Instagram tejkalon 600 milion përdorues aktivë në muaj

ikonë e instagramit

Rrjeti social fotografik Instagram sapo ka njoftuar se sapo ka tejkaluar 600 milion përdorues aktivë në muaj, pesë muaj pasi theu kufirin e 500 milion, duke treguar se tiparet më të fundit që Facebook ka kopjuar nga platformat e tjera për t’i shtuar ato në Instagram kanë funksionuar siç duhet, megjithëse kjo tregon se e vetmja gjë që bën kjo platformë është kopjimi kryesisht i Snapchat dhe Twitter, rrjeti social që është dëmtuar më shumë nga ngritja e Instagram-it.

Ndër të rejat më të fundit që ka marrë Instagram ne gjejmë mundësinë e transmetimit të videove në kohë reale, video që nuk ruhen por fshihen automatikisht, së bashku me mundësinë për të ruajtur shënimet që nuk pëlqehen më shumë për më vonë. Instagram doli në treg në vitin 2010 dhe u deshën gati tre vjet për të arritur 100 milionët e parë përdorues aktivë mujorë. Deri më sot, kompania ka arritur pothuajse 100 milion përdorues çdo vit, megjithëse në dy vitet e fundit, kjo shifër është rritur ndjeshëm, gjë që i ka lejuar kompanisë të shtojë 500 milion përdorues në 4 vitet e fundit.

Ishte në vitin 2012, kur rrjeti social Facebook vendosi të blinte këtë rrjet social të fotografive, për pak më shumë se 1.000 miliard dollarë, një kompani që në kohën e krahasimit nuk kishte shumë të ardhura. Për t’u përpjekur ta bëjë platformën fitimprurëse, Instagram ka nisur fushata të ndryshme duke shtuar reklama, diçka që logjikisht nuk u ka qëndruar shumë mirë përdoruesve, megjithëse është e zakonshme, pasi shërbimi duhet të mirëmbahet në një farë mënyre, dhe mënyra e vetme e të ardhurave që Facebook mund të shfrytëzojë për të përfituar është përmes reklamave përveç marketingut të të dhënave tona me kompanitë e tjera që janë pjesë e Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)