Huawei P40 Pro - Çbllokimi dhe testet e para

Ne kemi provuar një nga prezantimet më të veçanta të Huawei në histori, dhe është se momenti kurioz i jetuar për shkak të pandemisë aktuale na ka bërë të shijojmë prezantimin kësaj here nga shtëpitë tona. Bisedimet me ekipin Huawei dhe teknikët e tjerë kanë humbur. Sidoqoftë, pasi firma aziatike nuk dëshiron që ju të humbisni absolutisht asgjë nga gjithçka që ata kanë prezantuar, ata kanë arritur të marrin Huawei P40 Pro të ri në duart tona pak minuta pas prezantimit të tij. Zbuloni me ne zhbllokimin e modelit të ri të lartë të lartë të Huawei, P40 Pro, me të gjitha tiparet e tij dhe ato që duhet të dini për risitë e tij.

Së pari duam të përmendim atë Ne po e bëjmë këtë rishikim edhe një herë në bashkëpunim me shokët e Androidsis, prandaj, ne do të shohim zhbllokimin dhe përshtypjet e para këtu në Gadget Actualidad, por javën e ardhshme do të jeni në gjendje të shijoni rishikimin e plotë me kamera dhe testet e performancës në Androidsis, si në faqen e saj të internetit ashtu edhe në kanalin e saj në YouTube. Dhe pa zhurmë të mëtejshme, le të shkojmë me detajet e këtij Huawei P40 Pro.

Karakteristikat teknike

Siç mund ta shihni, këtij P40 Pro të ri nuk i mungon praktikisht asgjë, në nivelin teknik të energjisë që bie në sy procesori i tij Kirin 990 nga vetë firma aziatike i shoqëruar nga 8 GB RAM dhe njësia e përpunimit grafik Mali G76.

Markë Huawei
Model P40 Pro
Processor Kirin 990
Ekran 6.58 inç OLED - 2640 x 1200 FullHD + në 90Hz
Kamera fotografike e pasme 50MP RYYB + Këndi ultra i gjerë 40MP + 8MP 5x Telefoto + 3D ToF
Kamera e përparme 32 MP + IR
Kujtesa RAM 8 GB
Ruajtje 256 GB e zgjerueshme me kartë të pronarit
Lexues i gjurmëve të gishtave Po - Në ekran
bateri 4.200 mAh me karikim të shpejtë 40W USB-C - Karikues i kthyeshëm Qi 15W
Sistemit operativ Android 10 - EMUI 10.1
Lidhshmëria dhe të tjerët WiFi 6 - BT 5.0 - 5G - NFC - GPS
peshë 203 gram
përmasat 58.2 x 72.6 x 8.95 mm
çmim 999 €

Nga pikëpamja teknike Ne gjithashtu duhet të nënvizojmë faktin se kemi teknologji 5G telekomunikuese, Dhe është që në këtë aspekt Huawei është një pionier, një nga firmat që po vendos këtë lloj lidhjeje në të gjithë botën. Siç pritej, ne gjithashtu kemi lidhjen e gjeneratës së fundit WiFi 6, Bluetooth 5.0 dhe NFC për të qenë në gjendje të bëjmë pagesa me pajisjen ose ta sinkronizojmë atë.

Kamerat: Pika e Kthimit

Ne kemi një modul mjaft të spikatur me katër sensorë që po bën një ndryshim në nivelin e dizajnit, kjo varet edhe një herë në shijen e konsumatorit. Personalisht isha i kënaqur me rregullimin e mëparshëm të kamerës që nuk përfshinte më pak sensorë, por e kuptoj që është e nevojshme të rinovohen herë pas here në këtë aspekt në mënyrë që të diferencohen modelet e reja nga ato "të vjetrat". Rezultatet e para që kemi marrë kanë qenë përrallore siç mund ta shihni në testet që lëmë më poshtë për të hapur gojën pak.

  • Sensor 50MP f / 1.9 RYYB
  • Këndi ultra i gjerë 40MP f / 1.8
  • Telefoto 8MP me zmadhim 5x
  • Sensor 3D ToF

Në të njëjtën mënyrë, ne kemi një regjistrim video me stabilizim spektakolar dhe një tranzicion mjaft të mirë midis kamerave, dhe kjo është EMUI 10.1 e bën aplikacionin e kamerës një përvojë mjaft të mirë që ka lënë një shije të mirë në gojën tonë në këto teste të para dhe ne jemi të sigurt që do të na japë rezultate shumë të mira në testet përfundimtare. Ne gjejmë një përpunim fillestar në imazhe, një ndryshim të vogël midis shkrepjes që po bëjmë dhe rezultatit përfundimtar, dhe nuk dimë fare nëse kjo është e mirë apo e keqe, veçanërisht përmes Inteligjencës Artificiale.

Multimedia dhe aftësi të tjera

Ne fillojmë me ekranin e tij të mrekullueshëm prej pothuajse 6,6 inç OLED me të gjitha teknologjitë HDR të imagjinueshme dhe që si gjithmonë në markë ofron një rregullim optimal të ngjyrave. Ne mund t'i qasemi rezolucionit FullHD + me një shpejtësi rifreskimi prej 90Hz Dhe në fakt është një nga aspektet që më ka befasuar më shumë, ekrani është jashtëzakonisht i mirë dhe konsumi i videos është po aq i mirë sa përvoja kur bëni fotografi. Në fakt, mund të them se ekrani është një nga aspektet që më pëlqente më shumë në lidhje me këtë Huawei P40 Pro.

Bateria e këtij Huawei P40 Pro është 4.200 mAh dhe padyshim që ne ende nuk kemi qenë në gjendje ta provojmë, megjithëse ndjesitë janë të mira në kontaktet e para. Ofron një karikim të shpejtë prej 40W shoqëruar me një karikim wireless të kthyeshëm deri në 27W, që është një çmenduri e vërtetë, në të vërtetë me siguri do të jetë e vështirë të gjesh një karikues pa tel me pajtueshmëri Qi që lëshon aq shumë energji. Sigurisht, megjithëse bateria nuk është veçanërisht e madhe, Huawei ka një përvojë të provuar kur bëhet fjalë për ruajtjen e jetës së saj.

Dallimet midis modeleve të ndryshme

Dallimet kryesore qëndrojnë në kamerë, secili do të ketë një sensor më shumë, nga 3 në P40 në 5 në P40 Pro +. Duhet të theksohet se P40 Pro + do të ndërtohet në qeramikë dhe do të ketë vetëm dy ngjyra themelore, të bardhën dhe të zezën, të cilat janë ekskluzive, si dhe faktin që ka 12 GB RAM që është 4 GB më shumë se modelet e mëparshme të përmendura. Ne do t'ju mbajmë të informuar dhe së shpejti do t'ju sjellim rishikimin.

Ajo që nuk duhet të mos përmendim është se kemi mundësinë e zgjedhjes midis katër ngjyrave: Gri, Bardhë e Bardhë, E Zezë dhe e Artë përveç një përfundimi qeramik që do të jetë ekskluziv për modelin më të lartë të gamës, Huawei P40 Pro + që shpresojmë ta provojmë më vonë.

Siç kemi thënë, ne shpresojmë që videoja që çon këtë zhbllokim me përshtypjet e para do t'ju kënaqë dhe ju kujtojmë se javën e ardhshme do të mund të shihni rishikimin e plotë javën e ardhshme në kanalin Androidsis YouTube dhe gjithashtu në faqen e saj të internetit, www.androidsis.com ku ka shumë totorale dhe komente për produktet Android që janë në dispozicion në treg, A do ta humbisni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.