Këto janë iPad Pro i ri 2018

Apple iPad Pro 2018

Apple ka zhvilluar një ngjarje të re në New York sot, 30 tetor, në të cilën ata kanë prezantuar një seri risish. Një nga produktet që janë prezantuar në të, dhe shumë i parashikuar nga përdoruesit, janë iPad Pro i ri 2018. Siç është komentuar javët e fundit, ne po përballemi me një ndryshim të dukshëm nga ana e kompanisë Cupertino.

Një dizajn i ri është prezantuar për iPad Pro 2018, përveç përfshirjes së një sërë përmirësimesh, në të gjitha nivelet. Pra, gjejmë modelin më të plotë që Apple ka prezantuar deri më tani. Gati për të mësuar më shumë rreth saj?

Një model i ri, i cili gjeneron komente pozitive dhe një fuqi e madhe janë dy aspektet që përcaktojnë më mirë këtë brez të ri. Një brez ndryshimi, siç pretendon vetë kompania. Dhe a është kjo Ky është ndryshimi më i madh që kur u prezantua modeli i parë tre vjet më parë.

Dizajn i ri

Risi kryesore që gjejmë në këto iPad Pro 2018 është mungesa e butonit Home në to. Një vendim që ndjek atë që Apple mori me modelet e saj të iPhone, kështu që nuk është diçka e rastësishme. Mungesa e këtij butoni lejon korniza më të vogla, që përkthehet në një ekran më të madh. Ajo që padyshim kontribuon për ta bërë atë një mundësi të përsosur kur bëhet fjalë për shikimin e serialeve ose filmave në to.

Dy madhësi janë prezantuar në këtë brez të ri. Ekziston një model 11 inç dhe një madhësi 12,9 inç. Kështu që përdoruesit do të jenë në gjendje të zgjedhin madhësinë që ata mendojnë se është më e përshtatshme për ta. I vetmi ndryshim midis të dyve është madhësia, në nivelin e specifikimit ato janë të njëjta.

IPad Pro ka parë që kornizat e tyre janë zvogëluar, veçanërisht në kornizat e sipërme dhe të poshtme kjo është e dukshme. Por ato janë korniza mjaft të trasha të jetë në gjendje të ketë sensorin Face ID mbi to, një nga funksionet kryesore të këtij brezi të ri. Diçka që ka qenë e mundur pa pasur nevojë për një pikë, për lehtësimin e shumë vetave. Ju gjithashtu mund të shihni se qoshet janë rrumbullakosur, në mënyrë që 90 gradë në formë të bien.

iPad Pro 2018

 

Apple më tej konfirmon se përdoruesit ata do të jenë në gjendje të përdorin Face ID në iPad Pro horizontalisht ose vertikalisht. Edhe pse në konfigurimin fillestar do të duhet ta mbajmë atë në modalitetin portret. Pasi ta kemi bërë këtë, ne mund ta përdorim atë në të dy mënyrat. Çfarë do të na japë më shumë mundësi për përdorim.

Ne po përballemi me një ekran të lëngët të retinës në këtë iPad Pro. Apple nuk ka bërë ende kërcimin në OLED me këtë gjeneratë, por ne e gjejmë më të mirën brenda LCD për këtë ekran. Përdor teknologjinë iPhone XR për ekranin, i cili është ekrani i lëngshëm i retinës që përmendëm më parë. Përveç kësaj, ne kemi ProMotion, gamë të gjerë ngjyrash dhe teknologji TrueTone të pranishme në të.

Procesori dhe hapësira ruajtëse

A12X Bionic

Dizajn i ri dhe procesor i ri. Meqenëse Apple prezanton A12X Bionic në to, i cili është një version i procesorit i prezantuar një muaj më parë me gjeneratën e tij të re të iPhone. Isshtë një procesor që do të prezantojë përmirësime të ndryshme, jo vetëm në performancë dhe fuqi. Ka edhe përmirësime grafike.

Bazohet në procesin e iPhone 7nm. CPU-ja e tij ka gjithsej tetë bërthama, ndërsa GPU-ja, e krijuar nga vetë Apple, ka 7 bërthama. Në të gjejmë 10.000 milion transistorë. Motori nervor gjithashtu bëhet i rëndësishëm, pasi që kompania Cupertino ka prezantuar atë që kemi parë në iPhone këtë vit.

Shtë një Motor Neural që do të lejojë të kryhen 5 trilionë operacione, të disponueshëm me Mësimin e Makinës. Një aspekt tjetër që është përmirësuar në këto iPad Pro të reja nga firma amerikane. Sa për ruajtjen, ne tani do të gjejmë deri në 1TB hapësirë ​​ruajtëse me shpejtësi të lartë.

