Huawei MatePad, analizë: Një tabletë që qëndron deri në iPad

Kompania kineze Huawei vazhdon me këmbën e saj në përshpejtues në mënyrë që të mbajë të pandryshueshëm kalendarin e nisjes. Kohët e fundit ishte radha e Huawei MatePad, një nga produktet "yll" të firmës dhe i cili ka vazhduar të rinovohet në mënyrë që të vazhdojë të ruajë reputacionin e mirë që i paraprin.

Me këtë rast, Huawei dëshiroi të theksojë sektorin e studentëve dhe gamën e qasjes në këtë produkt, i cili për shkak të karakteristikave të tij tregohet mjaft i lartë. Zbuloni me ne Huawei MatePad të ri, cilat janë karakteristikat e tij dhe testet që ne kemi kryer për t'ju treguar gjithçka.

Siç ndodh shpesh në rishikimet tona të hollësishme, kësaj here kemi përfshirë edhe një video të re në të cilën mund të shihni zhbllokimin e plotë të MatePad të ri në edicionin e tij standard, si dhe testet tona të gjera ku mund të hidhni një vështrim në performancën e tij. Unë ju rekomandoj që të vizitoni kanalin tonë në YouTube, të regjistroheni dhe natyrisht të na lini një pëlqim nëse ju pëlqen videoja. Tani le të vazhdojmë me rishikimin e thelluar.

Materialet dhe dizajni

Le të fillojmë me dizajnin. Në këtë rast, Huawei ka zgjedhur një produkt 10,4 inç që dallohet kryesisht për sa të vegjël janë kornizat e tij të përparme, dicka qe sinqerisht me pelqeu shume. Përpara kemi kamerën për videokonferenca, ndërsa në pjesën e pasme kemi një sensor të vetëm që del nga shasia.

 • madhësia: 245 x 154 x 7,3 mm
 • pesha: 450 gram

Ne kemi hyrë në versionin me ngjyra Grey Midnight, me alumin në pjesën e pasme dhe një rezultat të veçantë kur bëhet fjalë për shmangien e gjurmëve të gishtave. Sa për materialet, duket si një sukses i vërtetë. Në këtë drejtim, e kam parë veten të qetë me përdorimin dhe trajtimin e përditshëm, po, duhet të kujtojmë se kemi një format ultra-panoramik që mund të bëhet i çuditshëm për ata që janë mësuar me tableta disi më "katrore".

Karakteristikat teknike

Në nivelin teknik, ky produkt nuk lë praktikisht asgjë prapa, Ne nxjerrim në pah memorjen e tij RAM 4 GB në njësinë e testuar, si dhe procesorin më shumë se të ratifikuar të prodhimit të tij nga Huawei. Këto janë të gjitha detajet:

 • procesori: Kirin 810
 • Kujtim RAM: 4 GB
 • storage: 64 GB me zgjerim microSD deri në 512 GB
 • Ekrani: Paneli IPS LCD 10,4 inç me rezolucion 2K (2000 x 1200)
 • Kamera e përparme: Kënd i gjerë 8MP me regjistrim FHD
 • Kamera e pasme: 8MP me regjistrim FHD dhe blic LED
 • bateri: 7.250 mAh me ngarkesë 10W
 • lidhjes: 4G LTE, WiFi 6, Bluetooth 5.1, USB-C OTG, GPS
 • shëndoshë: Katër altoparlantë stereo dhe katër mikrofonë

Padyshim në seksionin teknik do të humbasim disa gjëra në këtë tabletë që duket se janë të përgatitur për një dozë të mirë të punës dhe zhvillimit. Padyshim, falë pajisjeve të tij, bëhet një shoqërues i mirë i përditshëm. Shtë e qartë se kur luajmë video lojëra nuk do të gjejmë rezultate të nivelit të lartë, por siç e keni parë në videon e provës kemi mjaft. Nga ana e tij pjesa tjetër e aplikacioneve të dedikuara për të konsumuar përmbajtje multimedia dhe automatizimi zyre kanë kryer në mënyrë korrekte.

Përputhshmëria me aksesorët e vet

Ne theksojmë në këtë rast se megjithëse nuk kemi qenë në gjendje t'i provojmë ato përtej parathënies së vogël të muajve më parë, ky MatePad është plotësisht i pajtueshëm me Huawei M-Pencil që do të na lejojë të vizatojmë dhe shkruajmë me cilësi të konsiderueshme.

