Huawei P40 Lite, mesi i ri i ndërmarrjes aziatike

Huawei P40 Lite

Huawei aktualisht po bën shumë njoftime, por këtë herë është një nisja që do të kryhet së pari për tregun spanjoll. Isshtë më i vogli nga grupi i ri i terminaleve të serisë P. Huawei P40 Lite, një terminal mes-varg që përkundër emrit të saj, sjell disa karakteristika shumë të mëdha.

Megjithëse siç them unë është më themelorja e familjes P, Huawei e përfshin atë si maja e diapazonit që synon në intervalin mesatar. Punon me një procesor të prodhuar nga Huawei siç jemi mësuar për disa vjet, me EMUI 10 dhe dyqani i ri i aplikacioneve.

Një dizajn rinor dhe shumëngjyrësh formëson P40 Lite

Dizajni i këtij P40 Lite nuk është shumë larg nga ajo që kemi parë në të gjithë gamën e telefonave inteligjentë të markës aziatike, duke përdorur disa ngjyrat sa tërheqëse aq edhe mbresëlënëse, siç ka bërë që nga lansimi i Mate 20.

Ngjyra e paraqitur është një jeshile me përfundime shumë të ndritshme dhe të habitshme, një ngjyrë që do të tërheqë shumë vëmendje nga publiku i ri. Takojmë një përpara kryesuar nga një ekran 6,4-inç IPS, me korniza të ngushta të ekranit dhe kamerën selfie të vendosur në një vrimë në këndin e sipërm të majtë. Teknologjia e zgjedhur për këtë ekran është SPI, duke dashur të dallojë veten nga vëllezërit e tij më të vjetër.

huawei-p40-lite-front

Për pjesën e pasme gjejmë një modul i kamerës katrore me buzë të rrumbullakosura, u zhvendos në njërën anë siç bën zakonisht diapazoni P, duke u diferencuar kështu nga Mate. Integron katër kamera dhe bie shumë në sy, duke qenë poshtë blicit dhe mbishkrimit që tregon se ekzistojnë katër lente dhe ndërhyrja e inteligjencës artificiale.

Nuk është një terminal i vogël, pasi po përballemi me dimensione 159 mm të larta, 76 mm të gjera, 8,7 mm të trasha dhe një peshë totale 183gr. Në pjesën e poshtme gjejmë portin e karikimit USB tip C, si mund të jetë ndryshe në vitin 2020 dhe a hyrja e kufjeve, diçka që duket të jetë ekskluzivisht për gamat më të përulura sot.

Në buzë të terminalit gjejmë butonat tipikë të volumit dhe butonin e energjisë, të cilët përveç kryerjes së këtij funksioni integrojnë sensorin e gjurmës së gishtit, në mënyrë që të lënë pjesën e pasme të pastër dhe të arrijnë një dizajn më të suksesshëm.

Karakteristikat dhe kamerat

Specifikimet teknike

 • procesori: Kirin 810
 • Kujtesa RAM:  6 GB.
 • Ruajtje.
  • E brendshme: 128 GB.
  • Kartat NM: Deri në 256 GB.
 • Ekran.
  • Madhësia: 6.4 inç.
  • Rezolucioni: FHD + (2340 x 1080 px).
 • Kamera e pasme.
  • Sensori kryesor 48 Mpx f / 1.8.
  • Sensor me kënd të gjerë 8MP.
  • Makro 2 Mpx.
  • Sensori për matjet e thellësisë prej 2 Mpx.
 • Kamera perballe.
  • Rezolucioni: 16 Mpx f / 2.0.
  • Vrima e ekranit.
 • lidhjes: 4G / LTE, Bluetooth 5, WiFi 802.11a / b / g / n / ac, Minijack ...
 • Portet:
  • Lidhës USB C.
  • Sensori i gjurmës së gishtit në krah.
 • bateri: 4200 mAh me karikim të shpejtë 40W.
 • dimensionet: 159,2 x 76,3 x 8,7 mm
 • pesha: 183 gram
 • Sistemi:
  • Versioni Android: Android 10.
  • Shtresa e prodhuesit: EMUI 10.

Katër kamera pa telefoto

Moduli i kamerës

Seksioni fotografik është një nga më të goditurat sipas kompanisë. Ka një sensor kryesor 48 Mpx, i cili shërben gjithashtu për të kryer zoom prerje që prej atëherë nuk kemi telefoto si i tillë. Sensori i dytë është një kënd i gjerë 8 Mpx dhe pastaj kemi dy sensorë 2 Mpx, njëri për të marrë të dhëna për foto me turbullira dhe e fundit për fotografia makro.

Një bateri e mbushur me të shpejtë 40W

Kjo është ajo ku ky terminal spikat kryesisht mbi të gjitha konkurrencën në gamën e tij, bateria është 4200mAh, një amperage mjaft bujare, veçanërisht duke marrë parasysh se është një pajisje shumë efikase. Por ku e shohim a cilësi që ne e shohim vetëm në intervalin e lartë, është në ngarkimin e saj të shpejtë, është 40W, Jo vetëm që është superiore ndaj të gjithë konkurrencës së saj në kategorinë e mesme, por është gjithashtu superiore ndaj shumicës së kategorisë së lartë.

Çmimi dhe disponueshmëria

Ky model arrin në Spanjë me vetëm një variant, të 6 GB RAM dhe 128 GB memorje e brendshme. Çmimi është 299 euro. Nëse e rezervojmë atë midis 2 dhe 16 mars, ata do të na japin një kufje pa tel Freebuds 3 që tashmë i kemi analizuar KETU dhe një mbrojtës ekrani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.