Fshesa me korrent Roomba ka pastruar shtëpinë tuaj dhe po e spiunon atë

rromba ka spiunuar shtëpinë tuaj

E vërteta është se fshesat me korrent robot kanë bërë një dëm në shtëpi gjatë viteve të fundit. Përveç kësaj, shitjet janë dyfishuar në një periudhë prej dy vjetësh, sipas të dhënave të mbledhura nga Reuters. Sidoqoftë, Nëse duhet të flasim për pararendësin e kësaj tendence, duhet të flasim për modelin e tregtuar nga kompania iRobot dhe Roomba e saj..

Ky robot i vogël vakumon shtëpinë tuaj pa qenë e nevojshme të qëndroni prapa; Ajo zakonisht lëviz nëpër shtëpi vetëm falë sensorëve të saj. Tani, ju gjithashtu duhet ta dini se gjatë gjithë qëndrimit tuaj në shtëpinë tuaj, është një nga anëtarët që i njeh më mirë të gjitha cepat e shtëpisë tuaj. Dhe ky informacion i ruajtur është protagonist i kësaj historie: ata duan të bëjnë biznes me këto të dhëna.

Roomba shet planin e shtëpisë tuaj

Njohja në detaje e të gjitha hollësitë e shtëpisë tuaj mund të jetë një nga 'dhuratat' më të mira për kompanitë e tjera. Midis tyre janë: Google, Apple ose Amazon; kjo do të thotë, prodhuesit që po vënë bast shumë fort në shtëpinë e lidhur.

Dhe kjo është pikërisht ajo që iRobot po përpiqet të negociojë me këto kompani, siç thuhet nga Colin Angle, CEO i kompanisë në një intervistë me Reuters. Sipas Angle, 'ekziston një ekosistem i plotë i produkteve dhe shërbimeve që një shtëpi e zgjuar mund të ofrojë nëse ka në posedim një hartë të detajuar që përdoruesit kanë ndarë'.

Por kujdes, sepse këto të dhëna nuk do të ndahen - ose nuk shiten - pa e ditur klienti, jo. Kur regjistroni Roomba tuaj në internet, gjithashtu Ju treguat se keni lejuar të ndani - dhe ruani - këto të dhëna. Ju mund ta shihni atë në Politika e privatësisë iRobot. Prandaj, ky shembull do të shërbejë për të kuptuar se leximi përpara asaj që nënshkruajmë në internet është i rëndësishëm.

Nga ana tjetër, kompanitë mund të dinë se cila është shpërndarja e saktë e shtëpisë tuaj; cila është ndarja midis divanit dhe mobiljeve; cilat dhoma në shtëpi janë më të ngarkuara ose, nëse ka kafshë shtëpiake në shtëpinë e familjes. Pse kompanitë e palëve të treta mund t'i dëshirojnë të gjitha këto të dhëna? E thjeshtë: di cilat janë zakonet e tua. Dhe, nga rruga, të jeni në gjendje të ofroni që nga momenti i parë produkte dhe shërbime sipas nevojave tuaja për të siguruar shitje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Maria Otero dijo

    E di që kjo është një çështje që shumë njerëz e shohin si një shkelje të privatësisë dhe një rrezik sigurie ... Por unë e shoh atë shumë të dobishëm. Më shqetëson më shumë të shoh reklama ndaj të cilave nuk kam interes sesa të shoh disa produkte që mund të jenë të dobishme për mua.