Këshilla dhe rekomandime për Fallout Shelter

titulli i strehës së pasojave

Grindja Shelter ka arritur platforma mobile disa ditë më parë, por miliona përdorues kanë treguar tashmë interesin e tyre në këtë titull të veçantë për pajisjet e tyre inteligjente, dhe se ai do të shërbejë si një aperitiv dhe për të argëtuar ardhjen e shumë të priturve Grindja 4 a PlayStation 4, Xbox One y PC.

Nëse e keni instaluar Grindja Shelter në pajisjen tuaj dhe dëshironi të keni një karrierë të gjatë dhe të lavdishme duke u kujdesur për strehën tuaj, nuk do të jetë e lehtë. Vetanake Bethesda ka qenë i ngarkuar me përgatitjen e një liste të rekomandimet y këshilla në mënyrë që strehëzat tuaja të jetojnë në zgjerim, prodhim dhe zhvillim të vazhdueshëm.

Përgatituni për të ardhmen

Krijimi i dhomave në strehën tuaj në çfarëdo mënyre ka të ngjarë të shkaktojë konfuzion kur popullata rritet. Një zgjidhje është mbajtja e dhomave të llojeve të ngjashme së bashku, pasi kjo do ta bëjë më të lehtë mbledhjen e burimeve dhe caktimin e banorëve. Mundohuni të gërmoni sa më shpejt që të keni mundësi. Rezervoni dy impiante për secilin burim: ushqim, ujë dhe energji. Nëse ndërtoni një dhomë me tre gjerësi pranë ashensorit dhe një dhomë me dy gjera pranë kësaj, do të keni hapësirë ​​të mjaftueshme për një ashensor tjetër në fund të dyshemesë, në anën e kundërt të hyrjes. Përsëriteni këtë proces për secilin burim dhe do të keni gjithçka të organizuar në një vend, plus tre hapësira boshe për akomodim në të majtë të ashensorit në anën e hyrjes.

Mos u zgjeroni shumë

Mbani në mend se sa më sipër është një plan afatgjatë! Sigurohuni që të merrni kohë për të ndërtuar në mënyrë metodike, sepse këtu efikasiteti është çelësi i vërtetë i suksesit. Nëse zgjeroheni shumë shpejt, do të jetë e vështirë të menaxhoni burimet tuaja dhe t'i mbani njerëzit të lumtur.

pasojat-strehim-3

Bashkoni dhomat sa herë që të mundeni

Nëse ndërtoni një dhomë të të njëjtit lloj pranë një tjetre, të dy dhomat automatikisht do të bashkohen në një gjerësi prej tre. Bashkimi i dhomave ka përfitime të mëdha: Banorët që punojnë së bashku me banorët e tjerë janë më të lumtur dhe më produktivë, kështu që vendosja e deri në gjashtë banorëve për të punuar së bashku përfiton të gjithë. Gjithashtu, sa më shumë banorë të keni në një dhomë trajnimi, aq më shpejt do të stërviten të gjithë.

Mos i azhurnoni dhomat para kohe

Nëse po përpiqeni të ndërtoni një dhomë të re në një dhomë të azhurnuar, ato do të ndahen derisa të azhurnoni dhomën e dytë në nivelin e së parës. Kjo do të thotë që ju do të humbni të gjithë efikasitetin që do të merrni me një dhomë të kombinuar. Kur është e mundur, lidhni ato së bashku para se të azhurnoni.

Armatosni të paktën një banor në secilën dhomë

Jeta pas apokalipsit është e vështirë: mos lejoni askënd t'ju thotë ndryshe. Nga atje, tre lloje të ndryshme fatkeqësish mund t'u ndodhin banorëve tuaj në çdo kohë. Një dhomë mund të marrë flakë, gjë që është një turp. Mund të infektohet edhe me radroaches, që është më keq. Dhe plaçkitësit mund të sulmojnë të gjithë strehën, e cila tashmë do të ishte kulmi i fatkeqësisë. Sidoqoftë, është e mundur të përgatitemi për të gjitha këto eventualitete. Para së gjithash, zjarret: zjarret janë të lehta. Banorët që punojnë në një dhomë që digjet do të nxjerrin automatikisht aparate për shuarjen e zjarrit dhe do të luftojnë flakët. Sidoqoftë, radroaches janë një histori tjetër: denizenët e paarmatosur mund t'i shkelin ato, por kërkon shumë kohë dhe përfundimisht dhoma mbushet me denizena të plagosur. Diçka e ngjashme ndodh me plaçkitësit, megjithëse ata do të zvarriten rreth strehës derisa të ndalohen. Mënyra më e mirë për të vrarë këta dy pushtues është armatimi. Do të ishte ideale që të gjithë të jenë të armatosur, por minimumi është që të paktën një banor në secilën dhomë të mbajë armë.

pasojat-strehim-2

Mos sakrifikoni vijën e parë të mbrojtjes

Do të duhet pak kohë për të shpërndarë armët, kështu që të kesh një rezervë të tyre në ruajtje që nga fillimi është shumë e dobishme për të pajisur banorët tuaj në rast emergjence. Pajisni cilindo që përballet me Razorbacks ose Raiders me armë dhe kthejeni ata përsëri në grushta kur të përfundojë incidenti. Ekziston një truk për kohën kur keni grumbulluar disa armë: Përveç që keni disa në ruajtje, mbushni dhomën e parë në të djathtë të derës së qemerit me denizenë që mbajnë armë. Kjo do të jetë dhoma e parë që plaçkitësit hyjnë kur të hyjnë në hyrje, dhe nëse e keni ndjekur këshillën, do të jetë një dhomë me tre gjerësi me gjashtë banorë që presin gati të ndalojnë plaçkitësit menjëherë. Mund të vendosni dy roje te dera, por mund të mos ju duhen nëse ka mjaft armë në dhomën e parë.

