Huawei FreeBuds Pro, alternativa për AirPods Pro që po prisnim

Ardhja e kufjeve TWS me anulimin aktiv të zhurmës ishte i qartë. Në fakt, Huawei ishte ndër të parët që "ndërmori hapat e parë" duke hedhur në treg FreeBuds 3, kufje me një ANC disi të veçantë që kemi analizuar këtu disa kohë më parë, dhe se pavarësisht nga cilësia e shkëlqyeshme e zërit, nuk mund të themi se anulimi i zhurmës ishte njëqind për qind i efektshëm. Sidoqoftë, ata vazhduan të pozicionoheshin si një nga alternativat më të mira në treg për nga cilësia në të gjitha aspektet.

Pastaj erdhi AirPods Pro dhe kundërsulmi i Huawei nuk ka vonuar shumë të vijë. Zbuloni me ne Huawei FreeBuds Pro të ri, drejtpërdrejt për t’u pozicionuar si kufjet më të mira TWS me anulimin e zhurmës.

Si zakonisht, Ne e kemi shoqëruar këtë analizë të thelluar të një videoje në kanalin tonë YouTube në të cilën do të jeni në gjendje të vlerësoni zhbllokimin për të hedhur një vështrim në përmbajtjen e kutisë, si dhe disa testime dhe konfigurime të thelluara. Kaloni në kanalin tonë YouTube ku do të jeni në gjendje të shihni videon më të mirë të analizës dhe nga rruga, të regjistroheni për rishikime në të ardhmen që nuk do të dëshironi t'i humbni, të regjistroheni dhe të ndihmoni komunitetin tonë të vazhdojë të rritet.

Dizajni: Huawei diferencon vetveten dhe merr rreziqe

Ne fillojmë me kutinë, e cila na kujton raundin tashmë të njohur të FreeBuds 3 por disi ovale, me trashësi pak a shumë të njëjtë. Ju mund të blini një model në të zezë, argjend dhe një tjetër në të bardhë, ky është i fundit që kemi pasur në tryezën tonë të provës dhe këto janë matjet:

 • Lartësia: 70 mm
 • Gjerësia: 51,3 mm
 • Thellësia: 24,6 mm
 • Pesha: 60g përafërsisht.

Kufjet ofrojnë një hap tjetër të vogël, me një formë ergonomike të dizajnuara për t'u vendosur në vesh, në të njëjtën kohë që ata kanë shirita gome që i bëjnë ato kufje në vesh.

 • Lartësia: 26 mm
 • Gjerësia: 29,6 mm
 • Thellësia: 21,7 mm
 • Pesha: 6,1g përafërsisht.

Këto pads kanë një shtresë elastike nga brenda që na ndihmon t'i mbajmë ato në vend dhe mbështet jashtëzakonisht atë që njihet si anulim i zhurmës "pasive". Zhvendosja në modelin brenda veshit ishte qartë e nevojshme nëse ata donin të përmirësonin anulimin e zhurmës.

Ne i kemi testuar ato në seanca prej më shumë se tre orësh vazhdimisht dhe nuk kemi gjetur ndonjë shqetësim. Disa humbje sporadike të kufjeve, për këtë kemi tre jastëkë të përfshirë në paketën e madhësive të ndryshme që do të na lejojnë t'i përshtatim ato me nevojat tona. Kjo do të varet nga secili përdorues, por fakti që ato janë në vesh është thelbësore nëse duam anulim cilësor të zhurmës.

Karakteristikat teknike

Zemra e këtyre kufjeve është Procesori i vetë Huawei, Kirin A1 që tashmë ka demonstruar aftësinë paguese të saj në pajisje me lehtësi të mjaftueshme dhe mbi të cilën nuk kemi nevojë të shtjellojmë më tej.

Lidhur me lidhjen kemi Bluetooth 5.2, i cili së bashku me pjesën tjetër të harduerit do të na lejojë të memorizojmë pesë pajisje. Në këtë drejtim, lidhja është e shpejtë dhe ne nuk kemi gjetur asnjë ndërprerje në asnjë nga testet tona të kryera gjatë këtyre ditëve.

Një nga përmirësimet më kurioze të produktit është ai ka nje sensor kocke në secilin vesh që përmirëson tingullin e thirrjeve dhe cilësinë e përgjithshme të produktit, është një teknologji që është sinqerisht përtej njohurive të mia dhe nuk munda të përcaktoj se në çfarë mase përmirëson performancën, por nuk dëmton kurrë.

