HeadProtect: kontrolloni për malware në Windows

kërkoni për malware në Windows

A është i mbrojtur me të vërtetë kompjuteri juaj Windows? Edhe pse ne kemi ndjekur këshillat që kemi dhënë më parë në lidhje me instalimi i ESET si antivirus parazgjedhur në Windows, kjo nuk do të thotë se ky mjet sigurie është i pagabueshëm ndaj kërcënimeve të caktuara që përdorin një vrimë sigurie.

Ne madje mund t'i bëjmë pyetje kujtdo nëse, pavarësisht se kemi një sistem të mirë antivirus të instaluar në kompjuter, përsëri vazhdojmë të ndjehemi një numër të caktuar të bezdisjeve për sa i përket efektivitetit stacioni i punës i sistemit operativ. Nëse kemi vërejtur një sjellje disi të çuditshme, mbase është koha të instalojmë HeadProtect, një mjet që ofron kërkimin e pranisë së një lloji malware në Windows.

Përputhshmëria e HeadProtect me Windows

HeadProtect është i pajtueshëm me shumicën e versioneve të Windows, prandaj nuk duhet të ketë asnjë lloj problemi në funksionimin e tij me rishikimet e ndryshme të propozuara nga Microsoft. Ne në fakt duhet të analizojmë përputhshmërinë nga pikëpamja e antivirusit që kemi instaluar në kompjuterin tonë personal.

Sipas zhvilluesit të HeadProtect, mjeti i tyre nuk shkakton asnjë lloj paqëndrueshmërie ose papajtueshmërie me ndonjë sistem antivirus që kemi instaluar në Windows. Kjo do të thotë që HeadProtect vepron si një mbështetje shtesë për atë që ofron antivirus. Tani, mënyra se si funksionon ky mjet sigurie është diçka shumë interesante për t’u analizuar, të cilën do ta përmendim më poshtë.

Si të përdorni HeadProtect për të zbuluar malware

Së pari duhet të shkoni te Faqja zyrtare e HeadProtect, ku do të gjeni dy versione të ndryshme për të shkarkuar. Nga ana jonë, ne ju rekomandojmë të blini "laptop" sepse me këtë, nuk do të keni nevojë ta instaloni në Windows pasi që madje mund të jeni duke përdorur pendrive USB.

Mbrojtja e kokës 10

Efektiviteti i rezultateve të treguara nga HeadProtect bazohet kryesisht në faktin se ky mjet mbështetet nga afërsisht 70 motorë të ndryshme që janë të specializuara në këtë lloj kërcënimesh. Ndërfaqja që kemi vendosur në pjesën e sipërme është ajo me të cilën mund të hasni; Për shumë njerëz mund të jetë diçka krejt e pabesueshme që një skedar me madhësi prej vetëm 2 MB, ka mundësinë e kryerjes së një analize të tillë shteruese kur zbulon malware. Kjo situatë është e justifikuar nëse e konsiderojmë atë e ekzekutueshmja vepron vetëm si një klient i vogël që do të lidhet me serverat e ndryshëm të Internetit dhe motorët e kërkimit që do të japin informacion në lidhje me atë që mund të ndodhë në kompjuterin tonë personal.

Konfigurimi dhe veçoritë shtesë në HeadProtect

Nuk ka rëndësi nëse shkarkoni versionin portabël ose atë që duhet të instalohet në Windows, sepse në cilindo prej këtyre versioneve do të keni mundësinë të futni konfigurimin e tij në urdhëro HeadProtect të veprojë, ashtu si e dëshironi.

Për shembull, midis këtyre veçorive shtesë që mund të gjejmë në konfigurimin HeadProtect janë ato që do të na lejojnë:

  1. Fshihni ose fshehni "pozitivet e rreme" të malware
  2. Mbani një rishikim aktiv të bazës së të dhënave dhe azhurnimeve të aplikacioneve.
  3. Filloni modalitetin "mbrojtje" në kohë reale sa herë që ekzekutohet HeadProtect
  4. Urdhëroni HeadProtect të fillojë së bashku me sistemin tonë operativ Windows.

Mbrojtja e kokës 02

Ne kemi vendosur në krye një pamje të ekranit të këtyre veçorive shtesë; Dy të fundit janë theksuar pikërisht atje, të cilat mund të jenë të nevojshme ose të panevojshme për një përdorim specifik. Për shembull, nëse jemi me idenë dhe frikën se disa malware janë ngulitur në sistemin tonë operativDo të ishte mirë të aktivizonit opsionet që theksohen me të verdhë në kapjen e propozuar. Nëse jemi të sigurt që një malware nuk ka depërtuar në Windows, atëherë mund të kemi të çaktivizuar këto kuti dhe të ekzekutojmë aplikacionin vetëm në momentin që duam të kryejmë një analizë të sistemit operativ.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.