Cili është antivirusi më i mirë falas online për PC që funksionon?

pa antivirus

Viruse, që kishin frikë nga armiku i çdo pajisje me një sistem operativ, por me përmendja e veçantë e Windows edhe pse asnjë sistem nuk përjashtohet nga këta Trojans. Kur blejmë një kompjuter mendojmë vetëm për shfletim, lojë, shkarkim të përmbajtjes ose punë, mendojmë se kompjuteri nuk ka nevojë për programe mbrojtëse për të funksionuar si duhet dhe kështu është në fillim.

Një kohë dhe shumë shkarkime më vonë është kur ne mund të fillojmë të vërejmë probleme në kompjuter, të gjitha ato shkarkime të pakontrolluara, ato vizita në të gjitha llojet e faqeve dhe zakoni i thjeshtë i përdorimit të pendrives që kanë kaluar nëpër shumë kompjuterë të tjerë mund të çojnë në kompjuterin tuaj të gjitha klasa e skedarëve me qëllim të keq të aftë për të rënduar kompjuterin tuaj për ta bërë atë plotësisht të padobishëm. Por problemi nuk është vetëm humbja e performancës ne mund të vëmë në dispozicion të palëve të treta skedarët ose të dhënat tona personale që mund të vjedhin informacione të rëndësishme nga ne. Le të shohim se cilat janë më të mirat që mund t'i gjejmë plotësisht falas.

A është më mirë të paguash ose të përdorësh një opsion falas?

Gjithçka vjen në një bazë të dhënash të madhe, të cilën kompanitë që qëndrojnë pas këtyre programeve azhurnojnë vazhdimisht në mënyrë që të mbajnë larg të gjitha kërcënimet për malware. Në këtë mënyrë, pavarësisht se sa i ri është virusi, antivirusi ynë do të jetë në gjendje të merret me të.

Por gjithashtu efektiviteti i këtyre antivirusit kundër malware është i rëndësishëm, ose ndikimi në punën e kompjuterëve tanë, pasi që disa nga këto programe mund të ngadalësojnë shumë sistemin tonë për shkak të konsumit të lartë të burimeve që bën në sfond. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh lehtësinë e përdorimit ose sa intuitiv është ndërfaqja e tij.

Në këtë kuptim një antivirus falas konkurron në kushte të barabarta me homologët e tij të paguar, duke arritur të njëjtin efektivitet kundër viruseve dhe rezultatet më të mira të performancës dhe përdorshmërisë.

Dallimi bëhet nga opsionet shtesë dhe të përparuara që ne mund të kërkojmë për kompani, por për përdorim personal nuk do të vërejmë ndonjë ndryshim përveç në xhep.

Avast Free Antivirus

Ne filluam të fortë me atë që konsiderohet mbreti i antivirusit falas, nuk mund të mungojë kurrë në një listë të antivirusëve më të mirë falas në treg. Një program që, sipas ekspertëve të fushës, ofron maksimumin për sa i përket sigurisë, në kulmin e të tjerëve që paguhen dhe mbi shumë mundësi të tjera. Përveç kësaj, ajo merr rezultatet më të mira për sa i përket përdorshmërisë, prandaj është një program efektiv.

avast

Nëse kësaj i shtojmë se është shumë e lehtë për tu trajtuar, konfiguruar dhe kuptuar kur ndodh një paralajmërim i kërcënimit të mundshëm dhe se e gjithë kjo po shkakton ndikimin më të vogël të mundshëm në punën e kompjuterit tonë. Kjo pa dyshim që e bën Avast antivirusin më të mirë të mundshëm për kompjuterin tonë, por në mënyrë që të mos bëhet kaq e shkurtër ne do të japim më shumë mundësi sepse të tjerët mund të duken më të mirë ose më të gjallë.

AVG Antivirus falas

AVG ka një version falas por edhe një version të paguar. Opsioni falas ka analiza të malware të të gjitha llojeve, azhurnime në kohë reale, bllokim lidhjesh, shkarkime dhe gjithashtu analiza të performancës të ekipit tonë.

