Aplikacionet e palëve të treta Instagram ndalojnë punën për shkak të ndryshimeve të API

Imazhi i ikonës në Instagram

Nëse jeni një nga përdoruesit që në çdo kohë duhet të dinë se kush ju ndjek ose kush ndalet së ndjekuri përveç se dini se si audienca juaj ndërvepron me përmbajtjen që postoni në Instagram, ne kemi lajme të këqija. Instagram ka filluar zvogëlimin e hyrjes në API-në e saj, duke kufizuar kështu numrin e të dhënave që mund të nxirren.

Ky ndryshim, pa njoftim paraprak, ka shkaktuar shqetësime të mëdha në mesin e të gjithë zhvilluesve që ofrojnë aplikacione ose shërbime në internet që lejojnë nën një pajtim të kenë akses në të gjithë informacionin që deri tani ata mund të mblidhnin. Polemika mbi aksesin në të dhënat e më shumë se 50 milion përdoruesve të Facebook disa javë më parë i ka shkaktuar shumë dëm kompanisë dhe Ata duan ta parandalojnë atë që të mos ndodhë përsëri duke kufizuar aksesin në të dhëna nga palët e treta.

Instagram

Instagram dëshiron të përmirësojë privatësinë e përdoruesve shpejt dhe duket se nuk e ka marrë parasysh komunitetin e zhvilluesve. Në fakt, faqja e ndihmës për zhvillues nuk është në dispozicion për momentin, kështu që ata nuk kanë qenë në gjendje të njoftojnë përdoruesit e tyre për ndryshimet paraprakisht dhe azhurnoni aplikacionet ose shërbimet tuaja për të përmbushur kufirin e ri të hyrjes në të dhëna.

Ndryshimin kryesor të Instagram API, përmes të cilit zhvilluesit mund të kenë qasje në të dhëna, ne e gjejmë atë në numrin e pyetjeve që mund të bëhen për përdorues dhe orë, duke shkuar nga 5.000 në vetëm 200. Nga çfarë konsiston kjo ulje? Duke zvogëluar numrin e pyetjeve që mund të bëhen, informacioni që mund të merret në më pak, prandaj, të dhënat që mund të na ofrojnë ky lloj i aplikacioneve zvogëlohen ndjeshëm, si dhe dobia e tyre.

Dhe tani që?

Nëse përdorni rregullisht këtë lloj aplikacioni për të kontrolluar botimet tuaja dhe audiencën që ju ndjek, tani e vetmja gjë që mund të bëni është të prisni. Nuk është hera e parë që Facebook përfshihet në një polemikë në lidhje me privatësinë e përdoruesit, megjithëse jo në të njëjtin nivel me Cambridge Analytica, kështu që ka të ngjarë që kur ujërat të qetësohen, të jetë brenda një muaji ose brenda një viti i vjetër, këto lloje të aplikacioneve dhe shërbimeve janë përsëri në veprim.

Ndërsa është e vërtetë që Google gjithashtu ka një sasi të madhe të të dhënave të përdoruesit, këto të dhëna janë të arritshme vetëm nga kompania dhe në asnjë moment nuk janë në dispozicion të zhvilluesve ose kompanive reklamuese. Me të gjitha këto të dhëna, Google është në gjendje të na lejojë të përqendrojmë reklamat që ne kontraktojmë përmes shërbimit të tij AdWords në tregje shumë specifike të tregut, ashtu siç na lejon gjithashtu të bëjmë Facebook përmes platformës së tij të reklamave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   LGDEANTONIO dijo

    SEPSE P… INSTAGRANI IM STSHTOP NDALUAR T TO PUNOJ PR MUA.