Idphoto4you zvogëlon madhësinë e fotove për Pasaportën në internet

Pa shpenzuar para, ju lehtë mund të prisni foto me madhësi pasaporte sipas vendeve dhe listave të fotove ndërsa fotografia po redaktohet. Ju gjithashtu mund të prisni imazhin në një foto të madhësisë së pasaportës për vizë ose ndonjë proces tjetër dhe të shtypni foto me madhësi të pasaportës në shtëpi. E gjithë kjo falë krijimit të fotove në internet me madhësi të pasaportës IDphoto4You.com që lehtëson punën e shumë vetave.

Idfoto4you, është një aplikacion i thjeshtë në internet në internet që ju lejon të krijoni foto të pasaportave me kufirin e saktë të madhësisë dhe në internet pa shpenzuar para. E vetmja gjë që ju nevojitet është një aparat fotografik dixhital, ju merrni foton, e ngarkoni atë dhe pastaj ndiqni hapat e shërbimit Idphoto4you për të marrë foton e tipit të pasaportës.

Si të bëni fotografi me madhësi të pasaportës nga një aparat fotografik dixhital

Këtu është një këshillë e thjeshtë, duhet të keni një sfond të bardhë dhe të lini hapësirë ​​të mjaftueshme rreth kokës për të prerë imazhin. Gjithashtu sigurohuni që të mos keni hije në fytyrën ose sfondin tuaj, gjithashtu përdorni kamerën në të njëjtën lartësi me kokën tuaj.

Sigurohuni që ta shkarkoni këtë aplikacion që do t'ju ndihmojë të keni një listë fotoja juaj për pasaportën, me madhësinë e saktë për këtë proces ligjor.

Madhësia e fotografisë së pasaportës në Spanjë

Foto e pasaportës

Fotografitë për pasaportën në Spanjë gjithmonë duhet të plotësojnë një seri kërkesash, për të cilat do të flasim më poshtë. Megjithëse një nga më të rëndësishmet është madhësia e fotos në fjalë. Siç e dini tashmë, kur shkojmë në një vend për të bërë fotot tona, qoftë një makinë apo një fotograf, duhet të specifikohet në çdo kohë që këto foto janë për pasaportën. Meqenëse ato kanë një madhësi specifike.

Në rastin e Spanjës, siç tregohet nga vetë qeveria, madhësia e këtyre fotove duhet të jetë midis 35 dhe 40 mm e gjerë dhe proporcionalisht e lartë, domethënë, mes 40 dhe 53 mm e lartë. Nuk pranohet në asnjë moment që fotot të jenë më të vogla se kjo. Përveç kësaj, në to, koka dhe pjesa e sipërme e trupit duhet të zënë midis 70 dhe 80% të fotografisë.

A janë fotografia e DNI dhe pasaportës e njëjtë?

Pasaportë ID

Në shumë raste, ka njerëz që ata kanë përdorur të njëjtat fotografi në dy dokumente. Ju ndoshta keni të njëjtën foto në letërnjoftimin tuaj dhe në pasaportën tuaj, kështu që në parim është e mundur. Realiteti është se kjo varet shumë nga secili rast, pasi kur rinovoni DNI, gjithmonë kërkohet një foto e re, e cila është e ndryshme nga ajo e mëparshme. Nëse keni rinovuar DNI dhe atëherë do të rinovoni pasaportën, ka të ngjarë që ato t'ju lejojnë të përdorni foton e DNI. Por nuk është diçka që ndodh në të gjitha rastet.

Në rastin e fotove të ID, zakonisht përcaktohet se madhësia që duhet të ketë është 32 me 26 milimetra. Kjo është ajo që tregohet në faqen zyrtare të Ministrisë. Kjo është arsyeja pse ato zakonisht janë gjithmonë më të vogla se ato të pasaportave. Por ka raste kur me një foto që kemi përdorur për DNI na lejojnë të rinovojmë pasaportën.

Kërkesat për fotot e pasaportave në Spanjë

Siç kemi përmendur më parë, fotografia e pasaportës zakonisht ka disa kërkesa në rastin e Spanjës. Nëse këto kërkesa nuk plotësohen, fotografia nuk do të përdoret dhe nuk do të pranohet. Këto janë aspekte themelore, por është e rëndësishme të respektoni në çdo rast, për të shmangur problemet me foton e përmendur. Çfarë keni për të përmbushur?

 • Foto e fundit: Nuk mund të jetë më shumë se 6 muajsh
 • Koka dhe pjesa e sipërme e trupit duhet të zënë midis 70 dhe 80% të fotografisë
 • Sfondi duhet të jetë i bardhë dhe uniform
 • Fotoja duhet të jetë me ngjyra dhe në qendër
 • Duhet të shtypet në letër me cilësi fotografike
 • Personi duhet të largohet duke parë drejtpërdrejt kamerën
 • Sytë duhet të jenë të hapur dhe nëse përdoren syze, ato duhet të bëhen prej qelqi të pastër
 • Fotografitë me kapelë, kapelë, shall ose vizore nuk pranohen
 • Në rastin e veshjes së një vello, duhet të jeni në gjendje të shihni fytyrën tuaj qartë në çdo rast
 • Për fotot e foshnjave që duhet të mbahen në kokë, nuk mund të shihen duar që mbajnë kokën

Si ta ktheni foton në madhësinë e pasaportës në internet (mund të flisni për aplikacione ose faqe në internet)

Vizafoto

Nëse tashmë keni një foto, por nuk është në formatin e kërkuar, ne mund të vëmë bast për ta konvertuar atë. Kështu që tashmë e kemi një foto që përputhet me atë që na kërkojnë në pasaportë. Për këtë, ne mund të përdorim faqe ose aplikacione në internet, të cilat na ndihmojnë të modifikojmë madhësinë. Ka shumë mundësi, pasi edhe përdorimi i mjeteve si Paint mund të ndihmojë, nëse tashmë i dimë matjet për t'u përdorur në foton në fjalë.

Një nga opsionet më të plota është Visafoto, që mund të vizitoni në këtë link. Në këtë faqe në internet është e mundur të krijoni foto për pasaporta, letërnjoftim ose viza të shumë vendeve. Pra, ai përshtatet lehtësisht me gjithçka që ne kërkojmë në atë kuptim. Thjesht duhet të ngarkojmë një foto, e cila madje mund të ketë një sfond. Falë kësaj faqe interneti ne mund ta konvertojmë foton në foton perfekte të pasaportës.

Nëse ajo që po kërkoni ishte një aplikacion për Android, ka edhe mundësi në dispozicion. Ne kemi një aplikacion të quajtur Passport ID Photo Editor, me të cilin mund të krijojmë fotografi për ID ose pasaportë në një mënyrë të thjeshtë. Aplikacioni është i lehtë për t’u përdorur, thjesht duhet të ngarkoni një foto dhe ta modifikoni. Mund ta shkarkoni falas në Android më poshtë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nathan Saavedra dijo

  Faleminderit për artikullin. Unë isha duke kërkuar se ku të bëja fotografi në dokumente gjatë distancës sociale. Për këshillën e tij, ai përdori foton e Visa. Tani e tutje, unë gjithmonë do t'i bëj këto foto vetëm në internet, është shumë e përshtatshme!