E re në Linux? Ne ju japim disa komanda të dobishme për terminalin

komandat themelore të terminalit linux

Përdoruesit e përparuar ose ata që kanë përdorur Linux rregullisht për disa kohë e kanë vërejtur prej kohësh mundësi të pafund të ofruara nga mënyra e tekstit, ajo pjesë e ndërfaqes në të cilën ne mund të bashkëveprojmë vetëm me kompjuterin duke përdorur tastierën dhe që, nëse nuk i dimë komandat e duhura, nuk do të jemi në gjendje ta përdorim atë në mënyrë të besueshme.

Me terminalin Linux mund t'i bëjmë pyetje të thjeshta sistemit për të treguar skedarë, për të ndihmuar manualë ose për të krijuar një skedar; madje të konfiguroni një server XAMPP, të kërkoni një bazë të të dhënave dhe të gjitha llojet e detyrave administrative. Sidoqoftë, ka ende shumë për të arritur atje, kështu që ne do t'ju tregojmë disa komandat themelore që duhet të dini nëse sapo keni arritur në linux.

Krahasimet janë të urrejtura dhe Unë nuk dua ta kthej këtë artikull në një "Linux kundrejt Windows", por sistemi operativ i Microsoft mund të shërbejë si një shembull për të ilustruar disa nga rastet me të cilat do të merremi në linjat vijuese. Insistshtë e qartë, unë këmbëngul, se ky është vetëm një shembull ilustrues.

Para se të vazhdoni, ia vlen ta bëni të qartë që të përdorni këto komanda nuk ka nevojë të keni privilegje administratori. Seksionet e ndryshme

PAK

Ndryshe nga Windows, ku nëse shkojmë te komanda e shpejtë kemi një tregues të qartë se ku jemi - për shembull C:Windows>-, në Linux ne nuk do ta kemi gjithmonë këtë informacion me një shikim të shpejtë. Kjo nënkupton që nëse jemi duke punuar me direktori të ndryshme ose në nëndrejtori që janë mjaft të varrosura në sistem, ne lehtë mund të humbasim. Duke shtypur këtë komandë ne do të dimë saktësisht se ku jemi.

$ pwd
/home/tu-usuario

mace

Kjo komandë do të na tregojë përmbajtjen e një skedari, çfarëdo që të jetë. Kjo nënkupton që nëse kërkojmë të shohim një skedar teksti, terminali do të kthejë atë që është shkruar në të, ndërsa nëse ekzekutojmë ndonjë skedar tjetër mund të marrim kodin e palexueshëm të makinës ose shumën e kontrollit të MD5 të integritetit të skedarit.

Mund të përdoret me modifikues në mënyrë që një skedar i gjatë teksti të lexohet në një mënyrë të faqëzuar, por për modifikuesit dhe si t'i njohim ata do të flasim pak më vonë.

$ cat hola.txt
¡Hola!

ls

ls bën të njëjtat funksione si dir në MS-DOS, por në një mënyrë pak më ndryshe. Ne gjithashtu mund të përdorim komandën MS-DOS në Linux, natyrisht, por performanca e saj, edhe pse e krahasueshme, mbetet e shkurtër. Falë kodit të ngjyrave të terminalit, me ls ne mund të dallojmë nëse ato që na tregon janë skedarë, dosje, shkrimet apo ndonjë gjë tjetër.

Nëse së bashku me ls ne përdorim modifikues mund të shohim të gjithë direktoritë e shtegut në të cilin jemi në formën e një liste, të faqosur, duke treguar të gjithë skedarët dhe nëndrejtoritë edhe lejet që ata kanë dhënë. Përsëri, ne do të flasim për modifikuesit më vonë.

$ ls
Documentos Descargas Escritorio Imágenes Música Podcasts Plantillas Público Vídeos

cd

Nëse e keni përdorur ndonjëherë komandën e shpejtë ose Windows console dhe ju keni lëvizur nëpër pemën e direktorive, atëherë ju e dini se për çfarë shërben kjo. Në çdo rast, është i përshtatshëm për të sqaruar për ata që nuk e dinë se komanda cd na lejon neve lundroni në njësinë në të cilën jemi, duke ndryshuar në vende të veçanta, pavarësisht se cila është e jona në atë kohë.

