Gabimet teknologjike të historisë, në kulmin e Samsung Galaxy Note 7

gabime-teknologji

A mendonit se Galaxy Note 7 i Samsung është gabimi i vetëm dhe i parë i madh teknologjik në histori? Epo, nuk është kështu, sot ne do t'ju tregojmë gabimet më të këqija dhe më kurioze teknologjike në histori, sepse Samsung vazhdon në linjën e saj për të mos qenë pionier në pothuajse asgjë dhe pothuajse gjithçka, dhe kompani të tjera (po aq e rëndësishme) ishin tashmë ato që Ata krijuan produkte që kishin të gjitha për të dështuar. Microsoft Zune, Apple Cube Mac… mos humbisni rastet më kurioze të devijimeve teknologjike që revolucionarizuan botën e elektronikës së konsumit, më keq.

Kontrollet e cilësisë janë të rëndësishme në mënyrë që bateritë të mos shpërthejnë kështu sepse kjo është diçka që Samsung do të marrë parasysh tani e tutje. Sidoqoftë, kontrollet e cilësisë nuk janë gjithmonë fajtorët e gabimeve teknologjike, ndonjëherë për shkak të studimeve të pakta të hollësishme të tregut, dhe madje edhe egotizmit të kompanive të caktuara, të cilët mendojnë se njerëzit do të blejnë "hedhurinat" e tyre vetëm sepse ka shtypur ekranin e markës suaj. Asnjë nuk është ruajtur, Apple, Samsung, Sony dhe madje Nintendo i mirë kanë bërë gabime të kësaj natyre. Le të fillojmë, të zënë një vend, sepse ju do të qeshni.

Zune - Microsoft

zune-microsoft

"Hej, Apple ka lansuar një muzikant dixhital mjaft të rregullt, pse jo ne?", Duhet të ketë menduar në departamentin e R&D të Microsoft kur lançon Zune. Pak aparate nga kompani të tilla të mëdha kanë krijuar një unanimitet të tillë kur bëhet fjalë për "hedhurinë". Kjo është mënyra se si ai u referua në Chicago Sun:

Përvoja e përgjithshme është po aq e këndshme sa një çantë ajri që shpërthen në fytyrën tuaj. Rekomandimi im i përgjithshëm është ta shmangni atë () Isshtë një produkt kaq absurd dhe aq imun ndaj suksesit, saqë ngjall diçka si ndjenja e dhembshurisë.

Pak më shumë mund të themi për Zune, një ndërfaqe shumë e keqe, e shoqëruar nga një dizajn mjaft imitues i Apple, dhe natyrisht, nuk ishte saktësisht i lirë. Në fakt, muzika dixhitale në atë kohë ishte e dominuar nga Apple dhe iTunesndërsa sistemet softuerike të Microsoft ishin goxha të dobëta. Diçka si Windows Phone por vite më parë. Akoma, Microsoft e mbajti atë nga 2006 në 2011, kjo ka meritë.

Djali Virtual Nintendo

djali virtual

Gabimi i parë i madh i Nintendo, më pas Wii U është përpjekur ta kapërcejë atë, por nuk ka pasur sukses. Djali Virtual është sot një sistem kulti, së paku koleksionist. Nisur më 21 korrik 1995 në Japoni, sistemi i "realitetit virtual" të Nintendo ishte jashtëzakonisht i keq, ishte e zakonshme që të rinjtë të përfundonin me dhimbje koke të forta dhe të vjella pasi kaluan pak më shumë se gjysmë ore me të. RAM-i i ulët, procesori dhe qëndrueshmëria mund të jenë fajtorët. Përveç faktit që peshonte 760 gram, asgjë më pak sesa të varej në ballë, nuk është shumë e rehatshme për cervikalet tona.

Kushtonte rreth 180 dollarë dhe ata lëshuan vetëm 22 tituj për konsolën. Nintendo ishte i shpejtë për të hequr qafe këtë gjë për shkak të mbërritjes së Nintendo 64, një sistem më i fuqishëm dhe i qëndrueshëm. Për t'i bërë gjërat edhe më keq, ajo ka punuar në bateri.

Dreamcast, fillimi i fundit për SEGA

Dreamcast-sega

Kishte gjithçka për të pasur sukses, ishte më i fuqishëm se Xbox dhe PlayStation, një kontrollues i ri i shoqëruar nga lojëra fantastike si Crazy Taxi. Sidoqoftë, ajo lindi pirate, për të mos përmendur që marrëveshjet me Electronic Arts shkuan të ftohta, gjë që bëri që asnjë lojë video e kësaj firme të mos kalonte kurrë në tastierë. Kështu që, në fund të viteve 90, SEGA Dreamcast kishte lindur i vdekur. Ata prej nesh që e kanë provuar atë dhe shumë do ta kujtojnë gjithmonë si një nga tastierat më të mira në histori. Pak më shumë se një vit e gjysmë zgjati në treg.

Kubi Mac Apple

mak-kub

Konkretisht Power Mac G4 Cube, një pajisje që është aktualisht e pranishme në MoMA në New York, një dizajn spektakolar për kohën, i fuqishëm dhe i zgjerueshëm, që synon publikun profesionist. Nuk kishte tifozë dhe ishte një nga modelet që katapultoi Jonny Ive atje ku është sot. Problemi është çmimi, 1699 dollarë në 2000, diçka që as më profesionalja nuk mund ta përballonte, ose nuk e donte ...

ET Lojë Ekstra-Tokësore - Video

et

Kush nuk e njeh këtë histori të veçantë? Kjo lojë video Atari është varrosur në një shkretëtirë, fjalë për fjalë miliona karroca u hodhën në deponinë Alamogordo (New Mexico), sepse loja ishte jashtëzakonisht e keqe dhe përmbante anomali të tepruara, gjë që shkaktoi zemërimin e konsiderueshëm të përdoruesve. Kjo lojë video e lëshuar në Dhjetor 1982 ishte një pikë kthese për Atari, një kompani që ishte afër vdekjes.

Gjëja më kurioze është se loja u mbikëqyr nga vetë Spielberg, drejtori i ET: Jashtëtokësore. Sidoqoftë, ata e injoruan këshillën e tij për të krijuar një lojë zbavitëse në stilin e Njeriut Pac.

Shumica e përdoruesve vuanin nga gabimet e tij ose binin në vrima nga të cilat ishte praktikisht e pamundur të dilnin. Ishte e gjitha sepse duhej të përfitonit nga tërheqja e filmit dhe loja ishte caktuar për rreth një muaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   këlysh dijo

  Kur doli Dreamcast, Xbox nuk ekzistonte as ...

 2.   Djal i keq dijo

  Ju përzieni problemet e një produkti që është rikujtuar me pajisjet që kanë qenë një dështim. Ju përzieni churros me merinos.
  Ky artikull nuk ka ndonjë kuptim.

bool (e vërtetë)