5 gjëra që nuk i dinit për kamerën tuaj të sigurisë

kamera sigurie

Mbrojtja e shtëpisë, biznesit ose zyrës suaj është thelbësore. Për këtë, ekzistojnë sisteme alarmi që shoqërohen nga kamera vëzhgimi që lejoni të mbani zona të ndryshme të mbrojtura dhe të zbuloni në kohën e duhur hyrjen e ndërhyrës në kohë reale. Sidoqoftë, ato me siguri ende ekzistojnë gjëra që nuk i dini për kamerën tuaj të sigurisë dhe që i kanë kthyer ato në një mjet të gjithanshëm.

Kamera për të mirën e sigurisë

Kamerat e sigurisë funksionojnë si një video me qark të mbyllur që është e lidhur me një sistem mbikëqyrjeje, e cila shihet vetëm nga njerëzit me qasje të mundësuar. Funksioni i tij është të regjistrojë ngjarje në kohë reale, të marrë fotografi nga kënde të ndryshme dhe transmetoni drejtpërdrejt atë që ndodh edhe brenda një diapazoni prej 360 °në mënyrë që një pronar të ketë material të vlefshëm mbështetës në rast të një vjedhjeje.

kamera sigurie në shtëpi

Shumë përdorues aktualisht kanë kamera vëzhgimi të lidhura me alarmet e tyre, përveç përdorimit të shërbimeve qendrore siç janë ato të ofruara nga Alarme Movistar Prosegur, pasi ata kanë zbuluar se ato janë një pjesë thelbësore për të mbajtur shtëpinë ose biznesin tuaj të mbrojtur gjatë gjithë kohës.

Nga ana tjetër, kompani si Prosegur ju ofrojnë një gamë të gjerë shërbimesh në të cilat ju mund të zgjidhni modelin e kamerës së mbikëqyrjes që i përshtatet nevojave tuajaNëse keni nevojë për zbulimin e lëvizjes në dhoma të mëdha apo dhoma të vogla.

Gjërat që nuk i dinit për kamerën tuaj të sigurisë

Kamera e mbikqyrjes

Përkundër faktit se kamerat e sigurisë janë bërë të njohura sot dhe përdoren në mënyrë të njëjtë në lloje të ndryshme të ndërtesave, Ka kuriozitete rreth tyre që mbase ende nuk i dini, si ato të përmendura më poshtë:

 • Gjatë vitit 1960 kamera sigurie u përdorën për të monitoruar një lëshim rakete në Gjermani. Sistemi i tij u krijua nga Walter Bruch, në mënyrë që të ndiqte ngjarjen pa rrezikuar jetën e personelit të saj.
 • Përmes studimeve të kryera në vitin 2014 u përcaktua që kishte të paktën 245 milion kamera sigurie në botë, plotësisht funksionale, një shifër që, pa dyshim, është rritur sot falë përparimeve teknologjike dhe qasjes së lehtë në internet.
 • A e dini se sa herë që përdorni ATM-në ju monitoroheni përmes një aparati fotografik? Në fakt, ka shumë raste mashtrimi që janë zgjidhur falë pamjeve të regjistruara në këto pajisje.
 • Atje vendet ku vendosen gjithmonë kamerat e mbikëqyrjes që mbajnë regjistrim 24 orë në ditë, siç është rasti i qendrave tregtare, supermarketeve, bankave, rrugëve publike dhe rrugëve kryesore në zonën urbane.
 • Disa kamera sigurie punojnë pa energji elektrike, për këtë ata janë të pajisur me një bateri që i lejon ata të mbajnë regjistrimin brenda një afati të caktuar.

Aktualisht, shumica e njerëzve kanë një telefon celular që u lejon atyre të lidhen me internet, me këtë ata mund të hyjnë në imazhet e siguruara nga kamera e tyre e mbikëqyrjes përmes një aplikacioni të siguruar nga ofruesi i tyre i alarmit dhe vëzhgoni në kohë reale se çfarë ndodh brenda pronës tuaj, nga kudo në botë.

Përfitimet e përdorimit të një kamere vëzhgimi

Kamerat e mbikqyrjes janë sytë e sistemit tuaj të sigurisë, ata kanë fuqinë për të zbuluar lëvizjet përmes sensorëve të vendosur strategjikisht dhe aktivizoni alarmin në kohën e duhur e cila është e regjistruar brenda qendrave të tilla si Movistar Prosegur, i cili do të njoftojë autoritetet përkatëse brenda një kohe të shkurtër.

Kështu që ju të mbani shtëpinë ose biznesin tuaj të sigurt, ju mund të zgjidhni sistemin më të mirë të mbikëqyrjes dhe sigurohuni që ai të ketë kamera efikase dhe me diferencë të mjaftueshme të mbulimit. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh nevojat tuaja specifike, pasi që bazuar në to do të drejtoni zgjedhjen e kamerës suaj ideale të sigurisë.

kamera sigurie në natyrë

Për shembull, do të gjeni disa me një gamë të gjerë si termalet, por cilësia e videos nuk është shumë e mirë; derisa ato konvencionale me më pak mbulim ju lejojnë të identifikoni karakteristikat e një ndërhyrës me shumë detaje. Nga ana tjetër, përdorimi i një PTZ zgjeron gamën tuaj të shikimit pasi ka lëvizje, gjë që e bën më të lehtë për ju të kontrolloni zona të veçanta.

Gjithashtu, duhet të keni parasysh se Nuk është e njëjta gjë për të mbuluar mbrojtjen e një banese, shtëpie shtëpie ose zyre sesa një industri, në këtë rast do të duhet të zgjidhni numrin e kamerave që janë të nevojshme për të garantuar një gamë të gjerë të mbulimit.

Në përgjithësi, sistemet e kamerave të mbikëqyrjes video janë të disponueshme brenda pajisjeve të alarmit siç janë ato nga Movistar Prosegur Alarmas, të cilat përfshijnë të gjitha aksesorët thelbësorë për instalimin e këtij sistemi sigurie dhe ofrojnë një lidhje të përhershme me stacionin tuaj qendror të marrjes. Duke shërbyer si sy dhe veshë profesionistë , duke vëzhguar shtëpinë ose biznesin tuaj 24 orë në ditë, 365 ditë në vit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.