7 nga gabimet më të zakonshme të WhatsApp dhe zgjidhja e tyre

WhatsApp

WhatsApp Sot është aplikacioni më i përdorur për mesazhe të menjëhershme në të gjithë botën, megjithëse disa të tjerë si Telegram ose Line gjithnjë e më shumë po luajnë një rol kryesor, megjithëse pa iu afruar numrit të përdoruesve të menaxhuar nga shërbimi në pronësi të Facebook. Fatkeqësisht WhatsApp është ende një aplikacion që na jep disa probleme dhe dhimbje koke, të cilat sot do të përpiqemi t'i zgjidhim.

Shumica e problemeve që hasim në WhatsApp janë mjaft të zakonshme dhe shumica e të cilave kanë një zgjidhje mjaft të thjeshtë. Përmes këtij artikulli ne do t'ju tregojmë 7 nga gabimet më të zakonshme të WhatsApp dhe zgjidhja e tyre, kështu që nëse keni fatin e keq të vuani një ose më shumë prej tyre, mund ta zgjidhni shpejt dhe pa qenë e nevojshme ta ndërlikoni shumë jetën tuaj.

Nuk mund të instaloj WhatsApp

Të gjithë ose pothuajse të gjithë që kanë një smartphone dëshirojnë të instalojnë WhatsApp sapo ta aktivizojnë atë për të qenë në gjendje të komunikojnë me familjen ose miqtë e tyre. Fatkeqësisht, jo të gjithë mund ta instalojnë aplikacionin e mesazheve të çastit në terminalin e tyre, megjithëse mund të jetë për shkak të disa arsyeve.

E para mund të jetë sepse keni disa problem me numrin tuaj të telefonit, që nuk funksionon mirë ose në mënyrën e duhur. E dyta mund të jetë sepse keni vuajtur një ndalim, i cili mund të jetë për shkak të arsyeve të ndryshme, dhe mund të jetë e lehtë ose e vështirë të dilni nga ajo-

Nëse nuk jeni në asnjërin nga dy rastet që kemi shpjeguar, është më e mundur që të mos mund të instaloni WhatsApp sepse versioni i softuerit i pajisjes suaj celular nuk është i pajtueshëm me shërbimin. Për shembull Nëse përdorni një smartphone me sistemin operativ Android 2.2 ose më të ulët, mos e provoni pasi nuk do të jeni në gjendje ta instaloni, me një metodë normale pa marrë parasysh sa shumë përpiqesh.

Kontaktet e mia nuk shfaqen në WhatsApp

Ky mund të jetë gabimi më i zakonshëm që kanë pësuar pothuajse të gjithë përdoruesit në disa kohë në WhatsApp. Dhe është se askush nuk është i lirë që kur instalojmë aplikacionin, ne përpiqemi të përdorim kontaktet tona dhe nuk ka asnjë, pa marrë parasysh sa herë azhurnojmë. Kjo mund të jetë për shkak të ngarkimit të kontakteve tuaja nga llogaria juaj e Google ose sepse asnjë kontakt i vetëm nuk ruhet direkt në kartën tuaj SIM ose në smartphone tuaj.

Nëse kontaktet tuaja i keni të ruajtura në llogarinë tuaj të Google, thjesht duhet t'i sinkronizoni ato në mënyrë korrekte, në mënyrë që ato të shfaqen më vonë në WhatsApp. Shkoni te Cilësimet, më pas te Llogaritë dhe më në fund te Google për të aktivizuar sinkronizimin dhe bashkë me të pamjen e të gjitha kontakteve tuaja.

Në rast se nuk keni një kopje rezervë të kontakteve tuaja, qoftë në Google ose ndryshe, do t'ju duhet t'i rikuperoni ato me dorë, në mënyrë që ato të shfaqen më vonë në WhatsApp.

