Gur ranor, impianti diellor më i madh i aftë në planet

Gur ranor

Nëse vetëm disa javë më parë nga Dubai u njoftua se vendi po punonte për ndërtimin e asaj që do të ishte termocentrali më i madh diellor në planet, tani ne zbulojmë se, në Shtetet e Bashkuara, duket se ata sapo kanë zhvilluar një projekt që mund të shkojë më tej. Ne po flasim posaçërisht për punën nga të cilët djemtë SolarReserve LLC, një nga kompanitë më të mëdha në zhvillimin e energjisë diellore që sapo njoftoi Gur ranor, termocentrali diellor më i fuqishëm në botë.

Konkretisht dhe nën emrin Sandstone, i njëjti emër me të cilin njihet projekti për momentin, është planifikuar të ndërtohet një impiant i madh, kostoja e të cilit do të jetë rreth 5.000 milionë të qenit në gjendje të gjenerojë deri në 2.000 megavat, mjafton që, siç pretendohet nga projektuesit e saj, të jetë në gjendje të furnizojë me energji deri në një milion shtëpi. Nëse i vendosim të gjitha këto të dhëna në perspektivë, duhet të theksohet se kjo fabrikë do të instalohet në shkretëtirën e Nevada dhe, me madhësi simpatike, nuk do të jetë asgjë më pak se 10 herë më i madh se projekti që do të kryhet në Dubai.

SolarReserve LLC na tregon për Sandstone, fabrika më e madhe diellore termike në planet.

Për të arritur një sasi të tillë të energjisë, do të jetë e nevojshme të instaloni 10 kulla përqendrimi y 100.000 pasqyra. Avantazhi i tyre kryesor mbi impiantet fotovoltaike, prandaj këto burime janë zgjedhur për këtë lloj projekti, është se impiantet termike diellore mund të vazhdojnë të furnizojnë me energji çdo rrjet edhe gjatë orëve të natës, në këtë rast të veçantë, po flasim për fuqinë e këtij impianti mund të barazohet me një termocentral bërthamor dhe madje edhe me atë që Diga Hoover mund të ofrojë.

Sa i përket afateve për të ndërtuar një impiant të tillë, siç ka komentuar CEO i SolarReserve Kevin Smith, është e rëndësishme të kuptohet se një projekt i kësaj madhësie duhet të ndërtohet në disa faza që do të kryhen gjatë gjithë kohës shtatë vjet. Ndërtimi i fazës së parë do të fillojë në 2019.

Më shumë informacion: Bloomberg


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.