Eksploroni djerrinë rregullisht

Gjithnjë e më shumë incidente do të ndodhin ndërsa streha juaj do të zgjerohet, që do të thotë se do të keni nevojë për më shumë armë. Kjo është arsyeja pse ju duhet t'i dërgoni banorët të eksplorojnë djerrinë, pasi atje ata do të jenë në gjendje të marrin të gjitha llojet e armëve. Sigurisht, kjo do të thotë që ju do të keni të paktën një armë të mirë dhe një kostum të mirë të zënë për një kohë (sepse po i dërgoni banorët tuaj me pajisjet më të mira, apo jo?), Por përfitimet janë më të mëdha se të këqijat.

Mos u rrëmbe nga lakmia

Shtë e qartë, ka shumë rreziqe përtej derës së qemerit, kështu që përveç pajisjes së skautit me ingranazhin më të mirë (dhe aq më shumë stimulues dhe RadAways sa më shumë që të mundeni), do t'ju duhet të kontrolloni rregullisht progresin e tij. Nëse duket sikur gjërat po bëhen shumë të rrezikshme atje (veçanërisht nëse ato kanë pak shëndet dhe nuk kanë stimulues), shtypni butonin Return dhe banori juaj do të drejtohet për në shtëpi. Nuk do të ketë rreziqe në udhëtimin e kthimit, e cila është në rregull dhe do të duhet vetëm gjysma e kohës që ju desh të largoheshit në fillim, e cila është edhe më mirë. Mos u nervozoni shumë për largimin e një banori në shkretëtirë për një kohë të gjatë - nëse banori kafshon pluhurin kur nuk po i kushtoni vëmendje, mund t'i ringjallni ato duke shpenzuar shënjat.

pasojat-strehim-4

Punoni për të arritur qëllimet tuaja

Në menunë Pip-Boy do të shihni një ikonë që duket si një zbukurim. Do të jenë qëllimet tuaja: një listë qëllimesh që, nëse i arrini, do t'ju fitojë një grumbull të mirë distinktivësh (ose, ndonjëherë, një kuti dreke plot me mallra të nivelit të lartë). Përmbushja e objektivave mund të gjenerojë një rrjedhë të rregullt të të ardhurave shtesë, përveç pajisjeve shtesë (ose madje karaktereve të niveleve të larta dhe armëve të rralla), të cilat do t'i gjeni në kutitë e drekës.

Mos u bëj skllav i qëllimeve të tua

Nga atje, ndonjëherë do të arrini një qëllim që nuk përshtatet me qëllimet tuaja aktuale. Asgjë nuk ndodh! Një herë në ditë mund të hidhni një nga tre objektivat dhe të merrni një të ri. Por mos u shqetësoni shumë edhe nëse i keni përdorur tashmë të gjitha detyrat tuaja. Shumë objektiva do të përmbushen gjatë rrjedhës normale të lojës. Mos harroni të merrni shpërblimin tuaj që të jeni në gjendje të aktivizoni një objektiv të ri!

Gruponi banorët tuaj

Për të rritur strehën tuaj, do t'ju duhet më shumë banorë. Problemi është se djerrina nuk është saktësisht e mbushur me njerëz që kërkojnë një shtëpi. Pra, për të zgjeruar strehën tuaj, do t'ju duhet që banorët tuaj të bëjnë banorë të rinj. Thjesht duhet të dërgoni një banor dhe një banor në banesa dhe të vëzhgoni se si po dridhen dhe, ahem, një gjë çon në një tjetër. Sa më i lartë vlerësimi juaj i Karizmës, aq më shpejt ... gjërat do të ndodhin. Ato do të ndodhin me siguri, përveç nëse çifti është i lidhur. Dhe hej, shiko! Shtatzënia e menjëhershme! Së shpejti do të keni një banor (ose banor) të ri, i cili do të bredhë në strehë derisa të jetë i rritur dhe të mund të caktohet një punë.

pasojat-strehim-1

Ka disa gjëra që duhet të mbani mend para se të filloni një eksperiment të shkëlqyeshëm riprodhues. E para: mos harroni se Banorët në një gjendje të mirë shprese do të ikin nga çdo aksident për të mbrojtur fëmijën e tyre, kështu që një dhomë e mbushur me vetëm Banorë Shtatzënë nuk do të ketë mbrojtje. E dyta: mos harroni se anëtarët e familjes nuk do të bëjnë asgjë tjetër përveç bisedës kur të dërgohen në banesa së bashku, sigurohuni që çifti të mos ketë lidhje nëse jeni të interesuar të shtoni popullsinë tuaj. Dhe e treta: mbani në mend se, ndërsa streha juaj rritet, mund të jetë e vështirë të mbani mend se kush ka lidhje me kë ose kush dallohet në ndonjë tipar individual SPECIALE Mos harroni se ju mund ta renditni lehtë listën e banorëve në disa mënyra në mënyrë që të gjithmonë gjeni kush ju nevojitet, dhe që ju mund të riemërtoni çdo banor kur të doni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.