Google kërkon certifikimin e Windows 10 për Pixelbooks

Pixelbook i pajtueshëm me Fuchsia OS

Google vendos tonë dy lloje kompjuterash të menaxhuar nga Chrome OS, sistemi operativ i gjigandit të kërkimit në Internet për kompjuterë. Nga njëra anë ne gjejmë diapazonin ChromebookPajisje me performancë të ulët të dizajnuara për fushën arsimore, duke qenë më se e mjaftueshme për nevojat që studentët mund të kenë me një çmim të reduktuar.

Nga ana tjetër, ne gjejmë diapazonin Pixelbook, Kompjuterët e nivelit të lartë të Google, i cili fillon me 999 dollarë dhe na ofron tipare të nivelit të lartë në një hapësirë ​​shumë të vogël. Por shpenzimi i 1.000 dollarëve në një kompjuter që mund të instalojë vetëm Chrome OS nuk duket si një ide shumë e mirë dhe djemtë në Google po kërkojnë certifikim që të mund të ekzekutojë Windows 10.

Detajet e Google Pixelbook

Djemtë në XDAD developers kanë zbuluar dëshmi të ndryshme që Google po punon drejt certifikimit e nevojshme për të qenë në gjendje të instaloni dhe ekzekutoni Windows 10 pa probleme, gjë që do t'ju lejojë përdoruesve të punojnë me sistemin operativ të Microsoft si një alternativë ndaj Chrome OS që përfshihet natyrshëm dhe që na ofron një kufizim për sa i përket aplikacioneve, pasi ai përdor vetëm Ata mund të instaloni aplikacionet e disponueshme në Dyqanin Google Play.

Sipas XDAD developers, azhurnimet më të fundit të kodit përmendin WHCK dhe HLK, të cilat janë referenca përkatësisht në Windows Hardware Certification Kit dhe Windows Hardware Lab Kit. XDAD developers pretendon se kjo tregon se Google dëshiron u ofron përdoruesve të saj aftësinë për të ekzekutuar Windows 10 në një mënyrë të thjeshtë, përpara se një haker të ofrojë këtë opsion, i cili do ta linte kompaninë me bazë në Mountain View në një vend të keq, pasi do të tregohej se nuk e ka ofruar këtë mundësi sepse nuk është interesuar në asnjë kohë, pavarësisht nga ajo pajisjet janë të pajtueshme.

Për fat të mirë, Google duket se ka realizuar kufizimet e ofruara nga Pixelbooks me Chrome OS (Ndërsa vendosni nëse do të lëshoni Fucsia OS apo jo në treg) duke marrë parasysh që brenda ne gjejmë një procesor Intel Core i5 8 GB RAM, më shumë se pajisje të mjaftueshme për të qenë në gjendje të lëvizin Windows 10 me lehtësi të madhe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.