GitHub: Si të gjeni dhe instaloni shtojcat Firefox nga atje

shtojcat e firefox-it në GitHub

A keni dëgjuar për projektin GitHub? Me siguri se në një farë kohe në jetën tuaj do ta keni vizituar këtë vend vullnetarisht ose aksidentalisht, një sit që bëhet dhimbje koke e një numri të madh njerëzish sepse nuk dihet saktësisht, çfarë duhet bërë që të mund të shkarkoni dhe instaloni secilin prej propozimet nga zhvilluesit e ndryshëm të cilët kanë vendosur të përdorin këtë platformë për pritjen e tyre.

Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se ky vend është një lloj platforme pritëse për numër të ndryshëm të projekteve dhe ndër të cilat janë, zhvillimi i shtojcave për Firefox; Rëndësia është aq e madhe sa ka edhe njerëz që sigurojnë që ky vend të ketë versionet më aktuale të disa shtojcave.

Pse të shkarkoni shtojca nga GitHub për Firefox?

Siç kemi sugjeruar në paragrafin e mëparshëm, ky është vendi i duhur për t'u përpjekur të gjeni versionin më aktual të disa shtojcave të dedikuara për Firefox. Arsyeja pse kjo ndodh është sepse zhvilluesit e saj vendosin t'u propozojnë projekteve të tyre (shtojcave) në këtë platformë përpara se Mozilla t'i vlerësojë ato në enën tuaj; Edhe kur zhvilluesi vendoset në mënyrë paralele në të dy mjediset (në GitHub dhe enën Mozilla), gjithmonë do të ketë një kohë analize për të ditur nëse ekziston apo jo pajtueshmëri e plotë me versionin më të fundit të Firefox.

Forshtë për këtë arsye që ne kemi kushtuar disa kohë për të zbuluar se si mund të instalojmë një shtojcë që është e vendosur në "GitHub", ka dy alternativa për t'u përdorur dhe për të cilat do të flasim në detaje, deri më tani në këtë artikull.

1. Instalimi manual i shtojcës

Më parë duhet të dini se çdo shtojcë që do të instalohet në Firefox ka një format ".xpi", i cili praktikisht nuk shihet ose diferencohet, nëse kemi bërë një instalim automatik nga serverat e njëjtë Mozilla. Mund të bëni një provë, duke u përpjekur të shihni një shtojcë specifike duke përdorur Google Chrome, një shfletues që, pasi nuk është i pajtueshëm, do t'ju lejojë ta shkarkoni atë në kompjuterin tuaj; në atë moment do të shihni se shtojca e dedikuar për Firefox ka këtë shtrirje.

instalimi manual i shtojcës firefox

Pra, nëse kjo shtojcë mund të shkarkohet lehtësisht nga çdo mjedis, do të jetë edhe më shumë nëse shkojmë te "GitHub", duke u përpjekur ta gjejmë atë në shiritin anësor të djathtë të uebit. Aty aty do të vini re dy elemente që mbase i kemi parë gjithmonë nëse nuk u jepnim rëndësinë përkatëse; njëri prej tyre flet për mundësinë e shkarkoni në arkiv (shkarkoni Zip), të cilën duhet ta merrni dhe më vonë, ta zbërtheni për të gjetur skedarin ".xpi". Pasi ta keni gjetur, duhet ta zgjidhni dhe ta tërhiqni atë mbi dritaren Firefox, në këtë pikë shfletuesi do t'ju pyesë nëse jeni i sigurt për ta kryer këtë operacion dhe së cilës duhet t'i përgjigjeni në mënyrë pozitive.

2. Instaloni duke përdorur një shtesë të Firefox

Padyshim, metoda që përmendëm më lart është një nga më të lehtat për t’u bërë kur përpiqesh të instalosh një shtesë Firefox të vendosur në "GitHub"; Sidoqoftë, nëse kjo procedurë është dukur shumë e ndërlikuar, atëherë mund të mbështeteni një shtesë që duhet ta instaloni në shfletuesin Firefox.

instalimi automatik i shtojcës firefox

Shtojca ka emrin "The GitHub Extension" dhe do të aktivizojë një mundësi shtesë në shiritin anësor të djathtë (të cilin e përmendëm në metodën e parë). Ky buton është shumë i ngjashëm me atë që Mozilla bën me kontejnerin e saj, domethënë do të ketë mundësi të jesh në gjendje të iInstaloni automatikisht shtojcën nga "GitHub" në shfletuesin tonë Firefox. E vetmja pengesë mund të ndodhë nëse shtesa ose shtesa e pritur në këtë platformë nuk ka skedarin "install.rdf", një situatë që do ta bënte instalimin të dështonte dhe për këtë arsye, do të na duhej të shkonim në metodën e mëparshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ER KUNFÚ E TRIANAS dijo

  Faleminderit shumë për kontributin.

  Më e rëndësishmja nga të gjitha, ju mund të skanoni skedarin para se ta instaloni në shfletuesin tuaj. Nëse e shkarkoni dhe instaloni nga Firefox, nuk jep asnjë mundësi tjetër përveç instalimit të tij direkt.