Intervistë me Mikel Adell, koleksionist i Minolta

Sot ju sjell një intervistë më shumë se interesante dhe kurioze që bëra me një anëtar të forumit SonyAlpha muaj më parë dhe që do të doja ta ndaja me ju.

I intervistuari është Mikel Adell, Koleksionist i kamerës Minolta (dhe Konica-Minolta) që ka bukuritë e vërteta, pothuajse të gjithë ata në veprim, dhe shumë në përdorim. Unë preferoj të mos përfshihem dhe që ju të gjeni gjithçka midis pyetjeve të mia dhe përgjigjeve të tyre.

Përshëndetje Mikel, së pari falënderoj për përgjigjen në këto pyetje në lidhje me koleksionin tuaj.

1-Kur dhe pse filluat të grumbulloni kamera? Çfarë ju shtyu të veproni kështu?

Mund të thuash që unë fillova të mbledh Minoltat kur isha duke studiuar fotografi në IEFEC, rreth vitit 1994, kur isha 20 vjeç, atje kisha një X-300 dhe një HI-MATIC 9 për të bërë klasat, në vitin e dytë unë rezervoi një Maxxum 700si me një 24mm 2.8, një 50 mm 1.7 dhe një 20-200 mm XI.

Pastaj bleva një Dynax 700si me një 135 2.8 dhe nuk e di se si gjeta një vitrinë të vogël në shtëpinë time me disa Minolta, kështu duhet të fillojnë koleksionet, apo jo?


2-Ne e dimë që keni një koleksion të madh të kamerave nga marka japoneze Minolta. A mbledh vetëm kamera nga kjo markë? Pse

Unë mbledh Minoltas sepse në shtëpi kishim HI-MATIC 9. Dhe vetëm Minoltas për arsye të ekonomisë. Ka shumë marka dhe modele, disa shumë tërheqëse ose interesante, prandaj preferova të përqendrohesha vetëm në një markë, përndryshe do të ishte një pafund.

3-Sa kamera keni? Sa kohë ju desh për t’i mbledhur?

Tani për tani jam në proces të katalogimit sepse kam rreth 150 kamera pa llogaritur aksesorë të tillë si lente, ndezje etj.

Edhe pse unë fillova rreth pesëmbëdhjetë vjet më parë, nuk ka qenë vetëm rreth pesë vjet më parë që ajo ka filluar të rritet, veçanërisht që kur unë njoha faqen e ankandit eBay, sepse opsioni i tregjeve të pleshtave dhe dyqaneve të koleksionit po thaheshin, e para sipas asortimentit dhe së dyti sipas çmimit.

4-Çfarë është, nga ato që keni, ajo që ju ka kushtuar më shumë për të gjetur?

Në kohën e ankandeve në Internet nuk është më e vështirë të gjesh modele, me të vërtetë, kam gjetur disa kamera që as nuk e dija se ekzistonin, siç është HI-MATIC GF RED, gjithçka është çështje durimi, duke pritur moment dhe përpiquni të mos e ngrini ofertën. Disa njerëz më thonë se sharmi ka humbur, por kur ke një vëllim të konsiderueshëm modelesh, nuk gjen më asgjë në tregje dhe dyqane dhe në fund duhet të hysh në internet.

5-Cilat tre kamera keni që janë të preferuarat tuaja? Per cfare arsye?

Një baba i sheh të gjithë fëmijët e tij të pashëm dhe është e vështirë të zgjedhësh mes vetëm tre and, dhe nga ata që kam aktualisht do të zgjidhja Minolta Autopress, një bukuri kamera e modës së vjetër të kamerës, brutale, dhe duke qenë plotësisht metalike i jep asaj një estetikë e bukur. Tjetri do të ishte Minolta Miniflex, i cili është një format TLR 4 × 4 me një fund të gjelbër, dhe së fundmi Dynax 9, megjithëse është modern, unë theksoj bukurinë dhe thjeshtësinë e formave dhe konfigurimit. Ishte një aparat fotografik PRO që qëndronte deri në F5 ose EOS1, por pa frills, që nëse, me kapjen e tij vertikale, nëse jo i paplotë. Do të përfshinte gjithashtu Minolta Xk, Repo dhe 8000i MIR, por meqenëse ju më lejoni të zgjedh vetëm tre ...

6-A ka ndonjë që nuk i keni dhe që dëshironi? Cila

Unë kam dy, por ato bien jashtë buxhetit, njëra është Xk Motor, e cila është një bukuroshe në të zezë, dhe SR-M me një kapje anësore që i jep asaj një estetikë shumë të veçantë.

7-A janë të gjithë në rregull të përsosur të vrapimit? A i përdorni rregullisht?

Shumica dërrmuese po, mundohem t’i bëj 100% funksionalë, por ka modele që kanë bateri që nuk janë prodhuar dhe disa që nuk funksionojnë dhe sepse janë të ulta nuk i riparoj, i mbaj vetëm për estetikë , por ndoshta një ditë do t'i zëvendësoj për modelet që funksionojnë. Problemi më i rëndësishëm me të cilin e gjej veten është disponueshmëria e negativëve, pasi që shumë përdorin formate që nuk janë prodhuar, megjithëse e di që ka një vend ku prodhohen negativë të çdo formati, tani nuk është pjesë e përparësive të mia, sepse Po katalogoj dhe fotografoj. Problemi më kurioz që kam hasur është Minolta RD 175, duke qenë një SLR dixhitale, nuk kam gjetur ndonjë sistem të përballueshëm për të bërë foto, pasi i gjithë sistemi i tij operativ është i vjetëruar dhe nuk ka asnjë mënyrë për të shkarkuar fotot.

8-Për ta përfunduar, cila dhe pse është, sipas jush, Minolta më e mirë në histori?

Unë do të jem i shpejtë Minolta më e mirë ndonjëherë është Minolta Dynax 9 Ti, dhe ju vetëm duhet ta keni atë në duart tuaja për ta njohur atë.

Faleminderit për intervistën Mikel

Ju mund të shihni më shumë fotografi të koleksionit të tij në galeria juaj Flickr


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.