Galaxy Note 4 VS Galaxy Note 5, a ka kaq shumë ndryshime midis të dyjave?

Galaxy Note 4 VS Galaxy Note 5

Dje Samsung prezantoi zyrtarisht të re Galaxy Shënim 5 dhe shumë prej jush tashmë po na pyesin nëse ia vlen të shitet ofertuesi më i lartë Galaxy Shënim 4 dhe filloni në blerjen e këtij anëtari të ri të familjes Note. Kështu në këtë artikull ne do të blejmë të dy pajisjet, megjithëse duhet t'ju themi se në orët e fundit thashethemet kanë dalë si barut nëpër rrjetin e rrjeteve që ky shënim 5 mund të arrijë në tregun evropian.

Ky padyshim do të ishte një lajm shumë i keq dhe një vendim i keq për Samsung, i cili gjithashtu do të parandalonte që të gjithë përdoruesit e një Galaxy Note 4, të cilët janë shumë, të rinovojnë terminalin e tyre për Galaxy Note 5 të fundit. Tani për tani ne do të jemi të kujdesshëm dhe do të presim për Samsung njoftoi zyrtarisht, kështu që atje do të blejmë të dy Galaxy Note.

Dizajni, ndryshimi i madh midis të dyve

Dizajni i Galaxy Note 5 i ri mund të themi se ai ka evoluar shumë dhe është një nga ndryshimet e mëdha që do të gjejmë me Note 4. Në radhë të parë dimensionet janë tashmë disi të ndryshme; 153,5 mm x 78,6 mm x 8,5 mm për Shënimin 4 nga 153,2 mm x 76,1 mm x 7,6 mm për Shënimin 5.

Pesha është praktikisht e njëjtë, 176 gram e modelit të mëparshëm dhe 171 e atij të prezantuar dje në ngjarjen që u zhvillua në New York.

Për sa i përket dizajnit, ne gjithashtu shohim ndryshime të mëdha dhe është ajo Galaxy Note 5 ka ndërruar plastikën dhe lëkurën për metal dhe xham dhe ka miratuar një dizajn shumë të ngjashëm me atë të Galaxy S6. Pa dyshim, ndryshimi është shumë pozitiv dhe tani po përballemi me një terminal shumë të bukur me një dizajn vërtet premium.

Sigurisht, secili duhet të vlerësojë nëse ia vlen të ndryshohet terminali për një dizajn më të bukur ose të preferojë të vazhdojë me terminalin e tij.

Ekran: dy pika uji me përmirësim minimal në Galaxy Note 5

Midis ekraneve të këtyre dy terminaleve ne do të gjejmë shumë pak lajme Dhe është që të fillojmë me ato kanë të njëjtat dimensione, 5,7 inç dhe ne do të vërejmë vetëm një ndryshim në pikselët për inç që shkojnë nga 515 të Galaxy Note 4 në 518 të Galaxy Note 5. Për fat të keq ky përmirësim minimal Nuk mendoj se perceptohet nga pothuajse asnjë përdorues, përveç nëse ata kanë një pamje absolutisht të privilegjuar.

karakteristika të dhe specifikimet e Galaxy Note 5

 • përmasat: 153.2 x 76.1 x 7.6 mm
 • peshë: 171 gram
 • Ekran: Paneli quadHD SUPERAMOLED 5,7 inç. Rezolucion 2560 me 1440 pixel. Dendësia 518 piksel për inç
 • Processor: Exynos 7 oktakore. Bërthamat quad në 2.1 GHz. Bërthamat quad në 1.56 GHz.
 • Kujtesa RAM: 4 GB LPDDR4
 • Memorie e brendshme: 32/64 GB
 • Kamera e pasme: Kamera 16 MP me hapje f / 1.9. Stabilizues imazhi.
 • Kamera perballe: Kamera 5 MP me hapje f / 1.9
 • bateri: 3.000 mAh. Përmirësimi i sistemit të karikimit të shpejtë
 • lidhjet: LTE Cat 9, LTE Cat 6 (ndryshon sipas rajonit)
 • Sistemi operativo:Android 5.1 Lollipop
 • të tjerët: NFC, sensori i rrahjeve të zemrës, S-Pen, sensori i gishtit

Samsung

karakteristika të dhe specifikimet e Galaxy Note 4

 • përmasat: 153.5 x 78.6 x 8.5 mm
 • peshë: 176 gram
 • Ekrani: AMOLED AdobeRGB 5,7?, 2560 x 1440 pixel, Gorilla Glass 3
 • Processor: Snapdragon 805 APQ8084 2,7GHz SoC (SM-N910S) | Exynos 5433 (SM-N910C)
 • Kujtesa RAM: 3 GB RAM
 • Memorie e brendshme: 32 GB
 • Kamera e pasme: Kamera 16MP me sensor OIS Smart, stabilizim imazhi, fokus automatik, blic LED
 • Kamera perballe: Kamera e përparme me 3,7MP
 • bateri: 3.220 mAh me karikim të shpejtë
 • Sistemi operativo: Android 4.4.4 KitKat me shtresën e personalizimit TouchWiz
 • të tjerët: NFC, Wifi, S-Pen, MHL, GPS, GLONASS, Wi-Fi Direct, DLNA, pikë e nxehtë Wi-Fi, detektor UV, temperatura, rrahjet e zemrës, sensori i gjurmës së gishtit

