Huawei Mate View, një grup suksesesh që përmirësojnë produktivitetin tuaj [Analiza]

Huawei vazhdon të zgjerojë gamën e produkteve të konsumit me alternativa të ndryshme, kohët e fundit ju kemi thënë se si mund të përmirësoni ndjeshëm performanca e rrjetit tuaj WiFi në shtëpi me ruterët tuaj, dhe ju jeni të vetëdijshëm për lëshimet e tyre të fundit në drejtim të orëve të zgjuara. Sot ne përqëndrohemi në atë që deri tani dukej si një terren i panjohur për kompaninë aziatike.

Ne analizojmë në thellësi Huawei MateView, një monitor që për shkak të formatit, modelit dhe karakteristikave të tij ju lejon të përmirësoni produktivitetin tuaj në mënyrën më "premium". Zbuloni me ne të gjitha tiparet e Huawei MateView dhe pse është bërë një nga monitorët më përçarës në treg.

Materialet dhe dizajni: Rruga e Huawei është e drejta

Monitori thotë shumë për "konfigurimin", që Huawei e di dhe ka dashur të përqëndrojë të gjithë sytë tek ai. Ky monitor ka një dizajn minimalist dhe materiale "premium" për t'u ngritur në këtë rast. Për të qenë i sinqertë, ju do të kaloni pjesën më të madhe të ditës tuaj duke parë këtë pajisje, pse të mos krijoni një që është vërtet e bukur? Unë paturpësisht do të thosha se ne po përballemi me një dizajn industrial që shikoni ballë për ballë në iMac të Apple, diçka që disa marka mund ta vënë në CV-të e tyre. Mund ta blini me një çmim spektakolar direkt në Amazon.

 • dimensionet: 28,2 inç
 • Baza: Rregullimi i lartësisë prej 110 milimetra dhe pjerrësi midis -5º dhe + 18º
 • Ngjyra: Alumin i krehur

Ajo ka një krah të ndërtuar mirë të lidhur me monitorin me anë të një mbështetëse sferike që është e rrotullueshme dhe e lëvizshme në lartësi, gjithmonë në një drejtim vertikal, po. Në këtë kolonë do të gjeni një sistem stereo zanor për të cilin do të flasim më vonë, si dhe portat e lidhjes dhe karikimit, një ode e vërtetë për minimalizmin, integrimin dhe elegancën. Ne nuk kemi qenë në gjendje të kemi qasje në informacion në lidhje me peshën e produktit, por në testet tona kemi gjetur se si një pajisje e mirë që përdor materiale "premium", ajo peshon shumë. Shfrytëzimi i ekranit është 94%, gjë që dëshmon punën e bërë në këtë drejtim.

Karakteristikat teknike të panelit

Ne jemi para një paneli LCD - IPS me një raport aspekti 3: 2, si me disa nga kompjuterët dhe tabletët e Huawei. Ky raport i aspektit është fyer me kalimin e kohës për të krijuar shfaqje me ekran të gjerë, por ka shumë kuptim përsëri në nivelin e produktivitetit, ne do të përqendrohemi në të më vonë.

Ne kemi 28,2 inç në rezolucion 4K + (3.840 x 2.560) që integron teknologjinë HDR400, për këtë ai përdor një 500 këshilla shkëlqim, mbi standardin e tregut për këtë lloj paneleje. Ne kemi një normë rifreskimi të "vetëm" 60 Hz e cila na kujton se ne po përballemi me një monitor të fokusuar në produktivitet, dhe një raport prej Kontrast 1.200: 1.

Ne kemi 98% DCI-P3 të gamës së ngjyrave dhe 100% të sRGB, ideale për redaktimin e fotografive dhe videove, duke ofruar rreth 1.070 miliardë ngjyra me një saktësi mjaft të lartë? E <2. Ky panel ka demonstruar kënde të shkëlqyera shikimi në testin tonë së bashku me një shkëlqim që na kujton shpejt se ky është një produkt mbi mesataren, i kënaqur me HDR400 të certifikuar nga VESA, i cili megjithatë është një nivel më poshtë. I standardeve HDR10.

Lidhshmëria dhe produktiviteti shkonin krah për krah

Në anën e djathtë do të gjejmë një «HUB» të vogël kryesore që do të na ofrojë dy porte USB-A shteti-i-artit, një port DisplayPort USB-C i pajtueshëm me karikimin deri në 65W dhe një prizë hibride audio (duke lejuar hyrjen dhe daljen) prej 3,5mm. Sidoqoftë, jo gjithçka ka mbetur këtu, pjesa e pasme është për portën e energjisë USB-C që siguron energji për pajisjen deri në 135W, e shoqëruar me atë klasik Mini DisplayPort dhe një port HDMI 2.0.