Videot shkarkohen vetë pasi të jenë shpenzuar të dhënat për normën tonë

WhatsApp

Askush nuk largohet nga shtëpia pa mbajtur pajisjen e tij të lëvizshme në xhep ose çantë, dhe ato janë bërë një pjesë thelbësore e jetës sonë, pothuajse aq sa të dhënat që kemi në dispozicion. Pa të dhëna nuk ka mundësi të konsultohet me rrjetet tona sociale dhe as të trajtojë WhatsApp me një shpejtësi të caktuar.

Një nga gabimet, ose më mirë një nga problemet që mund të gjejmë në WhatsApp, është ai i shkarkimi automatik i videove ose fotove, gjë që çon në konsumimin e të dhënave, ndonjëherë të panevojshme. Dhe është ai që nuk e ka mikun tipik, ose është brenda një grupi të madh, në të cilin ata na dërgojnë video vazhdimisht dhe fotografi të absolutisht gjithçkaje që u ndodh atyre gjatë gjithë ditës.

Për të parandaluar shkarkimin automatik të videove ose imazheve, duhet ta modifikoni atë në cilësimet e WhatsApp, dhe ndryshojeni në mënyrë që ato të shkarkohen vetëm kur të jemi të lidhur në një rrjet WiFi. Mbani në mend se shumë kompani të telefonisë mobile tarifojnë për të dhëna të tepërta, kështu që ne duhet të kujdesemi maksimalisht për ato që ata na ofrojnë për çmimin origjinal të tarifës sonë.

Nuk i dëgjoj dot shënimet e zërit

Ne të gjithë dërgojmë dhe marrim memorandume zëri çdo ditë dhe askush nuk ka dyshime se si ta bëjmë atë. Ajo që nuk e dinë shumë njerëz është se WhatsApp përdor sensorin e afërsisë së pajisjes suaj celular për të ulur volumin e audios kur zbulon një trup afër. Kjo do të thotë që sa herë që e sillni terminalin tuaj në vesh për të dëgjuar më mirë memo zanore, nuk dëgjoni absolutisht asgjë.

Për të zgjidhur këtë problem, duhet të përpiqeni të mos e afroni smartphone-in tuaj në vesh ose në ndonjë pjesë tjetër të trupit tuaj, ose të përdorni kufje që do t'ju lejojë të dëgjoni notat zanore pa ndonjë problem dhe mbi të gjitha duke e ruajtur privatësinë tuaj nga çdo person tjetër.

Nëse nuk ka asnjë mënyrë për të dëgjuar shënimet zanore, mbani në mend se altoparlanti i pajisjes suaj celular mund të dështojë kështu që nuk do të keni zgjidhje tjetër përveç se ta çoni atë në shërbimin teknik dhe ky gabim nuk ka asnjë lidhje me të. Shih me WhatsApp.

Unë pres dhe pres por kurrë nuk marr kodin e aktivizimit

WhatsApp

Për të filluar përdorimin e WhatsApp, është thelbësore që të aktivizoni llogarinë tuaj me anë të një SMS. Vetë shërbimi i mesazheve të çastit zbulon mesazhin e marrë me tekst dhe ne nuk do të duhet as të hapim aplikacionin Mesazhe në shumicën e rasteve. Për më tepër, për disa kohë ne gjithashtu kemi qenë në gjendje të aktivizojmë llogarinë tonë duke marrë një telefonatë, përmes së cilës ata do të na japin me kodin tonë.

Ndonjëherë SMS me kodin e aktivizimit nuk arrin pa marrë parasysh sa kohë presim, megjithëse aktivizimin do ta kemi gjithmonë përmes thirrjes zanore, e cila nuk u jep shumë përdoruesve shumë besim edhe pse është plotësisht i sigurt. Nëse kjo është çështja juaj, kontrolloni që të keni të futur një kartë SIM në terminalin tuaj që ju lejon të merrni SMS ose që keni vendosur në mënyrë të saktë prefiksin e vendit tuaj për të dërguar kodin e aktivizimit.

