GoPro ndalon shitjen e dronëve dhe pushon nga puna më shumë se 250 punonjës

GoPro Karma

Kishte qenë një sekret i hapur për ca kohë dhe më në fund ishte konfirmuar. GoPro është duke mbyllur sektorin e saj të dronëve dhe duke pushuar nga puna më shumë se 250 punonjës të kompanisë. Arsyeja kryesore e paraqitur nga kompania është se ajo është një treg shumë konkurrues. Për më tepër, standardet rregullatore në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë janë armiqësore dhe do të zvogëlojnë tregun e ndërmarrjes për vitet që vijnë.

Historia e kompanisë në këtë treg nuk ka pasur shumë gëzime. Përpjekja e tyre për t'i dalë ballë DJI, udhëheqësi i tregut nuk ka dalë siç menduan ata. Për këtë arsye, kompania është e detyruar të marrë këtë vendim, pasi që tregu është përshkruar nga vetë kompania si i paqëndrueshëm.

Kështu, Karma është bërë droni i parë dhe i vetëm që GoPro ka hedhur në treg në historinë e saj. Vetë kompania ka konfirmuar se ata do të vazhdojnë të shesin produktin derisa të mbarojnë stoqet. Përveç kësaj, gjithashtu ata do të vazhdojnë të ofrojnë mbështetje për përdoruesit që e blejnë atë. Pra, në këtë kuptim GoPro po i bën gjërat në mënyrën e duhur.

GoPro Karma

Shkarkimi i më shumë se 250 punonjësve është padyshim aspekti më negativ i këtij lajmi. Përveç kësaj, ajo tashmë bëhet shkarkimi i katërt i rëndësishëm i kompanisë që nga viti 2016. Pra, me këtë shkarkim të fundit Numri i punonjësve të GoPro do të bjerë nën 1.000 në të gjithë botën.

Në fakt, shumë e vënë në dyshim të ardhmen e kompanisë. Pra, duket se 2018 do të jetë një vit vendimtar për të. Vetë CEO ka komentuar se do të jetë viti i zgjidhjeve. Prandaj, rrjedh se do të paraqesë plane të reja me të cilat do të kthehet kjo situatë.

2018 premton të jetë një vit historik për GoPro. Kompania është e detyruar ta kthejë situatën nëse ata nuk dëshirojnë të zhduken. Kështu që do të duhet të jemi të vëmendshëm ndaj planeve që ata paraqesin në javët ose muajt e ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.