IBM, Microsoft, Amazon, Google dhe Facebook nënshkruajnë një marrëveshje për të monitoruar zhvillimin e inteligjencës artificiale

inteligjencës artificiale

Shumë prej tyre janë gjenitë bashkëkohorë, të cilët prej muajsh kanë shprehur shqetësimet e tyre duke iu referuar qartë inteligjencës artificiale dhe sa larg mund të shkojë nëse e lejojnë atë të mësojë vetë dhe të mos vendosë asnjë lloj kufiri i të mësuarit tuaj apo e tij vendosja në të gjitha llojet e produkteveMbi të gjitha, siç kemi parë muajt e fundit, në të gjitha llojet e armëve të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara ku po mbërrin si përjashtim i një funksionimi më të mirë të së njëjtës duke rritur aftësitë e saj për të vendosur dhe vendosur një objektiv.

Nga ana tjetër, ka shumë kompani të mëdha që janë të përfshira në këtë lloj zhvillimi të cilat, nga ana tjetër, po krijojnë platforma të të gjitha llojeve për studiuesit dhe zhvilluesit për t'u përdorur për projektet e tyre. Kjo gjithashtu mund të krijojë një problem afatgjatë që nuk është tjetër veç copëzimit, diçka që mund të zgjidhet falë një iniciative të kryer nga shumëkombëshe si p.sh. Google, IBM, microsoft, Amazona y Facebook të cilët janë bashkuar në thirrje Partneriteti në UA të jenë në gjendje të bashkojnë forcat në drejtim të kërkimit dhe të promovojnë praktika të mira për parandalojnë që inteligjenca artificiale të bëhet një kërcënim.

Google, IBM, Microsoft, Amazon dhe Facebook krijojnë Partneritet mbi AI, një konsorcium ku ata do të përpiqen të parandalojnë që Inteligjenca Artificiale të bëhet një kërcënim.

Përkundër kësaj iniciative të mirë, ku promovohet dhe publikohet se të gjitha këto kompani do të bashkëpunojnë dhe madje do të krijojnë një sistem zyrtar komunikimi në të cilin do të unifikojnë kriteret dhe promovojnë praktikat e mira, e vërteta është se, siç ka ndodhur deri më tani, të gjithë ata do të vazhdojnë të garojnë me njëri-tjetrin të jetë në gjendje të ofrojë produktet dhe shërbimet më të mira dhe të jetë një hap para të tjerëve. Ashtu siç u njoftua, ky konsorcium do të jetë e hapur për kompanitë e tjera që dëshirojnë të kontribuojnë me burimet dhe përvojën e tyre në të ardhmen, pa dyshim një thirrje zgjimi për partnerë të mëdhenj të mundshëm si Apple, Intel ose Twitter të cilët, për momentin, nuk duken të interesuar.

Më shumë informacion: pasuri


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)