Nga ana e saj, është gjithashtu e dëshirueshme të përdoren pajisje të tilla si mbulesa / tastiera e vet, e cila edhe pse nuk ka një sistem trackpad, do të na ndihmojë të kryejmë detyra më të mira të automatizimit të zyrës dhe natyrisht të punojmë me tabletin. Ky rast ju përshtatet me një dorezë dhe udhëtimi kryesor ka treguar se është i mjaftueshëm në testet tona.

Përvojë multimediale

Një nga pikat kryesore të këtij lloji të produktit është pikërisht ajo e konsumimit të përmbajtjes multimediale, dhe kjo zakonisht është mjaft e qartë për Huawei. Ne kemi një panel 10,4 inç në format ultra të gjerë. Kështu kemi një panel IPS LCD me rezolucion 2K (2000 x 1200) që është në gjendje të ofrojë shkëlqim të 470 njësive. Rezultati ka qenë i mirë në pothuajse çdo aspekt. Firma kineze zakonisht rregullon mirë panelet e saj dhe rasti i MatePad nuk bën përjashtim, ne me të vërtetë na pëlqente kjo pjesë.

Ndërsa shkëlqimi prej 470 nit mund të mos duket i habitshëm, është më se e mjaftueshme për të dhënë përmbajtje multimediale në mjedise të ashpra siç është rrezet e diellit. Ne gjithashtu nxjerrim në pah zërin me katër altoparlantët e tij, tingëllon i fortë, bie në sy basi dhe mesi dhe përvoja me filma dhe video në YouTube është mjaft e favorshme. Ne nuk kemi një port Jack 3,5 mm, por Huawei përfshin në kutinë një adapter USB-C në 3,5 mm Jack për ato më klasik. Edhe ashtu, përvoja e konsumit multimedial është e rrumbullakët, më duket pa dyshim pika e saj më e shquar.

Përvoja e përgjithshme e përdorimit

Siç ka ndodhur në raste të tjera, ne përsëri kemi "problemin" e mungesa e Google Apps, diçka që veçanërisht penalizon tabletin duke marrë parasysh sensin e tij të produktivitetit (Google Drive ... etj) dhe konsumimin e përmbajtjes (Netflix, YouTube ...). Nëse na ndiqni do ta dini se Huawei ka pak faj në këtë pjesë, ku vetoja politike e Donald Trump (SHBA) është ende në fuqi.

Sidoqoftë, është akoma e mundur dhe e lehtë të ndërmerren hapat e nevojshëm për ta kthyer atë në një produkt plotësisht të pajtueshëm me Google Apps. Nga ana e saj, Galeria e Aplikacioneve Huawei vazhdon të rritet, megjithëse nuk i plotëson plotësisht nevojat tona. Ky duke qenë seksioni që përfundon në turbullimin e një përvoje që me përjashtim të këtij seksioni ishte akoma e mirë. Lidhur me autonominë kemi gjetur një përvojë afër 9 orë ekran, Në varësi të përmbajtjes që ne konsumojmë dhe "kallamit" që i japim procesorit. Asnjëherë nuk duhet të harrojmë se kemi mungesë të karikimit të shpejtë, 10W e karikuesit do të na duhet më shumë se dy orë për tu karikuar.

Mendimi i redaktorit

Ne po përballemi me një produkt që aktualisht Nuk është për shitje në Spanjë, motra e tij MatePad Pro, por tërheqja kryesore e këtij MatePad është çmimi, i cili është vendosur zyrtarisht në 279 euro, shumë konkurrues duke marrë parasysh të gjitha karakteristikat e tij dhe faktin që në pika të caktuara të shitjes do të jetë me çmime më të ulta edhe me oferta të caktuara. Pa dyshim, Huawei MatePad i qëndron konkurrencës duke ofruar karakteristika që është e vështirë të përputhen.

MatePad
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
279 a 249
 • 80%

 • MatePad
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 85%
 • Ekran
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 75%
 • Kamera
  Redaktori: 50%
 • autonomi
  Redaktori: 80%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Materiale të ndërtuara mirë dhe dizajn dhe kompakt në korniza
 • Një përvojë e shkëlqyer kur konsumoni përmbajtje multimediale
 • Bashkim i mirë në nivelin e harduerit

Contras

 • Aplikacionet e Google ende mungojnë
 • Në një tabletë nuk ka asnjë port 3,5 mm Jack
 • Mund të përfshijë disa pajisje si laps
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.