Galaxy S8 mund të jetë terminali i parë me Bluetooth 5.0

Protokolli i transmetimit të Bluetooth-it është përmirësuar jashtëzakonisht gjatë viteve të fundit, nga ulja e konsumit në minimumin praktik duke lejuar që çdo lloj skedari të dërgohet me shpejtësi ndaluese të zemrës krahasuar me modelet e para që filluan të popullarizojnë këtë teknologji të komunikimit pa tel. Pak më shumë se një javë më parë, SIG (Grupi Special i Interesit Bluetooth) fvendosur specifikimet e asaj që do të jetë gjenerata e pestë e Bluetooth. Risitë kryesore të Bluetooth 5 gjenden në zgjerimin e shpejtësisë së transmetimit dhe zgjerimin e rrezes së tij, një nga kufizimet kryesore të kësaj teknologjie.

Për momentin ende duhet të presim për të parë pajisjet e para të pajtueshme me gjeneratën e pestë të Bluetooth, por gjithçka duket se tregon se një nga telefonët e parë inteligjentë që do të implementojë këtë gjeneratë të re të Bluetooth do të jetë Galaxy S8, megjithëse Mund të jetë pak kohë e ndershme nëse qëllimi i kompanisë është të prezantojë pajisjen në fund të shkurtit, përveç nëse konfirmohen njoftimet më të fundit në lidhje me këtë pajisje, lajmi që thotë se lëshimi i kësaj pajisje mund të vonohet për disa muaj. Nëse do të ishte kështu, ka më shumë të ngjarë që Samsung të mund të implementojë këtë brez të ri të Bluetooth në terminalin e tij të ri.

Aktualisht, versioni i fundit i Bluetooth është 4.2, një version që na ofron një konsum shumë të ngushtë të baterisë, kështu që versionet e reja përveç përpjekjes për të përmirësuar konsumin (aktualisht sekondar) janë përqendruar në përmirësimin e shpejtësisë së transmetimit kur është e njëjtë me qëllimin e tij , i kufizuar në 10 metra pa pengesa siç duket në mes. Terminali që ndoshta dhe pothuajse me siguri nëse zbaton Bluetooth 5 do të jetë HTC 11, terminali i ri i firmës Tajvaneze, pasi data e prezantimit të saj është planifikuar për në muajin maj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.