$ cd /home/usuario/Documentos/Ejercicios

$ cd /home

Për të ngjitur në pemën e direktorive përmes terminalit do të duhet të përdorim komandën cd ...

prekje dhe rm

Komanda e parë është mësuar të krijoni skedar bosh përmes terminalit. Nëse skedari që kemi krijuar tashmë ekziston, atëherë ai do të azhurnojë kohën e modifikimit.

$ touch texto.txt

Sa për rm, ajo që na lejon të bëjmë është fshini ndonjë skedar.

$ rm texto.txt

mkdir dhe rmdir

Në rastin e veçantë të këtyre dy komandave terminale, të cilat shkojnë pothuajse së bashku, ato na lejojnë krijoni dhe fshini përkatësisht një direktori të zbrazët.

$ mkdir /prueba

$ rmdir /prueba

cp dhe mv

Komanda cp shërben për të kopjoni një skedar ose direktori nga një vendndodhje origjinale në një destinacion tjetër. Duke përdorur cp është shumë e lehtë të kesh një skedar rezervë të kopjuar në një vend tjetër. Për shembull, supozoni se kemi një skedar në disk dhe duam ta zhvendosim atë në një pajisje të lëvizshme:

$ cp /home/usuario/Documentos/Ejercicios/Ejercicios.txt /media/usuario/pendrive/Ejercicios.txt

Sa për mv, barazohet me funksionin "Cut" të Windows. Kjo do të thotë, kap një skedar nga vendndodhja e tij origjinale dhe e zhvendos atë diku tjetër, duke hequr skedarin nga vendi i parë. Duke ndjekur fillin e shembullit të mëparshëm, supozoni se duam të zhvendosim një skedar nga disku në një pajisje të lëvizshme, në mënyrë që ta kemi vetëm atje:

$ mv /home/usuario/Documentos/Ejercicios/Ejercicios.txt /media/usuario/pendrive/Ejercicios.txt

njeri

Komanda man i referohet manuale të plota të komandave që kemi përdorur deri më tani. Ky manual jo vetëm që do të përshkruajë përdorimin dhe sintaksën e saktë për secilën nga këto komanda, por gjithashtu - kësaj here do të na lejojë të dimë se çfarë modifikues mund të përdorim me to. Në këtë mënyrë, për shembull, ne kërkojmë për faqen manuale të komandës ls:

man ls

Ne duhet të shohim diçka të ngjashme me këtë:

faqe manual linux

Nëse lëvizim nëpër faqe të ndryshme të manualit me kursorin e tastierës, do të shohim pak nga pak modifikuesit e ndryshëm që mund të përdorim me udhëzimin që të jetë shumë më i plotë. Për shembull, nëse shtojmë modifikuesin -l a lsAjo që do të shohim është një listë e detajuar e drejtorive në vendin ku jemi, përveç lejeve të dhëna për secilin element:

$ ls -l
total 48
drwxr-xr-x 3 usuario usuario 4096 mar 1 19:26 Descargas
drwxr-xr-x 2 usuario usuario 4096 mar 1 18:06 Documentos
drwxr-xr-x 2 usuario usuario 4096 mar 1 20:16 Escritorio
drwxr-xr-x 2 usuario usuario 4096 mar 2 07:38 Imágenes
drwxr-xr-x 3 usuario usuario 4096 feb 27 12:09 Música
drwxr-xr-x 2 usuario usuario 4096 feb 6 09:58 Plantillas
drwxr-xr-x 2 usuario usuario 4096 feb 6 09:58 Vídeos

Dhe deri më tani një përmbledhje e shkurtër, por e gjerë, duke rishikuar disa komanda themelore të terminalit që duhet të dini nëse sapo keni arritur në Linux. Mund të duket pak e rëndë në fillim, por terminali është një mjet jashtëzakonisht i fuqishëm që nuk duhet të ndaloni së përdoruri në asnjë rrethanë. Guxoni ta provoni dhe do të zbuloni se për detyra precize nuk ka asgjë më të mirë sesa ta bëni vetë me dorë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.