AVG

Somewshtë disi më e kufizuar se versioni i saj i paguar, por në nivelin e sigurisë ato janë saktësisht të njëjta, kështu që është e vështirë të këshillohet pagesa e tij. Një nivel i patejkalueshëm i sigurisë sipas shumë ekspertëve, me lehtësinë e përdorimit dhe konfigurimin si atraksione kryesore dhe pa vështirësuar punën e pajisjeve tona.

Kaspersky Antivirus Falas

Si në të tjerët, ne kemi një version të paguar dhe një version falas, në versionin falas nuk do të duhet të shqetësohemi për humbjet e mundshme të performancës për shkak të konsumit të tepruar të burimeve, pasi ndikimi është krejtësisht i padëmshëm.

Kaspersky

Ky program na ofron mbrojtje totale ndaj të gjitha llojeve të malware dhe ka mjete specifike mbrojtëse për informacionin tonë më të rëndësishëm. Edhe pse nuk është më i miri i antivirusit falas që kemi, versioni i tij me pagesë është ndër antivirusët më të mirë të mundshëm të paguar.

Bitdefender Antivirus Pa pagesë

Një opsion i shkëlqyeshëm për përdoruesit që kërkojnë një skanues antivirus që nuk i komplikon gjërat pas instalimit. Isshtë krijuar për të ekzekutuar plotësisht në sfond, do të na tregojë vetëm njoftime thelbësore në rast të një lloj aktiviteti të dyshimtë. Analiza, zbulimi dhe heqja e malware kryhet automatikisht.

BitDefender

Skaneri është me të vërtetë i shpejtë, duke arritur të përpunojë të gjithë skedarët dhe dosjet në vetëm disa minuta pas fillimit. Ka funksione anti-mashtrim dhe mbrojtje anti-phishing, i shënon ato dhe ju lajmëron sa më shpejt që i zbulon për të parandaluar vjedhjen e të dhënave. Nëse po kërkoni një skanues të mirë sfondi pa komplikime, ky opsion duhet të jetë patjetër ndër të preferuarit tuaj.

Panda Free Antivirus

Opsioni kombëtar nuk mund të mungojë në këtë listë, është një kompani spanjolle me qendër në Bilbao dhe Madrid. Përveç kësaj, ajo fiton një nga teknologjitë më të vlerësuara në sektor.

Isshtë i popullarizuar për shkak të lehtësisë së përdorimit, ndërfaqes dhe dizajnit unik. Por arsyeja kryesore vjen nga rrjeti i saj virtual virtual (VPN). Një VPN funksionon duke përcjellë lidhjen tuaj të internetit në një server të sigurt. Të gjitha të dhënat që hyjnë dhe dalin nga kompjuteri juaj janë në kriptë, e cila parandalon Trojans për të hyrë në trafikun tuaj të internetit. Ky nivel i sigurisë rekomandohet shumë nëse përdorim rrjete publike në internet.

Panda

ndërsa Rrjeti VPN i panda është falas, por i kufizuar në 150 MB në ditë. Kështu që do të na shërbejë vetëm për të lundruar dhe përdorur postën. Nëse ajo që duam është të na mbrojë nga shkarkimet, duhet të shkojmë në versionin e tij të paguar.

Pse të përdorni ndonjë nga këto në vend të Windows Defender?

Windows Defender në kompjuterin e përgjithshëm është një produkt shumë i mirë për nevojat themelore, ai do të zbulojë malware-in dhe do të na mbrojë prej tij siç bëjnë programet e tjera. Por nuk ofron mbrojtje ndaj shumë llojeve të tjera të kërcënimeve të tilla si ransomware ose mashtrimi.

Shumë opsione falas, madje disa që nuk shfaqen në listë, të tilla si Avira, do të na mbrojnë nga gjithçka që na mbron Defender dhe shumë të tjerë që nuk na bëjnë. Pra, është më mirë se asgjë, sigurisht, por unë nuk rekomandoj ta lini sigurinë tonë në duart tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)