Pa dyshim, një nga ndryshimet më goditëse është futja e USB Type-C në këtë iPad Pro. Në këto javë kishte zëra se Apple do ta prezantonte atë në këtë brez të ri, duke qenë kështu i pari. Dhe më në fund ka ndodhur tashmë. Kështu që kompania tani po e lë mënjanë Lightning. Për më tepër, iPhone mund të karikohet duke përdorur një kabllo USB-C në Rrufe dhe të lidhet me një ekran të jashtëm deri në 5K.

Laps Apple dhe Tastierë Smart Folio

Pencil Apple

Jo vetëm që iPad Pro është rinovuar, por edhe aksesorët e tij e kanë bërë atë. Ashtu si me pajisjen kryesore, ne gjejmë ndryshime si në dizajn ashtu edhe në nivelin e funksioneve në këto Apple Pencil dhe Smart Keyboard. Ata janë dy aksesorë që shoqërojnë këtë familje pajisjesh për një kohë të gjatë, kështu që rinovimi i tyre ishte i rëndësishëm.

Para së gjithash gjejmë Folion të Tastierës Smart. Apple ka marrë vendimin për të futur përsëri tastierën në iPad Pro duke përdorur Lidhësin Smart, falë të cilit do të jetë e mundur të përdorni tastierën pa pasur nevojë të përdorni Bluetooth ose një bateri të integruar. Kjo është diçka që do të na lejojë të harrojmë barrën tuaj.

Siç ju kemi thënë, ka pasur edhe një ndryshim në modelin e tij. Në këtë rast, Apple prezanton një paraqitje më të hollë të tastierës. Përveç kësaj, ne gjejmë dy pozicione të animit të ekranit. Në këtë mënyrë, ne do të jemi në gjendje ta përdorim atë në tavolinë ose në një tavolinë, por me pozicionin tjetër mund të përdoret në prehër, nëse e përdorim të ulur në divan ose në shtrat.

Aksesori i dytë për këtë iPad Pro është Lapsi i Apple. Kompania Cupertino ka realizuar një ridizajnim të së njëjtës, futja e një magneti në të, në mënyrë që të mund të ngjitet në tabletë, siç mund ta shihni në foto. Kur e bëjmë këtë, majë shkruese karikohet pa tel. Pra, është shumë më e lehtë të ngarkosh tani. Modeli i ri gjithashtu ka një zonë të re që është e prekshme, të cilën ne do të jemi në gjendje ta përdorim për të kryer veprime dytësore.

Çmimi dhe disponueshmëria

IPad Pro zyrtar

Si zakonisht, këto iPad Pro lëshohen në versione të ndryshme, të cilat ndryshojnë në varësi të hapësirës së tyre të brendshme, si dhe nëse doni një version me WiFi ose një me WiFi LTE. Bazuar në këtë, ne gjejmë një gamë mjaft të gjerë çmimesh. Ne ju tregojmë çmimet që të gjitha versionet e gjeneratës së re do të kenë në Spanjë, në dy madhësitë e tyre:

iPad Pro me ekran 11 inç

 • 64 GB Wi-Fi: 879 euro
 • 64 GB me WiFi - LTE: 1.049 euro
 • 256 GB Wi-Fi: 1.049 euro
 • 256 GB me WiFi - LTE: 1.219 euro
 • 512 GB Wi-Fi: 1.269 euro
 • 512 GB me WiFi- LTE: 1.439 euro
 • 1 TB Wi-Fi: 1.709 euro
 • 1 TB me WiFi- LTE: 1.879 euro

iPad Pro me ekran 12,9 inç

 • 64 GB Wi-Fi: 1099 euro
 • 64 GB me WiFi - LTE: 1.269 euro
 • 256 GB Wi-Fi: 1.269 euro
 • 256 GB me WiFi - LTE: 1.439 euro
 • 512 GB Wi-Fi: 1.489 euro
 • 512 GB me WiFi- LTE: 1.659 euro
 • 1 TB Wi-Fi: 1.929 euro
 • 1 TB me WiFi- LTE: 2.099 euro

Apple gjithashtu ka zbuluar çmimin e aksesorëve. Çmimi i tastierës është 199 euro për modelin 11 inç dhe 219 euro për madhësinë 12,9 inç. Çmimi i Apple Pencil i ri është 135 euro.

Të gjitha versionet e iPad Pro tani mund të rezervohen zyrtarisht në faqen e internetit të Apple. Prezantimi i dy modeleve do të bëhet më 7 nëntor në të gjithë botën, përfshirë Spanjën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.