ISO, ASA dhe DIN

Në ditët e sotme kur i referohemi indeksit të ndjeshmërisë fotografike të një filmi, sipërfaqeje fotosensitive ose një sensori po flasim për ISO. Jo të gjithë do ta dinë këtë ISO qëndron për International Standard Office, por edhe më pak, veçanërisht ata që kanë qenë në fotografi për një kohë të shkurtër dhe nëse kanë qëlluar vetëm dixhital do ta dinë që ISO është diçka e re.

Në të kaluarën, vlerat e ndjeshmërisë ISO ishin të njohura si DIN (Deutsche Industry Standard), dhe më vonë ajo u riemërua ASA (Shoqata Amerikane e Standardeve). Vlerat ASA dhe ISO janë identike, ajo vetëm ndryshoi emrin, por kur trajtohet në DIN gjërat ishin të ndryshme, sepse kur ndjeshmëria dyfishohet, vlera e DIN rritet me tre njësi, ndërsa në vlerat ASA dhe ISO është shumëzuar me dy.

Më poshtë keni ekuivalencat midis ISO-ASA dhe DIN

100-21

200-24

400-27

800-30

e kështu me radhë

Si një kuriozitet për të thënë se në bllokun Sovjetik u përdor një shkallë e ndryshme e ndjeshmërisë, e quajtur Enjoy (Gosudarstvenny Standart do të thotë standard shtetëror) i cili mbeti deri në 1987. Shkalla ISO-ASA / GOST është kjo:

100-90

200-180

400-360

800-720

e kështu me radhë

Shpresoj se e keni parë kurioz këtë përmbledhje të shkurtër që i kemi dhënë një prej shtyllave më të rëndësishme të fotografisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mbreti David i Mañanitas dijo

  kontributi i madh është direkt në koleksionin personal! Informacioni nuk është i dobishëm për zhvillimin e një fotografie, por unë vërtet besoj se është diçka që jo të gjithë e dinë dhe ju mund të jeni një hap përpara fotografëve kolegë! Faleminderit!!

 2.   Juan Carlos dijo

  Faleminderit shumë, vizita ime ishte e motivuar për të konfirmuar ekuivalencat midis ASA dhe ISO. Më ka bërë të përkryer qartë.

  Një sqarim i vogël:

  DIN (Deutsche Industrie Normen) është një institucion gjerman për standardizimin industrial
  ASA (American Standard Association) është një institucion amerikan gjithashtu për standardizimin.

  Dhe në funksion të shumëllojshmërisë së standardeve, ISO qëndron për International Standard Office, e cila nuk zëvendëson ndonjë nga sa më sipër. Në rastin e ndjeshmërisë fotografike, ISO, ndoshta për shkak të zbatimit më të madh, vendos standardin që merr ASA, megjithatë, në rastin e madhësisë së fletëve të letrës, ISO merr standardin e DIN.