Ata kanë një sensor të zbulimit të përdorimit, që do ta ndalojë muzikën kur i heqim dhe do ta luajmë përsëri kur t'i vendosim në vesh. Përveç kësaj, ajo ka një 360º antenë e dyfishtë inteligjente në secilën vesh, tre mikrofonë (dy jashtë dhe një jashtë) dhe një Shofer 11 mm për tingull.

Anulimi i vërtetë i zhurmës në TWS

Mikrofoni i brendshëm, procesori Kirin A1 dhe jastëkët Ata kryejnë të gjithë punën për anulimin aktiv të zhurmës të këtyre Huawei FreeBuds Pro. Kemi kryesisht tre shkallë të anulimit të zhurmës që mund t’i zgjedhim me një shtypje të gjatë ose përmes aplikacionit Huawei AI:

 • Modaliteti ultra: Anulimi i plotë i zhurmës aktive
 • Modaliteti komod: Zvogëlon zhurmat e mbetura, por jo ato me zë të lartë
 • Modaliteti i Përgjithshëm: Eliminoni zhurmat e përsëritura dhe të ambientit
 • Modaliteti i zërit: Redukton tingujt e ambientit por lejon zërat e jashtëm
 • Modaliteti i alarmit: Kap dhe lëshon tinguj të fuqishëm që mund të shkaktojnë një alarm përmes kufjeve

Në praktikë kam përdorur vetëm dy mënyra, ose anulimin total të vrazhdë ose çaktivizimin e anulimit e zhurmës me synimin për të maksimizuar autonominë e FreeBuds Pro.Realiteti është se në një mjedis pune relativisht të zhurmshëm FreeBuds Pro më ka lejuar të përqendrohem vetëm në punën që ata kanë treguar më shumë se sa duhet.

Padyshim, në ambiente veçanërisht të zhurmshme siç është metroja, disa tinguj filtrohen, pa u shqetësuar, pavarësisht nga fakti që FreeBuds Pro arrin anulimin e zhurmës deri në 40 dB. Për një ambient zyre, sporti ose shëtitje në rrugë, FreeBuds Pro më ka ofruar një performancë që deri më tani e kisha provuar vetëm me AirPods Pro. 

Përvoja e përdoruesit dhe autonomia

Isshtë e vërtetë që FreeBuds Pro janë në përputhje me iOS dhe Android falë butonit të sinkronizimit që ka kutia. Sidoqoftë, unë rekomandoj shumë të instaloni aplikacionin Huawei përmes Android. Galeria e Aplikacioneve e quajtur Huawei AI Life (lidhje), Kjo do të na lejojë të dy të rregullojmë kontrollet e FreeBuds Pro dhe të kryejmë azhurnimet përkatëse të softuerit. Me tutje, Jam kurioz për llojin e "reagimeve" që ofrojnë kufjet kur shtypni.

 • Presioni i Ruajtur: Aktivizoni ANC ose Modalitetin e Alertit
 • Një shtyp: Luaj / Ndalo
 • Slide: Volumi Lart / Poshtë
 • Trokit dy herë: Kënga tjetër
 • Trokitje e trefishtë: Kënga e mëparshme

Për sa i përket autonomisë, pak më shumë se tre orë në përdorim të përzier (ANC dhe normal) me një vëllim prej 80% në ditët tona të punës. E gjithë kjo me bërjen e thirrjeve ku pala tjetër mund të dëgjohet qartë dhe ata na dëgjojnë jashtëzakonisht mirë me përpunimin e zërit të kryer nga Kirin A1 dhe mikrofonët, diçka shumë e rëndësishme për shumicën e përdoruesve.

 • Kufje 55 mAh
 • Rasti i karikimit: 580 mAh

Ne do të jemi në gjendje të karikojmë kutinë deri në 6W përmes USB-C dhe me karikim pa tel deri në 2W. Kjo na jep një karikim të plotë në afërsisht 40 minuta përmes kabllit.

Ju mund t'i blini këto Huawei FreeBuds Pro nga 179 € në faqen zyrtare të Huawei (lidhje) dhe në Amazon (lidhje)

Pa pagesë Buds Pro
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
179
 • 100%

 • Pa pagesë Buds Pro
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Cilësi audio
  Redaktori: 90%
 • ANC
  Redaktori: 95%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajn i guximshëm dhe materiale cilësorë
 • Anulimi i vërtetë i zhurmës në kufjet TWS
 • Lehtësia e lidhjes dhe personalizimit
 • Një çmim 100 euro më i ulët se konkurrenca

Contras

 • E rëndësishme është të keni Huawei AI për të azhurnuar firmware
 • Ndonjëherë është e vështirë t'i heqësh ato nga kutia
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)