Nuk mund ta shoh lidhjen e fundit për një kontakt

Një tjetër nga gabimet më të zakonshme që mund të gjejmë në WhatsApp është ai i nuk shoh kohën e lidhjes së fundit të një prej kontakteve tona, diçka shumë e dobishme për të gjithë ata që janë thashetheme nga natyra. Sidoqoftë, mund të mos përballemi me një gabim dhe kjo është se shërbimi i mesazheve të çastit na ka lejuar të modifikojmë privatësinë për një kohë të gjatë dhe të mbajmë të fshehur kohën tonë të lidhjes së fundit.

Nga Cilësimet dhe hyrja në Llogari mund të zgjedhim nëse duam të tregojmë ose jo datën dhe orën e lidhjes sonë të fundit. Sigurisht, mbani në mend se nëse nuk lejojmë të shfaqet lidhja jonë e fundit, nuk do të shohim as atë të kontakteve tona.

Nëse nuk e shihni kohën e fundit të lidhjes së kontakteve tuaja, mos u shqetësoni, nuk është një gabim WhatsApp, por ju keni çaktivizuar mundësinë e shfaqjes së datës dhe orës së lidhjes suaj të fundit. Thjesht duke e aktivizuar, do të jeni në gjendje të shihni dhe thashethemet në kohën kur kontaktet tuaja janë lidhur për herë të fundit, por gjithnjë mbani në mend se ata gjithashtu do të jenë në gjendje të shohin tuajat pa asnjë kufizim.

Telefonatat me zë janë të një cilësie shumë të dobët

WhatsApp

WhatsApp u ofron të gjithë përdoruesve mundësinë e kryerjes së thirrjeve zanore, të cilat bëhen duke përdorur normën tonë të të dhënave ose një lidhje WiFi. Nëse vini re se thirrjet që bëni ose merrni janë me cilësi shumë të dobët, kjo është kryesisht për shkak të një lidhjeje të dobët ose të dobët në Internet.

Për të rregulluar këtë gabim, thjesht duhet të kërkoni një lidhje më të mirë me rrjetin e rrjeteve. Nëse dëshironi që thirrjet zanore të kenë një cilësi optimale, duhet të përpiqeni të jeni të lidhur në një rrjet WiFi në çdo kohë, sepse përndryshe gjëja më normale është se ato kanë një cilësi shumë të ulët. Nëse nuk keni qasje në një rrjet WiFi, të paktën duhet të përpiqeni të lidheni me një rrjet 4G, megjithëse mbani në mend se konsumi i të dhënave për këtë lloj thirrjesh është zakonisht mjaft i lartë.

Përmes këtij artikulli ne kemi shqyrtuar disa nga gabimet më të zakonshme të WhatsApp, duke propozuar zgjidhjet, gjithashtu më të zakonshme. Nëse gjeni një gabim që nuk është në këtë listë, mund të shkoni në faqen e ndihmës që aplikacioni i mesazheve ka të arritshme përmes faqes së tij zyrtare.

Për më tepër dhe për sa kohë që nuk po përballemi me një gabim katastrofik ose që ju tashmë e dini që nuk ka zgjidhje, ju mund të na konsultoheni dhe ne do të përpiqemi t'ju ndihmojmë me të, në sa më të mirë të aftësive tona.

A keni arritur të zgjidhni gabimin që WhatsApp ju ktheu falë këtij artikulli?. Na tregoni në hapësirën e rezervuar për komente mbi këtë postim ose përmes njërit prej rrjeteve sociale në të cilin jemi të pranishëm, dhe të gatshëm t'ju japim një dorë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sonia Cedenilla Pablos dijo

  Për të zgjidhur problemet më të zakonshme të whatsapp-it unë përdor këtë aplikacion që ju tregoj; https://play.google.com/store/apps/details?id=faq.whatsapphelp&hl=es
  për mua është shumë e dobishme dhe e lehtë për t'u përdorur, unë e rekomandoj atë.