Google Maps shton informacione rreth kufirit të shpejtësisë kur lundrojmë

Google Maps

Vite më parë, pajisjet GPS zbritën nga smartphone dhe aplikacione që na lejojnë të ndjekim një itinerar me të njëjtat udhëzime sikur pajisja TomTom ose Garmin (azhurnoni kamerat e shpejtësisë TomTom falas) Modelet më të fundit që këto kompani lançuan përveç që na udhëzojnë hap pas hapi drejt destinacionit tonë ata gjithashtu na njoftuan për kufijtë e shpejtësisë të rrugës në të cilën po qarkullonim, përveç që na informon nëse e kemi tejkaluar. Ky informacion mund të jetë thelbësor, veçanërisht në qytet, ku kufiri i shpejtësisë nuk është gjithmonë i njëjtë.

TomTom, si Garmin, vendosi të ndalojë prodhimin e pajisjeve dhe kaloi në platformat mobile, për të ofruar të njëjtin shërbim GPS por përmes një aplikacioni. Megjithëse është e vërtetë që këto shërbime të hartave janë shumë të plota, pasi që paguhen, shumë njerëz preferojnë të përdorin Google Maps, të cilat për disa muaj gjithashtu na lejon të shkarkojmë përmes Wi-Fi zonat që do të vizitojmë dhe të lundrojmë nëpër to.

google-maps-informacioni-shpejtësia-e-seksionit

Por një nga defektet më të rëndësishme që Google Maps ka pasur gjithmonë kur na drejton përgjatë një rruge ka qenë mungesa e informacionit në lidhje me kufirin e shpejtësisë së udhëtimit ne po bëjmë Kjo mungesë informacioni mund të nënkuptojë se gjobitemi, veçanërisht në Spanjë, ku treguesit e trafikut lënë shumë për të dëshiruar, veçanërisht ato që vendosin kufij të shpejtësisë.

Por më në fund duket se djemtë nga Mountain View kanë kapur dhe kanë filluar të ofrojnë këtë lloj informacioni përmes aplikimit të tyre. Nuk është hera e parë që Google provon këtë lloj informacioni në aplikacionin e tij, pasi që versioni beta v9.35 kishte një ndërprerës që na lejonte ta aktivizonim, një ndërprerës që u zhduk në betat e mëvonshme.

Por duket se ky funksion është aktivizuar përsëri, tani në mënyrë të paracaktuar, sipas disa imazheve që disa përdorues kanë postuar në Reddit. Informacione rreth shpejtësia e seksionit në të cilin ndodhemi nëse e vendosni në pjesën e poshtme të majtë të ekranit, pikërisht mbi kohën që na ka mbetur për të arritur në destinacionin tonë. Për momentin nuk e dimë se sa kohë do të duhet që ky opsion i ri të arrijë tek të gjithë përdoruesit, por shpresojmë se do të jetë së shpejti, pasi ishte një nga më të mirët por kishte Goolge Maps.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.