Samsung

Hardware, ndryshimi i madh midis Shënimit 5 dhe Shënimit 4

Sa i përket harduerit, mund të themi se nëse ka një përmirësim të ndjeshëm në këtë Galaxy Note 5 krahasuar me Note 5 dhe është se anëtari i fundit i familjes Note është një Procesori Octa-Core Exynos me arkitekturë 64-bitësh shoqëruar me 4 GB memorje RAM. Si procesori ashtu edhe RAM-i janë mbi ato që pamë në Shënimin 4, megjithëse ndryshimi mund të mos jetë vendimtar për një përdorues mesatar.

Në aspektet e tjera të brendshme kemi dy terminale praktikisht identike edhe pse me një përmirësim logjik në Shënimin 5.

Sa i përket kamerës së pasme, ajo nuk është konfirmuar për momentin, por gjithçka tregon se ne do të jemi përpara të njëjtës kamerë që tashmë mund të shohim dhe testojmë në Galaxy Note 4. Nuk ka dyshim që kjo aparat fotografik është me cilësi të shkëlqyeshme, por ky Note 5 mbase meritonte diçka më shumë, edhe nëse do të ishte thjesht ndonjë përmirësim në nivelin e softuerit.

Po nëse është ndryshuar është kamera e përparme që arrin 5 megapikselë, për 3,7 të versionit të mëparshëm.

Bateria në këtë Shënim të ri 5 nuk mund të hiqet siç e përmendëm më lart dhe do të jetë me kapacitet më të ulët sesa në Shënimin 4, megjithëse besojmë se procesori i ri dhe arkitektura e tij do ta bëjnë konsumin shumë më të ulët kështu që mund të na ofrojë një autonomi më të madhe në Shënimin e mëparshëm. Ne do të duhet ta provojmë por një nga pikat e forta të pothuajse të gjithë Galaxy Note ka qenë bateria dhe ne besojmë se me siguri do të vazhdojë të jetë e tillë.

Më në fund, hapësira e brendshme është akoma 32 ose 64 GB dhe pret që Samsung të shpallë një version 128 GB për përdoruesit më premium, të cilëve u duhet një hapësirë ​​e madhe e magazinimit në terminalin e tyre.

A ia vlen të ndërroni Galaxy Note 4 për Galaxy Note 5?

Kjo pyetje është sigurisht e vështirë për t'u përgjigjur dhe është se do të ketë shumë që do të kenë rënë në dashuri me modelin e ri të Galaxy Note 5 dhe të tjerë që nuk do të kujdesen absolutisht. Në nivelin e përmirësimeve të harduerit ose softuerit, sinqerisht besoj se nuk ia vlen të rinovosh një Shënim 4, por vendimi duhet të varet nga secili.

Galaxy Note 5 është një terminal jashtëzakonisht i ngjashëm me Galaxy Note 4, edhe pse ka rinovuar plotësisht dizajnin e tij. Fatkeqësisht, të gjithë ju që keni një Note 4 mund të mos keni kurrë nevojë ta bëni këtë pyetje gjithashtu, dhe sipas thashethemeve të fundit, Note 5 mund të mos arrijë në tregun Evropian, në një vendim të Samsung që është mjaft e vështirë për t'u kuptuar.

Çfarë mendoni për këtë Galaxy Note 5 të ri? Çfarë mendoni për përmirësimet e pakta krahasuar me Galaxy Note 4?.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bruno dijo

  Unë mendoj se ka qenë një pengesë që nuk ka një vend të zgjatur të hapësirës ruajtëse, ose një bateri të lëvizshme.

 2.   Alexis Garcia dijo

  Unë jam një përdorues i gamës së shënimeve galaktikë që nga i pari dhe kam qenë një adoptues i hershëm për të gjitha modelet, derisa ky shënim 5 ishte një zhgënjim i madh, ishte kaq e vështirë për të përmirësuar shënimin 4, pa u kthyer prapa?. Clearshtë e qartë që unë nuk do të ndryshoj dhe gjëja më e keqe është të kuptoj se për Samsung diapazoni i shënimeve nuk është diapazoni i tij kryesor dhe se dizajni mbizotëron mbi produktivitetin, për të ardhur keq që shpresa ime e vetme është te LG.