RAMpage, një gabim kritik që prek të gjithë Android të prodhuar pas 2012

Faqja RAM

Duket se sot nuk ka asnjë kompani të përkushtuar në botën e teknologjisë që nuk është e lirë të paraqesë çdo lloj sistemi ose platforme pa dështime. Me këtë rast të veçantë duhet të flasim për një dështim të ri kritik që prek fjalë për fjalë çdo telefon Android të bërë nga 2012 deri në ditët e sotme.

Padyshim, ne po përballemi me një goditje të fortë të platformës, e cila, mos harroni, është një nga më të përdorurat në të gjithë planetin për shkak të pranimit të madh që, praktikisht që kur mbërriti në treg, ajo ka pasur nga shumica dërrmuese e prodhuesve të pajisjet mobile. Nëse doni të dini më shumë rreth cenueshmërisë së zbuluar në sistemin operativ të famshëm të hartuar dhe zhvilluar nga Google, unë ju ftoj të vazhdoni me ne.


RAMpage, një dobësi e Android që prek miliona telefona në botë

Nën emrin e Faqja RAM Një dështim i madh, mjaft kritik shfaqet në skenë që, siç thamë, prek një pjesë të madhe të terminaleve që sot përdoren ende praktikisht çdo ditë nga miliona përdorues. Problemi me këtë dobësi nuk është askush tjetër përveç faktit që një përdorues i përparuar mund të përfitojë nga një gabim që lejon hyrjen dhe modifikimin e të dhënave private të pronarit të një telefoni Android përmes moduleve të kujtesës RAM të vetë pajisjes.

Duke hyrë në një detaj pak më shumë, ju tregoj se gabimi i faqes RAM është zbuluar nga një grup studiuesish të përbërë nga tetë anëtarë të cilët, siç kanë treguar, kanë arritur të krijojnë një shfrytëzim të aftë për të përdorur këtë dobësi në një LG G4. Siç thuhet në e. deklarata që ata kanë nisur, me sa duket çdo terminal i prodhuar nga viti 2012 deri më sot është potencialisht i ekspozuar ndaj këtij gabimi të vetë sistemit operativ, një gabim që nuk është tipik për një terminal specifik pasi nuk është një problem hardware.

Google duhet të punojë sot në një zgjidhje për RAMpage

Ky është pikërisht fakti që ky gabim nuk është për shkak të pajisjes së krijuar nga një prodhues i caktuar, që do të thotë se miliona terminale janë të ekspozuar ndaj këtij gabimi kritik. Alsoshtë gjithashtu e vërtetë që, për shkak të një dështimi në vetë sistemin operativ të dizajnuar nga Google, ai mund të korrigjohet në një mënyrë të shpejtë të parashikueshme duke lëshuar një azhurnimi i sigurisë. Ndërsa studiuesit e ngarkuar për publikimin e faqes RAM kanë komentuar:

RAMpage prish izolimin më themelor midis aplikacioneve të përdoruesve dhe sistemit operativ. Ndërsa aplikacionet zakonisht nuk kanë leje për të lexuar të dhëna nga aplikacione të tjera, një program me qëllim të keq mund të krijojë një shfrytëzim të faqes RAM për të fituar kontroll administrativ dhe për të kapur sekretet e ruajtura në pajisje.

dështimi

Nuk ka raporte që RAMpage po shkakton rrënim midis përdoruesve

Siç raportohet nga grupi i studiuesve që zbuluan këtë bug kritik Android, me sa duket RAMpage duhet të merret shumë më seriozisht sesa zakonisht me këtë lloj problemi., ndonjëherë, për shkak të frekuencës së saj. Një përdorues i ditur mund të rrezikojë fjalëkalimet, fotot personale, mesazhet e postës elektronike, mesazhet në aplikacione dhe madje edhe dokumentet më të ndjeshme të ruajtura në terminal.

Unë them që duhet të jesh shumë i kujdesshëm me këtë dobësi sepse, me sa duket, Aktualisht nuk ka asnjë zgjidhje sigurie të disponueshme nga Google që është në gjendje t'i japë fund këtij problemi. Për momentin gjithçka që dimë është se studiuesit kanë informuar tashmë kompaninë amerikane dhe, shpresojmë për hir të miliona përdoruesve, se një zgjidhje për këtë problem mund të arrijë sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndoshta dhe si një pjesë pozitive ne zbulojmë se, të paktën për momentin, nuk ka raporte që mund të ketë sulme që kanë ekzistuar në një skenar përtej atij të kryer në provën demo nga ekipi i studiuesve që ka zbuluar RAMpage, kështu që ne nuk po përballemi me një shkelje të sigurisë që po shkakton kërdi në mesin e përdoruesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.