iOS Transfer: Transferoni të dhëna midis pajisjeve iOS dhe Windows ose Mac

lidhni iPhone me Windows

Si mund të transferoni të dhëna dhe informacione nga iPhone juaj në një kompjuter Windows? Shumica e njerëzve arrijnë të kryejnë këtë lloj detyre me ndonjë nga pajisjet e tyre të lëvizshme (me sistemin operativ iOS) duke përdorur iTunes, i cili, kur ekzekutohet në kompjuterin personal, ka aftësinë të sinkronizohet automatikisht me të gjitha të dhënat në pajisjet e përmendura.

Kur flasim për pajisjet mobile me iOS i referohemi si iPhone ashtu edhe iPod-it ose iPad-it, të cilat ruajnë informacione të caktuara brenda tyre, më vonë, mbase duhet të menaxhojmë më mirë në një kompjuter personal, qoftë me Windows apo me Mac. Falë një aplikacioni interesant të quajtur "iOS Transfer" shumë lehtë do të kemi mundësinë e zhvendosni ose kopjoni këtë informacion pa pasur nevojë të përdorni iTunes.

Pse të përdorësh iOS Transfer në vend të iTunes?

Shumë njerëz mund të vijnë me këtë pyetje dhe shqetësim të lehtë, sepse iTunes është një aplikacion për t'u përdorur plotësisht i lirë nga një kompjuter personal dhe që na ndihmon të transferojmë çdo lloj informacioni për sa kohë që kryejmë sinkronizimin përkatës. Fatkeqësisht, disa pajisje të lëvizshme nuk arrijnë ta përmbushin këtë detyrë, duke qenë praktikisht e vështirë dhe e pamundur për të shkëmbyer informacion.

Tani, pasi «Transferimi i iOS»Ju mund të merrni për të« blerë »(është një aplikacion me pagesë) nga dyqani Apple, ai ka funksione më të specializuara, kështu që transferimi i informacionit është shumë i ngjashëm me atë që mund të bënim me çdo mjet në një sistem operativ. Ndërfaqja që ka ky mjet është shumë e lehtë dhe e thjeshtë për tu trajtuar, diçka për të cilën do ta përmendim dhe tregojmë më poshtë.

Ndërfaqe miqësore për t'u përdorur në transferimin e iOS

Ju duhet të shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe posaçërisht në vendin e blerjes në "iOS Transfer" në mënyrë që të mund të zgjidhni versionin për Windows ose për Mac; Secili prej tyre ka një vlerë specifike për të paguar, kështu që duhet të jeni i sigurt për versionin e saktë që do të instaloni në kompjuterin tuaj personal. Pasi ta bësh do të duhet ta ekzekutoni këtë mjet në kompjuterin ku e keni instaluar; Që të ketë një sinkronizim, si procedura e ndjekur me iTunes, duhet gjithashtu të lidheni me pajisjen mobile me iOS duke përdorur kabllon përkatëse (autobusi i të dhënave). Në atë moment dhe në ndërfaqen e këtij mjeti ju do të jeni në gjendje të admironi praninë e pajisjes suaj celular, e cila mund të jetë një iPhone, një iPad ose një iPad.

Transferimi i iOS 02

Ndërfaqja është mjaft e thjeshtë dhe e lehtë për t'u përdorur, sepse këtu do të gjeni kryesisht dy rajone për të punuar; në anën e majtë dhe me anë të një shirit anësor janë të gjitha ato opsione që mund të zgjidhni në një hap të vetëm, gjë që do t'ju ndihmojë kryesisht për të kryer transferimin e informacionit që duhet të bëni. Për shembull, ju keni kategori që përfshijnë skedarë multimedialë, lista muzikore, fotografi, libra elektronikë që mund të keni shkarkuar, listën e kontakteve, mesazhet SMS dhe disa mjete të tjera shtesë. Në anën e djathtë në vend të kësaj keni funksione shtesë që do të shfaqen dhe shfaqen në varësi të asaj që keni zgjedhur në mjedisin e lartpërmendur.

Transferimi i iOS 01

Për shembull, nëse doni të bëni një kopje rezervë të kontakteve tuaja në iPhone, duhet ta zgjidhni atë opsion nga shiriti anësor i majtë. Drejt rajonit të duhur të gjithë do të shfaqen, duke qenë në gjendje të shënojnë një ose më shumë për më vonë bëni rezervimin përkatës në kompjuterin tuaj personal. Ju mund të bëni të njëjtën gjë me mesazhet SMS, megjithëse në rastin e fundit, ju ofrohet mundësia e eksportimit të këtyre mesazheve në format HTML, txt ose CSV.

Eksportoni material multimedial nga iPhone në kompjuter

Me frazën "material multimedial" po i referohemi imazhe, foto, skedarë audio, video dhe disa të tjera. Arsyeja pse mund ta përdorni këtë veçori me video (si shembull) është sepse është më e lehtë të përpunosh njërën prej tyre në një kompjuter personal dhe më pas duhet ta vendosësh në kanalin tënd në YouTube. Si përfundim, "iOS Transfer" është mjeti i përsosur që ne mund ta përdorim në çdo kohë për të qenë në gjendje të lëvizim, kopjojmë, fshijmë ose thjesht të bëjmë një kopje rezervë të të gjitha të dhënave nga pajisjet tona mobile me iOS në një kompjuter personal, qoftë kjo një me Windows ose një me Mac.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.