Google dhe Facebook për të ndërtuar kabllo nëndetëse midis Los Angeles dhe Hong Kong

kabllovik-nëntokë-google-facebook-120-tb

Interneti është dita në ditë për shumë njerëz, jo vetëm në punën e tyre, por edhe në jetën e përditshme dhe përdoruesit dhe kompanitë gjithnjë e më shumë kërkojnë shpejtësi dhe siguri më të madhe. Për disa kohë tani, ndërtimi i kabllove nëndetëse nuk është më një varësi e kompanive të telekomunikacionit dhe aktualisht janë kompanitë e teknologjisë (Google, Amazon, Microsoft, Facebook ...) që po marrin përsipër, një ndryshim logjik pjesërisht sepse shërbimet e tyre janë ato që konsumojnë më shumë gjerësi bande në të gjithë botën.

kabllovik-nëntokë-google-facebook-120-tb-1

Pak më shumë se një muaj më parë, një kabëll nëndetëse u përurua në të gjithë Paqësorin që lidh Shtetet e Bashkuara me Japoninë dhe ku Google ishte gjithashtu pjesë e projektit. Shpejtësia e këtij kablli arrin 60 Tbps, por ajo shpejtësi mbetet në pelena nëse e krahasojmë me kabllon e re nëndetëse që kësaj radhe do të lidhë Los Anxhelosin me Hong Kong dhe që do të jetë në krye të Facebook dhe Google. Ky kabëll i ri do të arrijë 120 Tbps, por ende nuk është kablli më i shpejtë transoqeanik në botë, pasi rekordi aktualisht mbahet nga Microsoft dhe Facebook me kabllon MAREA shpejtësia e të cilit është 160 Tbps.

Ky kabëll i ri nëndetës, mbështetësit kryesorë të të cilit janë Google dhe Facebook, do të përbëhet nga pesë palë linja fibrash, secila prej 24 Tbps. Të dy kompanitë rezervojnë disa prej tyre ndërsa të tjerët do të shpërndahen nga pjesa tjetër e kompanive të përfshira në ndërtimin e kësaj Kabllo 12.800 kilometra. Ndërtimi i këtij kablli të ri do të fillojë në 2018 dhe ka një kosto të pritur prej 400 milion dollarë. Sapo të përfundojë ndërtimi i këtij kablli të ri, përdoruesit e Facebook dhe Google do të gëzojnë një gjerësi më të madhe bande në rajonin e Azi-Paqësorit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.