Histori e shkurtër e sistemeve operative Mac OS

Këtë herë do të flasim për historinë e Sistemet operative Mac OS. Versioni i parë i Mac OSSistemi 1 kishte një desktop, dritare, ikona, mi, menu dhe shirita lëvizës. Sa herë që kompjuteri rindizet, i gjithë informacioni u zhduk. Për më tepër, nuk mund të punonit në dy aplikacione në të njëjtën kohë sepse nuk kishte kujtesë virtuale. Ishte e pamundur të krijosh një dosje brenda një dosje tjetër, pasi të gjitha skedarët ishin ruajtur në të njëjtin drejtim në disk.

Vetëm në vitin 1988, me Sistemin 6, ngjyrat u shtuan. Opsionit të "Erase Disk" u shtua një buton për të anuluar këtë veprim, u shtua edhe opsioni për të treguar numrin e versionit të skedarit.

Dy vjet më vonë në 1990, Sistemi 7 nënkuptonte një ndryshim të madh të softuerit për këtë kohë, pasi kujtesa përmirësoi kapacitetin e saj në 32b, gjë që lejoi Macs të përdorin më shumë se 8 MB Ram, në sistemin operativ.

Versioni i dhjetë dhe i fundit i sistemit operativ të Apple është Mac OS X, i cili u lëshua në 2002. Vlen të përmendet se ky sistem operativ është i bazuar në UNIX. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se ky version prezantoi një larmi funksionesh të reja për t'u ofruar përdoruesve të saj një platformë më të qëndrueshme dhe më të qëndrueshme sesa versioni i mëparshëm (Mac OS 9). Midis tyre mund të përmendim shumë detyra parandaluese dhe memorie të mbrojtur, të cilat padyshim përmirësuan aftësinë e sistemit për të ekzekutuar një larmi aplikimesh njëkohësisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.