Google Chrome përfundimisht e braktis përdorimin e flash-it

Google Chrome

Për mjaft kohë, ata që janë përgjegjës për zhvillimin e Google Chrome kanë paralajmëruar të gjithë përdoruesit se brenda një kohe të shkurtër po shkonin braktisni përdorimin e formatit të vjetëruar Flash të përqëndrohet vetëm në mbështetjen e HTML5. Ky njoftim më në fund është realizuar dhe në azhurnimin më të fundit të lëshuar, faqet në formatin Flash nuk shfaqen më si parazgjedhje.

Normalisht, ky opsion aktivizohet si parazgjedhje, në këtë pikë ju ndoshta tashmë keni të instaluar versionin e ri të Chrome, kështu që mund të keni vërejtur që disa faqe kanë ndaluar së punuari ose të tregojnë një paralajmërim që duhet të instaloni Flash Player në kompjuterin tuaj. Nëse nuk e keni të aktivizuar këtë mundësi, ju tregoni se cili është versioni Chrome 55 i cili nuk e mbështet më këtë lloj formati.

Chrome nënshkruan urdhër-vdekjen e Flash Player.

Pse vini bast në HTML5 në vend të Flash? Siç duket në shumë vende, ai është i përkushtuar ndaj HTML5 në vend të Flash sepse kjo e re ofron një përvojë shumë më fluide, të optimizuar më mirë dhe mbi të gjitha shumë më të sigurt. Kur futni një faqe në internet që përdor Flash, për sa kohë që është i aktivizuar formati HTML5, diçka që nuk ndodh në të gjitha faqet e internetit, ajo do t'ju kërkojë ta aktivizoni.

Me këtë azhurnim në Google ata më në fund dëshirojnë që të gjithë zhvilluesit të lëvizin në HTML5 sa më shpejt që të jetë e mundur, megjithë numrin e madh të njoftimeve dhe 'amenazas'Ka akoma shumë që nuk kanë hedhur hapin. Nëse dëshironi azhurnoni manualisht shfletuesin tuaj Për të instaluar versionin 55 të Chrome, thjesht duhet të hyni në ikonën me tre pika të vendosura në pjesën e sipërme të djathtë të shfletuesit, të shfaqni menunë 'Ndihmë'dhe në fund kliko në'Informacioni i Google Chrome'

Më shumë informacion: Google


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)