IPad Pro 2020 i ri: Ne ju tregojmë të gjitha lajmet

iPad Pro 2020

Apple prezantoi iPad Pro të parë në Shtator 2015, një iPad 12,9 inç që Apple donte që ne të besonim se ishte zëvendësimi ideal për një kompjuter portativ. Mungesa e tipareve dhe funksioneve të këtij modeli vetëm konfirmoi se ishte një IPad më i madh, pa më shumë.

Në vitet në vijim, Apple ka vazhduar të rinovojë këtë gamë me ndërprerje, dhe nuk ishte deri në vitin 2018, kur iPad Pro u plak Dhe më në fund u bë një zëvendësim ideal për një kompjuter portativ, qoftë PC apo Mac, falë iOS 13 dhe portës USB-C që Apple miratoi në iPad Pro 2018.

Cikli i rinovimit të gamës iPad Pro është caktuar në një vjet e gjysmë dhe siç është planifikuar, Apple ka njoftuar gjenerata e katërt iPad Pro, një brez që ne mund ta pagëzojmë si iPad Pro, pasi numri i funksioneve dhe veçorive të reja është zvogëluar dhe ruan të njëjtin dizajn si dy vjet më parë.

Karakteristikat e iPad Pro 2020

Ekran IPad Pro 2020

iPad Pro 2020

Thashethemet para nisjes së gamës së re iPad Pro, sugjeruan që Apple mund të përdorë një ekran me teknologji mini-LED në vend të LCD tradicionale, një thashethem që më në fund është konfirmuar. Apple e pagëzoi Ekran iPad si Liquid Retina, një ekran që përfshin teknologjinë më të fundit.

Ekrani i iPad Pro të ri është praktikisht i njëjti që mund të gjenim në gjeneratën e mëparshme me një Shpejtësia e rifreskimit 120 Hz, Shkëlqim 600 nit, gamë të gjerë ngjyrash (P3), kompatibil me True Tone dhe pasqyrim minimal.

Kamera iPad IPad Pro 2020 iPad Pro 2020

Po. Thashë kamera. IPad Pro i ri 2020 integron një modul të pasmë të përbërë nga dy kamera: Kënd ultra i gjerë 10 mpx dhe kënd i gjerë 12 mpxMe to mund të regjistrojmë video dhe fotografi spektakolare, megjithëse nuk është një pajisje që thuhet se mund të menaxhohet për këto qëllime. Grupi i dy kamerave të iPad Pro na lejon të marrim fotografi dhe të regjistrojmë video në cilësi 4k, video që mund të ndajmë dhe modifikojmë nga vetë pajisja.

Kamera e përparme IPad Pro 2020

iPad Pro 2020

Kamera e përparme e iPad Pro nuk na ofron asnjë lajm Të shquar krahasuar me modelin e mëparshëm, pasi është gjithashtu i pajtueshëm me Face ID, sistemin e njohjes së fytyrës të Apple dhe të gjitha funksionet që Apple tashmë na ofron në gamën e iPhone me këtë teknologji njohjeje.

Realiteti i shtuar në iPad Pro 2020

iPad Pro 2020

Në të njëjtin modul ku janë vendosur kamerat, është gjithashtu në skaneri lidar (Zbulimi dhe Ndarja e Dritës) një sensor që lejon të përcaktohet distanca duke matur kohën që duhet për një rreze drite për të arritur një objekt dhe ta reflektojë atë përsëri në sensor. Ky sensor punon dorë për dore me kamerat, sensorët e lëvizjes dhe sistemin operativ për të matur thellësinë, duke e bërë iPad Pro një pajisje ideale për realitetin e shtuar.

Fuqia IPad Pro 2020

Ky iPad i ri, menaxhohet nga çipi A12Z Bionic, një gamë e re e procesorëve që Apple përfshin një procesor grafik 8-bërthamor. Për momentin, ne nuk e dimë fuqinë që ajo na ofron krahasuar me A12 Bionic që gjejmë në iPhone 11 Pro, por nëse gjenerata e mëparshme e iPad Pro, e menaxhuar nga A10X Bionic, funksionon si një sharm, duhet të ofrojnë një performancë më të lartë.

Një tjetër nga ndryshimet e brendshme që na ofron iPad Pro i ri është për sa i përket hapësirës për ruajtje. Ndërsa gjenerata e tretë e iPad Pro filloi nga 64 GB, gjenerata e katërt që sapo është prezantuar, pjesë e 128 GB, për të njëjtin çmim.

