Acumos, sepse një inteligjencë artificiale me Burim të Hapur është e mundur

Akumulimet

Shumë janë teknologjitë e reja që duket se janë zhvilluar dhe me të cilat kompanitë private dhe publike dhe organizata të ndryshme na premtojnë neve, të gjithë përdoruesve, për ta bërë jetën tonë shumë më të lehtë. Këtë herë do të përqendrohemi në të ardhmen e premtuar nga të gjitha ato platforma të bazuara në algoritme komplekse të inteligjencës artificiale që duket se kanë ardhur për të qëndruar.

Siç e dini me siguri, ju vetëm duhet të shikoni të gjithë ekosistemin e madh të platformave të bazuara në sistemet e inteligjencës artificiale që na rrethojnë për ta realizuar këtë, ne po flasim për platforma që mund të bëhen jashtëzakonisht fitimprurëse për kompani të caktuara si dhe supozojmë se ai aureolë diferencuese që shënon të ardhmen e tij. I tillë është rasti që të gjitha kompanitë më të mëdha dhe më konkurruese në sektor, madje edhe fondacione të ndryshme, kanë zhvilluar sistemet e tyre të inteligjencës artificiale.

inteligjencës artificiale

Projekti Acumos, një angazhim personal i Fondacionit Linux

Për kuriozitet, të paktën deri më tani, ekzistonte një themel që, megjithë pozicionimin e vet në drejtim të përdorimit të kësaj lloj platforme, dukej se nuk kishte bërë ndonjë lëvizje në këtë drejtim. Konkretisht, ne po flasim për një fondacion aq të fuqishëm dhe me aq ndikim sa ai Fondacioni Linux, e cila konsiderohet si kryesore për sa i përket mbështetjes për projektet Open Source ose burim i hapur në të gjithë botën. Për ta vënë veten pak në kontekst, ne po flasim për një fondacion që mbështet pa kushte zhvillimin e softuerit që më në fund i ekspozohet të gjithë përdoruesve në mënyrë që ata të mund të mësojnë ose ofrojnë azhurnimet dhe përparimet e tyre në komunitet.

Falë kësaj ideje, sot kemi në dispozicion jo vetëm një softuer me cilësi të lartë dhe të fuqishëm falë faktit se ka shumë testues dhe përdorues që testojnë funksionalitetet e reja dhe korrigjojnë të gjitha llojet e defekteve, por madje edhe sisteme operative të plota si GNU / Linux ose Android për të përmendur dy nga më të famshmit dhe të njohur deri më tani nga praktikisht të gjithë përdoruesit.

Fondacioni Linux kërkon të krijojë dhe krijojë inteligjencë artificiale me burim të hapur

Duke pasur këtë në mendje, unë jam i sigurt që tani ju keni një koncept më të mirë të asaj që është dhe çfarë bën Fondacioni Linux, i cili është edhe një herë në lajme duke njoftuar synimet e tij për të shndërruar inteligjencën artificiale dhe praktikisht të gjithë Mësimi makinë në një Mjet me burim të hapur që mund të përdoret nga të gjithë përdoruesit që janë të interesuar, një ide që, pa dyshim, mund t'i japë shtysën e re këtij lloji të teknologjisë, për të cilën ata kanë nevojë aq shumë për të përfunduar duke u zbatuar.

Atshtë në këtë pikë ku ajo hyn Akumulimet, emër me të cilin është zbuluar zyrtarisht kjo iniciativë që do të fillojë të marrë formë, për të fillimi i vitit 2018. Ideja themelore e Projektit Acumos është të hartojë kornizën e nevojshme për të ndarë njohuritë dhe modelet në lidhje me inteligjencën artificiale krejtësisht falas midis palëve të interesuara në mënyrë që, midis të gjithë komunitetit, të sigurojë që këta algoritme dhe sisteme të mund të zgjerojnë aftësitë dhe të ndahen përsëri.

Inteligjenca artificiale

Projekti Acumos do të financohet financiarisht nga një kompani me staturë të AT&T

Bazuar në deklaratat e bëra nga jo më pak se Jim zemlin, drejtor ekzekutiv brenda Fondacionit Linux, mbi idenë e një platforme të inteligjencës artificiale të krijuar nga baza e saj si softuer me burim të hapur dhe zhvillimin e një projekti të shtatit të Acumos:

Një Inteligjencë Artificiale e hapur dhe e lidhur do të promovojë bashkëpunimin midis zhvilluesve dhe kompanive për të përcaktuar të ardhmen e tyre.

Në këtë pikë dhe, si një shënim përfundimtar, ju them se kuriozisht dhe përkundër faktit se gjithçka përkundrazi promovohet zakonisht, Projekti Acumos në mënyrë që të hartojë dhe zhvillojë një sistem plotësisht të lirë të inteligjencës artificiale nuk do të jetë plotësisht i pavarur pasi, siç është zbuluar saktë që nga fillimi i saj, do të jetë financuar financiarisht nga gjigandi i telekomunikacionit AT & T.

Më shumë informacion: Linux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.