 • Dy mikrofona të integruar marrin audio stereo deri në 4 metra larg, të dobishme për bashkëveprimin me asistentët virtualë, redaktimin e videove dhe thirrjet konferenciale.
 • Bleni me çmimin më të mirë> BLERJE

Në këtë mënyrë ne mund të përfitojmë për të përdorur një port të vetëm USB-C si një shtesë e kompjuterit tonë, në të njëjtën kohë që e ngarkon dhe e ndërlidh me HUB anësore të tij. Jo gjithçka është këtu, pasi Huawei dëshiron të mbyllë përvojën e MateView duke e bërë atë të pajtueshëm me teknologjitë e tij të shumta të zbatuara në pajisjet e markës:

 • Luajtje pa tel dhe projeksion
 • Lidhja pa tel dhe shtrirja e desktopit duke e afruar telefonin tuaj me bazën

Për ta bërë këtë, versioni me lidhje pa tel përdor një kartë rrjeti WiFi dhe Bluetooth 5.1, megjithatë, projeksioni përmes kabllit USB-C është aktiv në të gjitha versionet.

Përdorni përvojën për t'u përputhur në shumë rrethana

Ne fillojmë me "multimedia", megjithëse do të jetë diçka e rrallë këto ditë për të shfaqur përmbajtje në një ekran me një aspekt, ajo zgjidhet me brezat e saj të zinj në krye dhe në fund. Nga ana e tij, të kesh HDR400 dhe një shkëlqim tipik prej 500 nits na fton të shikojmë seri, YouTube, Twitch ose ofruesin tonë të preferuar. Për të përmbledhur përvojën Huawei është montuar në bazën e MateView dy altoparlantëve 5W që ofrojnë zë stereo që kanë një zgavër të rritjes së basit dhe kalibrim të pavarur DSP, rezultati: Një nga përvojat më të mira që kemi pasur në nivelin e zërit në një monitor të këtyre karakteristikave.

Ne kemi për të bashkëvepruar me monitorin dhe ndërfaqen e tij intuitive të përdoruesit një shirit prekës në fund të kornizës që Huawei e ka quajtur SmartBar, Ky ka një kurbë interesante të të mësuarit, por sapo të mësoheni me të, është një detaj i favorshëm në pajisje:

 • Një prekje> Konfirmo
 • Dy trokitje e lehtë> Prapa
 • Kontrollo volumin> Rrëshqit shpejt me një gisht
 • Ndrysho hyrjen> Rrëshqit shpejt me dy gishta

Përndryshe, Kam gjetur kalibrimin e ngjyrave spektakolare, ju lejon të redaktoni video dhe fotografi me rezultate të mira, përveç kësaj, Shpërndarja e tij 3: 2 përmirëson produktivitetin për shkak të dizajnit të dritareve dhe informacionit të ofruar në to. Për të punuar në një monitor të vetëm, një panel panoramik (nëse nuk është UltraWide) komprometon modelin e dritareve dhe nuk është saktësisht opsioni më i mirë kur punoni. Kthimi i aspektit 3: 2 ka sjellë një buzëqeshje për ne që përdorim këto monitorë për të punuar vazhdimisht.

Mendimi i redaktorit

Ky monitor Huawei kombinon dizajnin, cilësinë dhe elementët e lidhjes diferenciale që kanë vlerë të shtuar kur kaloni orë të gjata në tryezën tuaj. Guximi për të sjellë 3: 2 pa skuqjen dhe bastet në modelin minimalist e bëjnë këtë monitor një nga opsionet e para në gamën mes / të lartë të tregut. Natyrisht, ai po largohet drejtpërdrejt nga sektori "gaimng" ku Huawei tashmë ofron alternativën e vet me MateView GT, dhe përkundër kësaj, ai ka një performancë të jashtëzakonshme në konsumin e përmbajtjes audiovizuale. Çmimi i tij varion midis 599 € për versionin standard dhe 649 € për versionin me projeksion pa tel, duke u mësuar me monitorët e tjerë që ngjajnë në letër, por nuk duken në të njëjtën ligë kur i shihni në desktop.

MateView
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
599 a 649
 • 80%

 • MateView
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • Conectividad
  Redaktori: 90%
 • multimedial
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 95%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

Pro dhe kundër

rekuizitë

 • Dizajn dhe materiale të nivelit të lartë
 • Panel i përshtatshëm, me pamje optimale për produktivitetin
 • Përvojë shumë e mirë multimediale
 • Lidhshmëri dhe integrim i lartë

Contras

 • Informacioni në lidhje me peshën dhe dimensionet mungon
 • SmartBar kërkon mësim

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.