Çmimet e IPad Pro 2020

Çmimet fillestare të iPad Pro 2020 janë të njëjta me gjeneratën e mëparshme, e vetmja gjë që ndryshon është hapësira e magazinimit, e cila këtë herë fillon nga 128 GB në vend të 64 GB të gjeneratës së mëparshme.

 • Hapësira RAM 11 inç iPad Pro WiFi 128 GB: 879 euro.
 • Hapësira RAM 11 inç iPad Pro WiFi 256 GB: 989 euro.
 • Hapësira RAM 11 inç iPad Pro WiFi 512 GB: 1.209 euro.
 • 11-inç iPad Pro WiFi 1TB hapësirë ​​ruajtëse: 1.429 euro.
 • Hapësira RAM 11 inç iPad Pro WiFi + LTE 128 GB: 1.049 euro.
 • Hapësira RAM 11 inç iPad Pro WiFi + LTE 256 GB: 1.159 euro.
 • Hapësira RAM 11 inç iPad Pro WiFi + LTE 512 GB: 1.379 euro.
 • 11-inç iPad Pro WiFi + LTE 1TB hapësirë ​​ruajtëse: 1.599 euro.

 

 • Hapësira RAM 12,9 inç iPad Pro WiFi 128 GB: 1.099 euro.
 • Hapësira RAM 12,9 inç iPad Pro WiFi 256 GB: 1.209 euro.
 • Hapësira RAM 12,9 inç iPad Pro WiFi 512 GB: 1.429 euro.
 • 12,9-inç iPad Pro WiFi 1TB hapësirë ​​ruajtëse: 1.649 euro.
 • Hapësira RAM 12,9 inç iPad Pro WiFi + LTE 128 GB: 1.269 euro.
 • Hapësira RAM 12,9 inç iPad Pro WiFi + LTE 256 GB: 1.379 euro.
 • Hapësira RAM 12,9 inç iPad Pro WiFi + LTE 512 GB: 1.599 euro.
 • 12,9-inç iPad Pro WiFi + LTE 1TB hapësirë ​​ruajtëse: 1.819 euro.

Tastiera Magjike me trackpad

Tastiera Magjike me trackpad

Tastiera e re për iPad Pro që Apple ka prezantuar së bashku me gjeneratën e re është ajo që tërheq më shumë vëmendjen, një tastierë që është Në mënyrë magnetike ngjitet në iPad dhe lejon rregullimin e këndit të ekranit pa pasur nevojë ta pushoni në çdo kohë në tastierë. Përveç kësaj, ai përfshin një port karikimi USB-C, një port që ju lejon të karikoni iPad Pro pa e hequr atë nga tastiera, megjithëse është një proces shumë i thjeshtë dhe i natyrshëm.

Tastiera me madhësi të plotë përbëhet nga çelësa të ngurtë dhe një mekanizëm gërshërë 1 mm udhëtim që na ofron një ndjenjë shumë të rehatshme, saktësi dhe zhurmë minimale. Gjithashtu, tastiera është me ndriçim, kështu që ne do të jemi në gjendje të punojmë në çdo ambient.

Tastiera Magjike me trackpad

Gjurmimi në tastierën e re Magjike është ajo që iPad Pro i mungoi për të qenë zëvendësimi ideal për një kompjuter portativ. Duhet të mbahet mend se me iOS 13, Apple prezantoi mbështetjen e miut në iPad, kështu që hapi tjetër ishte ofrimi i një tastiere me trackpad, një tastierë që është tashmë e disponueshme në treg dhe e cila është mjaft e lartë.

Tastiera Magjike me çmimin e trackpad

Tastiera Magjike me trackpad

Për momentin ne dimë vetëm çmimin e Tastierës Magjike në Shtetet e Bashkuara. Tastiera Magjike për iPad Pro 11 inç është me çmim Dollarit amerikan 299, ndërsa modeli për iPad 12,9 inç shkon deri në 349 dollarë.

A ia vlen të ndryshohet?

Nëse keni një iPad Pro 2018, nuk ka asnjë arsye bindëse për ta pensionuar dhe për të blerë modelin e ri. Siç e përmenda në këtë artikull, gjëja më interesante për gjeneratën e re nuk është vetë iPad Pro, por Tastiera Magjike, një Tastierë Magjike me një trackpad që është në përputhje me iPad Pro 2018.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.