Moodnotes, aplikacioni i shëndetit mendor nga krijuesit e Monument Valley

Ndoshta emri "Ustwo" nuk tingëllon aspak i njohur për ju, por nëse ju them se ai është përgjegjës për Monument Valley, një nga lojërat më të suksesshme të enigmës në pajisjet mobile iOS dhe Android, veçanërisht për dizajnin e saj të bukur dhe të kujdesshëm, atëherë dhe gjërat ndryshojnë. Por Ustwo nuk u kushtohet vetëm lojërave.

Ustwo ka studiot në Malmö, New York, Sydney dhe London, dhe është pikërisht zyra e fundit që është përgjegjëse për një aplikim interesant i shëndetit mendor i emëruar pas Shënimet e humorit, e cila është në dispozicion për pajisjet iOS dhe e cila gjithashtu do të jetë në dispozicion për Android shumë shpejt.

Moodnotes, një ndihmë për mendjen tonë

Shënimet e humorit është një aplikacion celular që paraqitet si një mjet që mund të na ndihmojë të eksplorojmë, dhe ndoshta të përmirësojmë, zakonet tona mendore. Për këtë qëllim, funksionimi i tij i përgjigjet parimeve të terapisë njohëse-biheviorale (TCC) dhe është zhvilluar në bashkëpunim me ThrivePort, një kompani me bazë në Los Anxhelos nën drejtimin e dy psikoterapistëve.

Aplikime të tilla tashmë ekzistojnë, sipas McBride, një prej këtyre psikoterapistëve, ajo që dëshironin ishte të krijonin diçka "që njerëzit do ta kishin të këndshme për ta veshur« Dhe ky aspekt, Ustwo ishte kryesor. McBride vëren se puna e tij në Monument Valley i kishte dhënë atij përvojë në zhvillimin e aplikacioneve që njerëzit kënaqen t'i përdorinTani ai thjesht duhej të zbatonte atë përvojë dhe njohuri në një projekt të ri.

Gjithnjë e më shumë përdorues po përdorin aplikacione të ndryshme për të regjistruar çdo ditë hapat e ndërmarrë, distancën e kaluar, gotat me ujë që pinë dhe shumë më tepër, megjithatë, askush nuk duket se e mban mend gjendjen shpirtërore, dhe kujdeset për këtë. Shënimet e humorit. Kur hyni në aplikacion, ajo që do të shihni është një fytyrë dhe një rrëshqitës do të na lejojë të përfaqësojmë gjendjen aktuale shpirtërore midis "më të lumtur" ose "më të trishtuar".

Dhe pasi të kemi zgjedhur disponimin tonë themelor aktual, atëherë mund të shtojmë ose rregullojmë më shumë detaje se si ndihemi, gjithmonë në një mënyrë shumë të thjeshtë, të shpejtë dhe intuitive.

Falë kësaj, Shënimet e humorit do të na ofrojë informacion jashtëzakonisht të dobishëm, "Kurthe" të cilat janë modele mendimi që mund të provokojnë shfaqjen e ndjenjave negative, të tilla si fajësimi, minimizimi i mendimeve pozitive, aludimi i fatit ose fatit. Do të jetë si përdoruesi do të jetë në gjendje të kuptojë më mirë këto ndjenja, si dhe arsyet e shfaqjes së tyre dhe, rrjedhimisht, të përpiqet t'i shmangë ato.

McBride tregon se nëse kemi mendime negative, vetëvlerësim të ulët, dyshime për veten tonë, Shënimet e humorit Na ndihmon së pari të identifikojmë ato mendime dhe pastaj t'i "kthejmë" dhe t'i përdorim ato për të qenë më pozitivë dhe të na ndihmojë në planin afatgjatë. Prandaj, Moodnotes nuk është vetëm një aplikacion për të regjistruar mendimet tona ose gjendjen tonë shpirtërore.

Siç ka deklaruar McBride, fokusi është tek ndihmoni përdoruesit të identifikojnë kur po i afrohen sjelljeve dhe mendimeve që mund të jenë problematike në jetën e tyre, dhe kuptoni pse ndodh kjo. Sidoqoftë, nuk synohet të jetë një zëvendësim i ndihmës profesionale ose një kurë për ankthin. Prandaj, kur hapni aplikacionin për herë të parë, raportohet se duhet të kërkoni ndihmë profesionale nëse po përjetoni mendime negative.

Padyshim që është, të paktën, një iniciativë e mirë, e cila tregon se teknologjia ende mund të japë shumë më shumë nga vetja. "Ideja e vërtetë prapa Moodnotes është se ne duam të ndihmojmë njerëzit dhe duam të mësojmë se si mund t'i ndihmojmë më mirë njerëzit", tha McBride.

Për momentin, ata që janë përgjegjës për të Shënimet e humorit Ata ende nuk kanë zbuluar një datë specifike të lëshimit për pajisjet Android, ata thjesht janë kufizuar duke folur "së shpejti". Sidoqoftë, nëse është tashmë i disponueshëm për iOS me një çmim prej 4,49 €.

Dhe nëse doni më shumë informacion në lidhje me këtë aplikacion interesant, mundeni gjithashtu vizitoni faqen e tyre zyrtare (në anglisht), dhe madje regjistrohuni në programin beta për Android, dhe kështu bashkëpunoni me reagimet tuaja për ta përmirësuar atë në publikimin e tij të ardhshëm.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fernando Fernandez dijo

    Duket shumë mirë, veçanërisht sepse nuk është një ndjekje e humorit, por për shkak të logjikës që mund të jetë zhvilluar më vonë. Do të shohim se çfarë ofron kjo logjikë!