Foto Ekonomike Botërore e Davosit po mbrohet nga armët anti-dron

Ky është një blog teknologjik dhe e vetmja referencë që mund të bëjmë për ekonominë lidhet me një nga metodat që këto ditë po përdoren për të kontrolluar kërcënimet e mundshme që mund të pësojë. Më parë ju kemi informuar për njërën nga armët që, për shkak të popullarizimit të dronëve, Po bëhet modë aty ku mbahen ngjarje ku mblidhen mijëra njerëz në mënyrë që të shmangen sulmet e befasishme. Armët anti-dron duket se janë bërë një më shumë kur bëhet fjalë për organizimin e sigurisë së këtij lloji të ngjarjeve. Ngjarja e fundit ku është parë kjo armë është në Forumin Ekonomik Botëror të mbajtur në Davos.

Dronët na lejojnë të marrim pamje spektakolare që përndryshe do të ishin pothuajse të pamundura, përveç nëse kemi një helikopter ose para për të paguar për një udhëtim në të. Por fatkeqësisht ajo gjithashtu është bërë, dhe siç pritet fatkeqësisht, në një pajisje që po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar nga terroristët islamikë, të cilët po i përdorin ato për të kryer bombardime.

Gjatë kremtimit të këtij Forumi, policia zvicerane është parë me këtë lloj armësh anti-dronArmët që në të vërtetë nuk ndezin, por trullosin komunikimin me transmetuesin për të marrë automatikisht kontrollin e tij në tokë. Sapo të merret sinjali i shtangur, pronari humbet mundësinë e aftësisë për të kontrolluar përsëri pajisjen.

Që nga fillimi i vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara kanë dashur të mbajnë nën kontroll të gjitha këto pajisje dhe të lëshohen në treg një ligj i ri në të cilin të gjitha pajisjet e fluturimit duhet të regjistrohen me telekomandë mbi një bazë të detyrueshme kur ato shiten, në mënyrë që të jetë më e lehtë të identifikohet shkelësi i mundshëm në rast se ai vendos t'i japë atij një përdorim për të cilin nuk është menduar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.