Korenë e Jugut narra se si një virus që fillon të përhapet në vendin aziatik është i aftë të asgjësojë viktimat e tij vetëm 36 orë pasi të jetë vendosur në trup. Ky virus transmetohet nga ajri kështu që është një rrezik i afërt.

Mund ta shihni përgjithmonë në Netflix dhe zgjat pak më shumë se dy orë. Isshtë një film që është veçanërisht i ngjashëm me situatën aktuale, kështu që mund të dëmtojë ndjeshmëritë.

Zombieland: Vrit dhe Mbaro

Pak humor, i cili tashmë po luan. Filmi i dytë Zombieland në të cilin gjejmë Woody Harrelson dhe Emma Stone ndër të tjerët. Në këtë vazhdim, është koha të vazhdojmë të udhëtojmë nëpër Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe të përballemi me të pa vdekurit në kërkim të një kure.

Filmi është në dispozicion në Movistar + dhe në Vodafone TV plotësisht falas nëse jeni pajtuar në shërbimin e tyre televiziv në internet. Zgjat pak më shumë se një orë e gjysmë dhe është një alternativë e shkëlqyeshme për të qeshur në këto kohë të vështira.

Maggie

Një nga prodhimet më të fundit të Arnold Schwarzenegger, në këtë film një virus i rrezikshëm po përhapet në të gjithë botën dhe duket se nuk ka asnjë kufi. Maggie është një adoleshente 16-vjeçare e cila është infektuar dhe filmi na tregon se si babai i saj përpiqet të parandalojë transformimin e saj në një të pa vdekur.

Filmi është në dispozicion në Google Play nga 1,99 euro dhe Rakuten TV nga 3,99 euro ndër të tjera platforma. Një histori kurioze që nuk u prit shumë mirë nga kritikët dhe që ka CGI me bollëk për të përfunduar duke na ndjekur.

28 ditë më vonë / 28 javë më vonë

Nga këndvështrimi im, një nga sagat më të mira për dëmtuesit dhe zombiet që mund të gjejmë në kinema. Ata shënuan një para dhe pas në mënyrën se si tregojnë historinë, duke lënë trillime shkencore për të na kujtuar se gjëra të tilla mund të ndodhin dhe ne duhet të jemi të përgatitur.

Të dy filmat janë në dispozicion në Sky TV dhe në Vodafone TV përgjithmonë dhe plotësisht falas. Ata nuk janë saktësisht të rinj, saktësisht nga viti 2002 dhe 2007, kështu që nuk përjashtoj që ato janë të disponueshme në disa platforma siç është YouTube për shembull, shijojini ato në mënyrë të moderuar, ato mund t'ju bëjnë flokët të qëndrojnë.

Resident Evil: Saga e plotë

Një klasik mes klasikëve nuk mund të mungojë, Ajo ka pasur formatin e saj të lojës video (kryesore dhe të suksesshme), filma dhe gjithçka që mund të imagjinoni. Ne kemi një seri filmash që janë në dispozicion në disa platforma, por jo në të tjera, kështu që ne bëjmë një përmbledhje për ju në rast se doni të bëni një maratonë të Resident Evil:

 • E keqja e banorit: Në dispozicion vetëm për të blerë në A3Player dhe pjesa tjetër.
 • Resident Evil 2 - Apokalipsi: Vetëm për të marrë me qira në Rakuten TV, A3Player dhe pjesa tjetër.
 • Resident Evil 3 - Shuarja: Vetëm për të marrë me qira në Rakuten TV, A3Player dhe pjesa tjetër.
 • Resident Evil 4 - Jeta e Përtejme: Në dispozicion falas në Netflix dhe të marrësh me qira në platforma të tjera.
 • Resident Evil 5 - Hakmarrja: Në dispozicion për qira në Rakuten TV, A3Player dhe pjesa tjetër.
 • Resident Evil 6 - Kapitulli Final: Në dispozicion falas në HBO.

ngarkesë

Ky film i vitit 2017 me protagonist Martin Freeman na çon një botë post-apokaliptike pas murtajës së një virusi që i kthen njerëzit në zombie. Qëllimi i vetëm i protagonistit është të shpëtojë vajzën e tij, disa muajshe, para se të bëhet një e padenjë si të gjithë të tjerët.

Filmi Zgjat pak më shumë se një orë e gjysmë dhe është në dispozicion në Netflix plotësisht falas.

Ngjitje

Ky film i vitit 2011 ku ata shkëlqejnë Marion Cotillard dhe Matt Damon, tregon për aventurat e një virusi vdekjeprurës që përhapet në të gjithë botën. Në pak ditë virusi shkatërron popullatën veçanërisht dhe është se ngjitja prodhohet nga kontakti i thjeshtë midis qenieve njerëzore.

Sa perspektivë realiste, me pak efekte speciale dhe ndoshta një nga alternativat më të mira që mund të shohim nëse kërkojmë efektivitet dhe kemi një ide të qartë, duke mbajtur gjithnjë parasysh se është një film dhe jo realitet absolut. Tani për tani është në dispozicion me qira vetëm në Rakuten TV, Apple TV dhe Google Play.

Filmat Netflix në muajin Mars

Nëse keni dashur më shumë ose keni kaluar zhanrin "pandemi", këto janë ato Premiera e Netflix në Mars:

 • Princesha Mononoke - nga 1 Marsi
 • Përralla e Princeshës Kayuga
 • I shpirtëruar larg
 • Nausicaa e luginës së erës
 • Arrietty dhe bota e vogël
 • Fqinjët e mi Yamada
 • Kthimi i maces
 • Heshtja e Qytetit të Bardhë - 6 Mars
 • Spenser konfidencial
 • Sitara: Lërini Vajzat të ëndërrojnë më në fund - 8 Mars
 • Vajzat e Humbura - 13 Mars
 • Vrima - 20 Mars
 • Ultras
 • Fangio, njeriu që zbut makineritë
 • Shtëpia - 25 Mars
 • Kurtiz
 • Tigertai

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.